جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ مهر ۱۴, دوشنبه

شاهراه حلقه‌ای افغانستان

گزارشگران: محمد قاضی‌زاده، حفیظ معروف، مامون درانی، اسدالله جلالزی، سید انور، احمد الهام، سهراب سیرت، امیر بریال، شفیع بیگ اوغلو، جعفر هاند، مرضیه عدیل و ملیار صادق آزاد؛ سردبیر: مینه بکتاش

شاهراه حلقه‌ای افغانستان

مقدمه

فهرست مندرجات

[قبل][بعد][] مقدمه

یک دهه پس از تعهدات بین‌المللی برای بازسازی شاهراه حلقه‌ای افغانستان خبرنگاران بی‌بی‌سی در افغانستان در این شاهراه ۳۳۶۰ کیلومتری سفر کردند تا تصویری از تحولات یازده سال گذشته در زندگی مردم ارائه کنند.

شاهراه حلقه‌ای افغانستان، ۱۶ ولایت از جمله ۳۴ ولایت افغانستان را به‌هم وصل می‌کند و راه ارتباطی میان شهرهای بزرگی چون کابل، غزنی، قندهار، فراه، هرات و بلخ است.

گفته می‌شود که بیشتر از دو سوم جمعیت افغانستان در فاصله - حد اقل - پنجاه کیلومتری این شاهراه زندگی می‌کنند.

این سفر رادیویی از هرات در غرب افغانستان آغاز می‌شود و پس از پیمودن مسیر جنوب و شرق و شمال در همین شهر پایان می‌یابد.

در جریان این سفر، خبرنگاران بی بی سی در شهرهای بزرگ، شهرک‌ها و روستاهایی که در مسیر شاهراه موقعیت دارند، توقف می‌کنند و با مردم صحبت می‌کنند؛ مردمی که از زندگی روزمره و مشکلات خود قصه می‌کنند، از موجودیت و یا عدم موجودیت خدمات اولیه (مانند خدمات بهداشتی، آب، برق، امنیت و آموزش و پرورش) حرف می‌زنند و از نگرانی‌ها و امیدواری‌های خود برای آینده می‌گویند.

این رشته برنامه‌ها، امکان سخن گفتن مردم در مورد تعهداتی را فراهم ‌می‌کند که هم دولتمردان افغانستان و هم جامعه بین‌المللی در ده سال گذشته برای بازسازی داشته‌اند. مردم در این برنامه‌ها‌ در این مورد می‌گویند که این تعهدات تا چه حدی عملی شده‌اند و چه اثراتی بر زندگی آنان داشته است.

مستند جاده حلقه‌ای بی‌بی‌سی در یازده بخش، به زبان‌های فارسی و پشتو از طریق برنامه‌های رادیوی بی‌بی‌سی برای افغانستان پخش شد.

مجموعه گزارش‌های این سفر در این‌جا به ده بخش تقسیم شده است و هر بخش شامل چشمدیدهای خبرنگاران، نقشه همان بخش از جاده حلقه‌ای و مجموعه عکس‌ها از وضعیت زندگی مردم در اطراف این جاده است.[۱]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- شاهراه حلقه‌ای افغانستان، وب‌سایت فارسی بی بی سی (بخش افغانستان): پنج‌شنبه، ۱٧ اکتبر ٢٠۱۴ - ٢۵ مهر ۱٣۹٢[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی بی سی (بخش افغانستان)