۱۳۸۹ مهر ۲۳, جمعه

آبراهام لینکلن

از: مهدیزاده کابلی


فهرست مندرجات


آبراهام لینکلن (زادۀ ۱۲ فوریه ۱۸۰۹ - درگذشتۀ ۱۵ آوریل ۱۸۶۵ میلادی) شانزدهمین رئیس‌جمهور آمریکا و اولین رئیس‌جمهور منتخب از حزب جمهوری‌خواه بود که به‌تاریخ برده‌داری در آمریکا خاتمه داد.


[] زندگی‌نامه

آبراهام لینکلن[۱] در ۱٢ فوریه ۱٨٠۹ میلادی، در خانواده‌ای فقير و در کلبه‌ای چوبی در مزرعه "سینکینگ اسپرینگ" در کنتاکی زاده شد[٢]. پدرش "توماس لینکلن" و مادرش "ننسی هانکز" نام داشت و هر دو بی‌سواد بودند. آبراهام یک خواهر بزرگتر به‌نام سارا لینکلن داشت که در سال ۱٨٠۵ به‌دنیا آمده بود و یک برادر کوچک به‌نام توماس که در اوان کودکی جان سپرد.

والدین آبراهام عضو کلیسای پروتستان بودند که به‌دلیل رد حمایت از برده‌داری، از کلیسای بزرگ جدا شده بود. وی از دوران کودکی برخورد زيادی با احساسات ضد برده‌داری داشت. با این وجود، هرگز به کلیسای پدر و مادرش و یا کلیساهای دیگر نپیوست.

در سال ۱٨۱٦، زمانی که لینکلن ٧ ساله بود، پدرش خانواده خود را از کنتاکی در حالی‌که تنها تبری برای گذران به‌همراه داشت، کوچانید و به‌سوی ایندیانا پیش ‌رفت. در این ناحیه، در کلبه‌ای چوبی و بدون در و پنجره زندگی می‌كردند كه کف آن پر از علف‌های وحشی بود. رختخواب‌هايی که تشک‌های آن را با برگ خشک پر کرده بودند، یک یا دو چهار پایه، یک میز و یک کتاب مقدس، همه اثاث و دارایی آن‌ها را تشکیل می‌داد.[٣] او بعدها پی برد که این جابجایی بعضاً به‌دلیل برده‌داری و نیز به‌علت مشکلات اقتصادی موجود در کنتاکی صورت گرفته است.

در سال ۱٨۱٨، مادرش در سن ٣۴ سالگی و بر اثر بیماری جان باخت. اندک زمانی بعد، پدرش با سارا بوش جانستون ازدواج کرد. نامادری، زنی مهربان بود که با سه فرزند خود به کلبه پدر آبراهام آمد و او را مانند بچه‌های خودش بزرگ کرد و در مقایسه آبراهام با پسر واقعی خودش چنین گفت: "هر دو بچه‌های خوبی بودند. اما اکنون که دیگر هیچکدام نیستند، باید بگویم که آبراهام بهترین پسری بود که در تمام عمرم دیدم"[لینکلن، نوشته دیوید هربرت دونالد، ۱۹۹۵].

سارا، آبراهام را تشویق به‌مطالعه و ورود به عالم کتاب کرد و اصول تکامل اخلاقی و کنجکاوی علمی را در وی زنده نمود. افزون بر این، روحیه‌ی پرهیزگاری و فداکاری را در وی بر می‌انگیخت. سال‌ها بعد هنگامی‌كه آبراهام به‌رهبری سی میلیون نفر رسید، گفت: "شخصیت کنونی من و آنچه ممکن است در آتیه بر افتخارات آن افزوده گردد همه مرهون مادر فرشته رفتارم است. خدا او را بیامرزد."

آبراهام فقط سه ماه به‌مدرسه رفت اما به‌واسطه هوش سرشار توانست عباراتی از کتاب مقدس را از بر بخواند.[][][] :[] :[] :[] :[] :[] :[] :[] :


[۴]
[۵]
[٦]
[٧]
[٨]
[۹]
[۱٠]

[۱۱]
[۱٢]
[۱٣]
[۱۴]
[۱۵]
[۱٦]
[۱٧]
[۱٨]
[۱۹]
[٢٠]

[٢۱]
[٢٢]
[٢٣]
[٢۴]
[٢۵]
[٢٦]
[٢٧]
[٢٨]
[٢۹]
[٣٠]
[٣۱]
[٣٢]
[٣٣]
[٣۴]
[٣۵]
[٣٦]
[٣٧]
[٣٨]
[٣۹]
[۴٠]
[۴۱]
[۴٢]
[۴٣]
[۴۴]

[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی برشتۀ تحرير درآمده است.[] پيوست‌ها

پيوست ۱: نامه‌ی آبراهام لینکلن به معلم پسرش
پيوست ٢: نامه مارکس به آبراهام لینکلن
پيوست ۳:
پيوست ۴:
پيوست ۵:
پيوست ۶:[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- نام لینکون را از نام پدربزرگش گرفتند که در حملهٔ سرخ‌پوست‌ها در سال ۱۷۸۶ پوست از سرش جدا کردند و او را به‌قتل رساندند. رجوع شود به: دوران آغازین آبراهام لینکلن، دانشنامهٔ ویکی‌پدیا
[۲]- مزرعه‌ای که آبراهام لینکون در آن به‌دنیا آمد در "نولین کریک" در سه مایلی جنوب هاجنویل کنتاکی واقع شده است، در واقع در ناحیی جنوب شرق شهرستان (بخش) هاردین که در آن زمان مرز به‌حساب می‌آمد. رجوع شود به: دوران آغازین آبراهام لینکلن، دانشنامهٔ ویکی‌پدیا
[۳]- هنگامی که لینکون مشهور شد، گزارشگران و داستان‌نویسان در خصوص فقر و ابهامات موجود در تولد او اغراق می‌کردند. با این حال، لینکون از شهروندان مورد احترام و نسبتاً توانگر کنتاکی به‌حساب می‌آمد و در دسامبر سال ۱۸۰۸، پدرش در قبال پرداخت ۲۰۰ دلار نقد و اندکی بدهکاری توانست مزرعهٔ سینکینگ اسپرینگ را بخرد. این مزرعه هم اکنون بخشی از "زادگاه تاریخی ملی آبراهام لینکون" است. رجوع شود به: دوران آغازین آبراهام لینکلن، دانشنامهٔ ویکی‌پدیا
[۴]-
[۵]-
[۶]-
[٧]-
[۸]-
[۹]-
[۱٠]-
[۱۱]-
[۱۲]-
[۱۳]-
[۱۴]-
[۱۵]-
[۱۶]-
[۱٧]-
[۱۸]-
[۱۹]-
[٢٠]-
[٢۱]-
[٢۲]-
[٢۳]-
[٢۴]-
[٢۵]-
[٢۶]-
[٢٧]-
[٢۸]-
[٢۹]-
[۳٠]-
[۳۱]-
[۳۲]-
[۳۳]-
[۳۴]-
[۳۵]-
[۳۶]-
[۳٧]-
[۳۸]-
[۳۹]-
[۴٠]-
[۴۱]-
[۴۲]-
[۴۳]-
[۴۴]-
[۴۵]-
[۴۶]-
[۴٧]-
[۴۸]-
[۴۹]-[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها
[] پيوند به بیرون

[1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20]
[برگشت به بالا] [گفت و گو و نظر کاربران در بارهٔ مقاله]