جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ آذر ۲۷, پنجشنبه

پلیس اتحادیه اروپا در افغانستان

از: دانشنامه‌ی آریانا

پلیس اتحادیه اروپا در افغانستان


[پلیس اتحادیه اروپا][پلیس افغانستان]

پلیس اتحادیه اروپا در افغانستان (به انگلیسی: EUPOL in Afghanistan)، بخشی از نیروهای خدماتی خارجی اتحادیه اروپا است که ماموریت خود را زیر عنوان آموزش‌دهی به نیروهای پلیس در وزارت‌ امور داخله، دادستانی و وزارت عدلیه افغانستان، در زمینه‌ی حاکمیت قانون و رعایت حقوق بشر در سال ۲۰۰۷ شروع کرد. این ماموریت بخشی از تعهد درازمدت اتحادیه اروپا برای کمک به اهداف کلی سیاسی و استراتژیک این اتحادیه در افغانستان است. رئیس ماموریت پلیس اتحادیه اروپا، از اوت ۲۰۱۲ تاکنون، کمیسر پلیس کارل اوکه روژ (Karl Åke Roghe) از کشور سوید است.


پیشینه‌ی تاریخی
آرم یوپل در افغانستان

در راستای بازسازی افغانستان، پس از سقوط امارت اسلامی طالبان، پلیس اتحادیه اروپا ماموریت خود را در افغانستان زیر عنوان آموزش‌دهی به نیروهای پلیس در وزارت‌ امور داخله (کشور)، دادستانی و وزارت عدلیه (دادگستری) افغانستان، در زمینه‌ی حاکمیت قانون و رعایت حقوق بشر، در ژوئن سال ۲۰۰۷ میلادی، در دفتر پروژه‌ای پلیس آلمان (German Police Project Office) شروع کرد.

پلیس آلمان بیشترین سهم را در آموزش پلیس افغانستان در چهارچوب ماموریت پلیس اتحادیه اروپا داشته‌ است. در ماه مه سال ۲۰۱۰، ماموریت یوپل، توسط شورای اتحادیه اروپا، تا ماه مه سال ۲۰۱٣، تمدید شد. در ماه نوامبر ۲۰۱۲، این ماموریت برای ۱٨ ماه دیگر، تا زمانی که نیروهای ائتلاف از افغانستان عقب‌نشینی کند، تمدید شد.

بنابراین، قرار بود ماموریت پلیس اتحادیه اروپا در اول ماه ژانویه ۲۰۱۵ پایان یابد که بار دیگر، بر اساس تصمیم شورای اتحادیه اروپا این ماموریت به مدت دو سال، تا آخر دسامبر ۲۰۱٦، تمدید شد.

در خبرنامه‌ی پلیس اتحادیه اروپا، از قول «کارل اوکه روژ»، رئیس ماموریت پلیس اتحادیه اروپا آمده است: «از این که یوپول (پلیس اتحادیه اروپا) می‌تواند ماموریت خود را با ورق‌زدن فصلی تازه ادامه دهد که شامل انتقال پایدار مسئولیت‌ها و شریک‌کردن تجربیات مشخص ما به همکاران افغان ما می‌شود، خرسندم.»

در این خبرنامه افزوده شده است که شورای اتحادیه اروپا برای ادامه‌ی این ماموریت بودجه‌ای به ارزش ۵۸ میلیون یورو را نیز تصویب کرده است.

طبق قرارداد جدید، ماموریت‌ یوپول در افغانستان در جریان دو سال آینده بر اصلاحات اداری در وزارت امور داخله (کشور) افغانستان، حرفه‌ای‌سازی پلیس ملی و توسعه ارتباطات میان پلیس و قضا متمرکز خواهد بود.

اتحادیه اروپا می‌گوید که به همکاری درازمدت با افغانستان و مردم این کشور، متعهد است. پلیس اتحادیه اروپا گفته زمانی که ماموریت این پلیس در افغانستان پایان یابد، اتحادیه اروپا و اعضای کمیسیون اروپا به پشتیبانی خود از حرفه‌ای‌سازی نیروهای پلیس افغان و حاکمیت قانون در افغانستان در چهارچوب تلاش‌های بین‌المللی خود ادامه خواهند داد.


وظایف و عملکردها

یکی از اهداف مهم پلیس اتحادیه اروپا در افغانستان، ایجاد پلیس مردمی در این کشور است. بر اساس گزارش سایت رسمی پلیس اتحادیه اروپا در افغانستان: «هدف کلی این پروژه ساختن سریع و موثر ساختار و ظرفیت پولیس ملی افغان به‌طور مسلکی و دمکراتیک در چندین نقطه از افغانستان می‌باشد.»

در این راستا، یوپل، پلیس مردمی را در استان‌های کابل، هرات، هلمند، بامیان، غور، بلخ و کندوز ایجاد کرده است.

کار ساخت آکادمی نیروهای پلیس در کابل، در سال ۱۳۹۰، با همکاری مالی پلیس اتحادیه اروپا، به مبلغ نه میلیون یورو آغاز شد. این آکادمی، گنجایش ٣٠٠ نفر را به‌طور همزمان دارا است.


نگارخانه

پایان

[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها

...
...


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها
[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها:افغانستانامنیت در افغانستان