۱۳۸۸ اردیبهشت ۶, یکشنبه

تنی، شهنواز

شهنواز تنی (زادۀ ١٣٢٨ خورشيدی -)، يکی از وزيران دفاع زمان دکتر نجيب‌الله بود که بر ضد او کودتای نافرجام انجام داد.

زندگينامه

شهنواز تنی فرزند عبدالعليم در سال ١٣٢٨ خورشيدی، در ولسوالی تنی ولايت خوست بدنيا آمد. آموزش‌های ابتدايی را در مدرسه روستايی (مکتب قريه) خود به پايان رساند و پس از آن، براساس نورم و معيار تعيين شده وارد مدزسه نظامی (حربی شوونحی) شد و سپس تحصيلات عالی خود را در دانشکدۀ افسری (حربی پوهنتون) ادامه داد. او در سال ١٣۵۰ خورشيدی از آن دانشکده در رشتۀ پياده نظام فارغ‌التحصيل شد و به رتبه دوم بريدمن به عنوان قوماندان بلوك در يكی از تولی‌های كندك اول غند ۵۵ در فرقه هفت ريشخور كابل اشتغال به کار ورزيد.

تنی در سال ١٣۵٢ خورشيدی، در بالاحصار كابل تعليمات كوماندويی پراشوتی را آموخت و در سال ١٣۵٣ جهت فرا گرفتن تعليمات قوماندانی و مهارت مسلكی عازم اتحاد شوروی سابق شدم و بعد از ختم تحصيل در سال ١٣۵۶ خورشيدی، به سمت قوماندان تولی اول قطعه كوماندويی پراشوتی بالاحصار منصوب گرديد.

در ٧ ثور ١٣۵٧، در کودتای ثور سهم فعال داشت، پس از پيروزی کودتا ابتدا به عنوان رئيس دفاع زون شمال و قوماندان قوای مسلح دهدادی مزار شريف به کار پرداخت، سپس در سال ١٣۵٨ به سمت رئيس دفاع زون و قوماندان عسكری هرات به کار اشتغال داشت. اما زمانی که اختلافات ميان نورمحمد تره‌کی و حفيظ الله امين بالا گرفت، تنی به عنوان رئيس كشف وزارت دفاع، از هرات به کابل تبديل شد.

شهنواز تنی، در سال ١٣۵۹ خورشيدی، در زمان اقتدار ببرك كارمل، قوماندان قوای قرغه بود و بعد از آن، در سال ١٣۶۰، در مقام قوماندان تولی اردو نمبر يك، مستقر در دارالامان، گماشته شد و با حفظ سمت، وظيفه قوماندان عمومی گارنيزيون كابل را نيز بر عهده داشت. او در ضمن، عضو كميته مركزی حزب دمكراتيك خلق افغانستان نيز بود.

چندی بعد، به عنوان لوی درستيز قوای مسلح افغانستان منصوب گشت و در عين زمان، منشی شورای عالی دفاع وطن بود. او از لحاظ سمت حزبی نيز به عضويت بيروی سياسی حزب دموكراتيك خلق افغانستان پذيرفته شد. پس از آن، به عنوان وزير دفاع جمهوری دموكراتيك افغانستان مشغول بود. اما در ١۶ حوت ١٣۶٨، عليه رئيس جمهور دکتر نجيب‌الله که تحت حمايت دولت شوروی قرار داشت، اقدام به کودتای نافرجام کرد. پس از شکست کودتا، مجبور به فرار به پاکستان شد. از سال ١٣٧٢ بدين سو، بنيان‌گزار و رئيس حزب "د افغانستان سولی غورحنگ" (جنبش صلح افغانستان) است.


يادداشت‌هايادداشت ۱: اين مقاله برای دانشنامۀ آريانا توسط مهديزاده کابلی برشتۀ تحرير درآمده است.


پيوست‌هاپيوست ۱: شهنواز تنی: فرقی بین ارتش سرخ و ناتو نمی‌بینم
پيوست ٢:
پيوست ۳:
پيوست ۴:
پيوست ۵:
پيوست ۶:پی‌نوشت‌ها


[۱]-
[۲]-
[۳]-
[۴]-
[۵]-
[۶]-
[٧]-
[۸]-
[۹]-
[۱٠]-
[۱۱]-
[۱۲]-
[۱۳]-
[۱۴]-
[۱۵]-
[۱۶]-
[۱٧]-
[۱۸]-
[۱۹]-
[٢٠]-
[٢۱]-
[٢۲]-
[٢۳]-
[٢۴]-
[٢۵]-
[٢۶]-
[٢٧]-
[٢۸]-
[٢۹]-


جُستارهای وابسته


منابع

پيوند به بیرون


[1][2][3][4][5][6]


<برگشت به بالا><گفت و گو و نظر کاربران در بارهٔ مقاله>

[۱]
[٢]
[٣]
[۴]
[۵]
[٦]
[٧]
[٨]
[۹]
[۱٠]

[۱۱]
[۱٢]
[۱٣]
[۱۴]
[۱۵]
[۱٦]
[۱٧]
[۱٨]
[۱۹]
[٢٠]

[٢۱]
[٢٢]
[٢٣]
[٢۴]
[٢۵]
[٢٦]
[٢٧]
[٢٨]
[٢۹]