جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۶ شهریور ۱۸, شنبه

لیز دوسِت

از: دانشنامه‌ی آریانا

لیز دوسِت


فهرست مندرجات
......

لیز ماریه دوسِت (به انگلیسی: Lyse Marie Doucet) (زاده‌ی ۱۹۵٨ م -)، یک روزنامه‌نگار کانادایی و خبرنگار ارشد بین‌المللی بی‌بی‌سی است که در رادیو و تلویزیون سرویس جهانی بی‌بی‌سی فعالیت دارد. او هم‌چنین گزارشگر رادیو۴ بی‌بی‌سی و اخبار جهانی بی‌بی‌سی در بریتانیا است و گزارش‌هایی برای برنامه‌ی نیوز-نایت (Newsnight) و خبرهای جهانی امروز (World News Today) تهیه می‌کند.


زندگی‌نامه
لیز دوسِت

لیز ماریه دوسِت، در ٢۴ دسامبر ۱۹۵٨ میلادی، در اتھرست (Bathurst)، یکی از شهرهای ایالت نیو برونسوک (New Brunswick) کشور کانادا به‌دنیا آمد و در یک خانواد‌ی انگلیسی‌زبان با اصل و تبار ایرلندی، بزرگ شد و پروش یافت. او در سال ۱۹۸۰، لیسانس هنر خود از دانشگاه سلطنتی کینگستون دریافت کرد و مدرک کارشناسی ارشد خود را در زمینه‌ی روابط بین‌الملل در سال ۱۹۸۲ از دانشگاه تورنتو به‌دست آورد. وی به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و فارسی دری مسلط است.

دوست از اواخر دهه ۱۹۸۰، بازدیدهای مکرری از پاکستان و افغانستان داشت و از سال ۱۹۸۳ تا سال ۱۹۸۹، خبرنگار بی‌بی‌سی در اسلام‌آباد بود. وی هم‌چنین در آن سال‌ها گزارش‌هایی در رابطه با ایران و افغانستان تهیه می‌کرد. گزارش‌هایی او که تا سال ۱۹۸۸، در پاکستان تهیه می‌شد، از اواخر سال ۱۹۸۸ تا پایان سال ۱۹۸۹، در کابل برای پوشش خبری خروج نیروهای نظامی شوروی و پیامدهای آن - بر شهود عینی - استوار بود.

دوسِت سابقه‌ی طولانی‌تری در پوشش خبری تحولات افغانستان دارد و از معدود خبرنگارانی بود که در اوریل سال ۱۹۹۲، به‌همراه کاروان رهبران مجاهدین، وارد کابل شد. او در هفته‌های منتهی به انتقال قدرت به مجاهدین در کابل، میان اسلام‌آباد، پیشاور و کابل در رفت‌وآمد بود. هم‌چنین، در مقاطع مهم تاریخی سال‌های اخیر، از جمله سقوط طالبان، برگزاری هر دو لویه‌جرگه، انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخابات پارلمانی، در افغانستان بود و گزارش‌های زیادی از آن‌جا داشت.

افزون بر این، از سال ۱۹۸۳ تا سال ۱۹۸۸، دوست به‌عنوان یک خبرنگار آزاد در غرب آفریقا برای رسانه‌های کانادا و بی‌بی‌سی نیز کار می‌کرد. از سال ۱۹۹۵ تا سال ۱۹۹۹ در اورشلیم سکونت گزید و در این سال‌ها به سراسر خاورمیانه سفر کرد. او، در این سال‌ها، نقش رئیس گروه تهیه‌ی گزارش‌های بی‌بی‌سی در پوشش سراسری بهار عربی در کشورهایی نظیر مصر، تونس، لیبی و... را بر عهده داشت و تمامی جنگ‌های بزرگ در خاورمیانه را دهه‌ی ۱۹۹۰ پوشش خبری داد. در سال ۱۹۹۹ او به تیم مجریان شبکه‌ی بی‌بی‌سی پیوست اما هم‌چنان در زمینه‌ی تهیه گزارش نیز فعالیت می‌نمود. پس از بلایای طبیعی عمده، از جمله سونامی اقیانوس هند در سال ۲۰۰۴ کار خبرنگاری او به هند و اندونزی متمرکز شد.

به‌هر وضع، لیز دوست اغلب گزارش‌های خود را از حوزه‌ی مستقر شده در صحنه‌ی اتفاق حادثه ارائه می‌کند و به گفت‌وگو با افراد کلیدی می‌پردازد. او عضو شورای مؤسسه‌ی سلطنتی امور بین‌الملل چتم هاوس (Chatham House)است و در حال حاضر عضو شورای بین‌المللی حقوق‌بشر (ICHR) مستقر در ژنو می‌باشد. او هم‌چنین در گروه آشیانه‌ی یوکی (Aschiana UK) که از کودکان کار خیابانی در افغانستان حمایت می‌کند، نقش دارد.


جوایز و افتخارات

لیز دوست، به‌سبب فعالیت‌های خبری و انسان‌دوستانه‌ی خود، تعداد زیادی جوایز خبرنگاری و دکترای افتخاری دریافت کرده که از این بین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  در سال ۲۰۰۲، دوست فقط به‌عنوان روزنامه‌نگار، حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان را در عروسی برادرش همراهی می‌کرد، جایی‌که در آن‌جا بمب‌گذاری اتفاق افتاده بود. لیز دوست و تیمش بعداً نامزد دریافت جایزه‌ی جامعه تلویزیونی سلطنتی به‌خاطر پوشش ویژه‌ی آن اخبار، شدند. دوست در ماه آوریل ۲۰۱۱ آخرین مصاحبه‌ی احمدولی کرزی را کمی قبل از ترورش با او انجام داد.

  در سال ۲۰۰۳، او به‌دلیل مصاحبه با یاسر عرفات در رام‌الله جایزه نقره‌ای سونی را از آن خود کرد.

  در سال ۲۰۰۷، او به‌عنوان شخصیت تلویزیونی حرفه‌ای توسط انجمن سخن‌پراکنی بین‌المللی معرفی شد. او هم‌چنین از سازمان زنان در فیلم و تلویزیون جایزه دریافت کرده است.

  دوست به همراه دیوید بلوم در سال ۲۰۱۰، برای فیلمش در مورد مرگ‌ومیر مادران در افغانستان جایزه‌ی دریافت کردند. تهیه‌کنندگان این فیلم ملانی مارشال (Melanie Marshall)، شعیب شریفی (Shoaib Sharifi) و تصویربردار این فیلم تونی ژولیف (Tony Joliffe) بود. در همان‌سال او برنده بهترین خبرنگار اخبار شد و موفق به کسب یکی از جایزه‌های بنیاد Sony Radio Academy Awards شد.

  دارای دکترای افتخاری در قانون مدنی از دانشگاه کالج کینگ در هلیفکس و نووا اسکوشیا دارای دکترای افتخاری از دانشگاه نیوبرانزویک (در سال ۲۰۰۶).

  وی هم‌چنین مدرک دکتری افتخاری حقوق از دانشگاه کالج در دانشگاه تورنتو را (در سال ۲۰۰۹) کسب کرد.

  دکتری افتخاری روزنامه‌نگاری از دانشگاه مونکتون (de Moncton)در بریتانیا، و در سال ۲۰۱۱، دارای دکتری افتخاری از دانشگاه یورک.


نگارخانه

لیز دوست
در لباس زنان افغان


[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها


...


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها:...