جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۸۸ اردیبهشت ۱, سه‌شنبه

رضوی غزنوی، علی

علی رضوی غزنوی (زادۀ ١۳۰۷ خ - درگذشت ١۳۸۰ خ)، اديب و پژوهشگر نامور افغانستان


دکتور سید عسکر موسوی

پیر غزنه در گذشت

داکتر علی رضوی غزنوی در سال ١۳۰۷ خورشیدی در ده لیندر از مربوطات جغتوی ولایت غزنی دیده به جهان گشود، و در سال ١۳۸۰ خورشیدی در اثر بیماری در شهر سانفرانسیسکو ولایت کالیفرنیای امریکا در ۷۳ سالگی چشم از جهان فروبست.

داکتر علی رضوی نخست در زادگاه‌اش درس خواند سپس در جوانی به کابل آمد و هم زمان با کار مطبوعاتی، آموزش علوم اسلامی، زبان عربی و انگلیسی به تحصیلاتش ادامه داد و از دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه کابل به گرفتن لیسانس مؤفق گردید. مطالعات گسترده و تسلط او بر ادبیات عربی و فارسی باعث شد که مدتی نیز در همان دانشکده به عنوان استاد به تدریس بپردازد.

داکتر رضوی در دهه چهل خورشیدی معاون و مدیر مجله‌ی آریانا و یکی از نویسندگان دایرةالمعارف آریانا بود و ترجمه‌ی او از کتاب ملامتیان ـ صوفیان و جوانمردان برنده‌ی جایزه مطبوعاتی کابل گردید. او در دهه پنجاه خورشیدی به گرفتن بورسیه‌ای از دانشگاه مشهد نایل شد و پس از به دست آوردن دانشنامه فوق لیسانس از دانشگاه مشهد به تهران رفت و از دانشگاه تهران دکترای ادبیات فارسی را بدست آورد

در سال ١۳۵۷ خورشیدی جلد اول (نثر دری افغانستان ـ سی قصه) را به همت بنیاد فرهنگ ایران در تهران به چاپ رساند و در سال ١۳۸۰ خورشیدی جلد دوم نثردری افغانستان مقاله‌ها، بررسی‌ها را به همت بنیاد انتشارات جهانی در پشاور به نشر رساند.

داکتر رضوی یکی از استوانه‌های مقاومت راستین فرهنگی بود، چه در دوران اشغال افغانستان و چه پس از آن او در سنگر قلم و فرهنگ یک لحظه خاموش نشست. به ویژه پس از سال ١۳۶۲ خورشیدی که با خانواده مقیم امریکا گردید، تلاش پیگیر او در مقاومت فرهنگی بی نظیر است او در امریکا در آفرینش مجله‌های خراسان، نامهء خراسان و هفته‌نامه‌ی امید نقش محوری داشت و افزون بر این‌ها، مقاله‌های فراوانی از او در گسترده‌ی تاریخ، جامعه و فرهنگ افغانستان در نشریه‌های گوناگون برون مرزی به نشر رسید.

داکتر رضوی افزون بر کار نوشتن، چهره‌ای آشنا در کنفرانس‌ها، سمینارها، و مصاحبه‌های رادیویی بود و حضوری فعال در محافل دینی، فرهنگی و اجتماعی افغان‌ها داشت و تا آخرین لحظات عمر از وطن و فرهنگ فارسی عاشقانه و بی‌باکانه پاسداری نمود او عیاری مرد، مؤمن آگاه و دانشمند درد آشا و متعهد بود.

هرگز به هیچ دسته و گروهی نپیوست و آزادگی و پاکیش را به معامله نگذاشت.[*][**][***][****]