ه‍.ش. ۱۳۸۸ مرداد ۸, پنجشنبه

گیلانی، سيد احمد

پير سيد احمد گيلانی (به انگلیسی: Pir Sayyid Ahmed Gailani) (زادۀ ١٣١١ خ - )، يکی از پيشوايان اسلام‌گرای ميانه‌رو مجاهدين و رهبر محاذ ملی اسلامی افغانستان[۱] است.

زندگينامه

سيد احمد فرزند سید حسن گیلانی در سال ١٣١١ خورشيدی (١٩٣٢ ميلادی) در يک خانوادۀ مشهور مذهبی در شهر کابل به دنيا آمد.[٢] تحصیلاتش را در مکتب ابوحنیفه به پايان رساند؛ سپس وارد دانشکدۀ شرعیات دانشگاه کابل شد و مدرک ليسانس خود را از آنجا به‌دست آورد.

برخی از نويسندگان به اشتباه نوشته‌اند که گيلانی، از قوم پشتون است. اما در واقع، اجداد سيد احمد گيلانی به سيد عبدالقادر گيلانی موسس سلسله صوفيان قادريه می‌رسد كه در قرن ‪ ۱۶‬ميلادی از بغداد به پاکستان مهاجرت كرده و ساكن مولتان شدند. افغانها هم قوياً اعتقاد دارند گه گيلانی‌های اين کشور مهاجرانی از پاکستان هستند. در افغانستان، خانواده گيلانی‌ها از سده‌ی نوزدهم وارد صحنه‌ی سياسی و مذهبی اين کشور شدند. خانواده گیلانی‌ها مشهور به پیر افندی، یکی از خانواده‌های مشهور مذهبی است که در سده نوزدهم تعدادشان بیشتر از چند نفر نبود ولی حالا این خانواده، در افغانستان بزرگ و گسترده و پُر نفوذ شده است. گسترش خانواده گيلانی در افغانستان براساس سياست استعمار انگليس است که بخاطر نفوذ در جامعه سربسته قبایلی، با استفاده از مذهب به‌نام سيد، پیر و روحانی در میان مردم خصوصاً پشتون‌ها بسیار بهره برده‌اند.[گيلانی‌ها در افغانستان و پاکستان، سايت گيل نيوز، کد مقاله: ٣٨١۵، سه شنبه ١٢ آذر ١٣٨٧]

امروزه، سيد احمد گيلانی يکی از شخصيت‌های برجسته‌ی اين خاندان در افغانستان است که در دهۀ هشتاد وی از طرفداران سرسخت محمدظاهر شاه بود.
يادداشت‌هايادداشت ۱: اين مقاله برای دانشنامۀ آريانا توسط مهديزاده کابلی برشتۀ تحرير درآمده است.


پيوست‌هاپيوست ۱:
پيوست ٢:
پيوست ۳:
پيوست ۴:
پيوست ۵:
پيوست ۶:پی‌نوشت‌ها


[۱]- حزب محاذ ملی اسلامی افغانستان، يکی از احزاب هفتگانه مجاهدين بود که در سالهای جهاد مردم اين کشور در پاکستان تاسیس شد.
[۲]- شخصيتهای افغانستان، سید احمد گیلانی، سايت شبکۀ افغانستان قلب آسيا
[۳]-
[۴]-
[۵]-
[۶]-
[٧]-
[۸]-
[۹]-
[۱٠]-
[۱۱]-
[۱۲]-
[۱۳]-
[۱۴]-
[۱۵]-
[۱۶]-
[۱٧]-
[۱۸]-
[۱۹]-
[٢٠]-
[٢۱]-
[٢۲]-
[٢۳]-
[٢۴]-
[٢۵]-
[٢۶]-
[٢٧]-
[٢۸]-
[٢۹]-


جُستارهای وابسته


منابع

پيوند به بیرون


[1 2 3 4 5 6 7 8 9 10]

<برگشت به بالا><گفت و گو و نظر کاربران در بارهٔ مقاله>