جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ آبان ۴, یکشنبه

پوزش به‌خاطر توهین به اسلام

از: نجیب‌الله احمدیار[۱]

افغانستان‌اکسپرس

به‌خاطر توهین به اسلام پوزش خواست


فهرست مندرجاتپوزش به‌خاطر توهین به اسلام

یک روزنامۀ که در افغانستان به‌زبان انگلیسی نشر می‌شود، به‌دلیل نشر مطلبی که گفته می‌شود در آن به دین و پیامبر اسلام اهانت شده است و واکنش‌های شدیدی را به‌بار آورده است، رسماً پوزش خواسته است.

روزنامۀ افغانستان اکسپرس نگاشته است که دست اندرکاران آن یا از روی سهو و غفلت و یا هم به‌دلیل مهارت و تسلط ناکافی به‌زبان انگلیسی این مضمون را به‌گونه درست مرور نکرده و نشر کرده‌اند.

نویسندۀ این مطلب با نام ای جی اهوار که ممکن نام مستعار باشد، طالبان و گروه دولت اسلامی را در زیر یک لوا، گروه‌های فاقد تحمل نسبت به سایر ادیان خوانده است. نویسنده همچنان قرآن شریف را یک ناول کهنه و خسته‌کن خوانده است.

عبدالرب رسول سیاف، یکی از فرماندهان شناخته‌شدۀ جهادی در واکنش به نشر این مطلب در صفحۀ فیسبوک خود نویسندۀ این مطلب را «مرتد و بی‌دین» خوانده و گفته است که وی جملات «گستاخانه و کفری» را در مورد خداوند و پیامبر اسلام نشر کرده است.

سیاف در این پیام گفته است که منتظر است دولت افغانستان در رابطه به گرفتاری و به‌جزا رساندن اين جنايتكاران بی‌دين و مرتد چه تصميمی اتخاذ می‌کند.

در همین حال سید مخدوم رهین، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در صحبت به رادیو آشنا گفت که قانون رسانه‌های همگانی اهانت به دین و مقدسات و افترا و تهمت در حق اشخاص را ممنوع دانسته و چنین کاری خلاف قانون است.

رهین گفت که تاکنون در این مورد شکایتی در وزارت اطلاعات و فرهنگ درج نشده است اما افزود که آن وزارت به‌زودی این موضوع را تحت غور و مطالعه قرار خواهد داد.

از سوی دیگر نهادهای مدافع حقوق رسانه‌ها نیز احترام به قوانین نافذ در افغانستان را از مسوولیت‌های عمدۀ رسانه‌ها می‌پندارند.

صدیق‌الله توحیدی، رئیس موسسۀ حمایت از خبرنگاران با اشاره به مادۀ ۴۵ قانون رسانه‌های همگانی می‌گوید که هیچ رسانه‌یی بر اساس قانون حق نشر مطالب مغایر اصول و احکام دین اسلام را ندارد.

روزنامۀ افغانستان‌اکسپرس هم‌چنان گفته است که این مطلب توسط یکی از همکاران قلمی آن رسانه مقیم خارج از افغانستان نگاشته شده است.

در این پیام آمده است که این نویسنده همواره با ارسال مطالب جامع و ارزنده از اعتبار کامل در نزد افغانستان‌اکسپرس برخوردار بوده و شاید این امر سبب مرور سطحی و نشر مطلب اخیر وی شده باشد.

اما توحیدی با باور کامل می‌گوید که نویسندۀ این مطلب در افغانستان اقامت داشته و متعاقب نشر این مطلب به پاکستان فرار کرده و در یکی از سفارتخانه‌های غربی درخواست پناهندگی داده است.[٢]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- نجیب‌الله احمدیار کار با رسانه‌ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به این‌سو در بخش دری صدای امریکا به‌عنوان ویراستار، خبرنگار و مجری برنامه‌های رادیویی کار می‌کند.
[٢]- نجیب‌الله احمدیار، افغانستان اکسپرس به‌خاطر توهین به اسلام پوزش خواست، وب‌سایت صدای آمریکا - آشنا (به‌زبان دری): ٢٧ میزان ۱۳۹۳[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت صدای آمریکا - آشنا (به‌زبان دری)