جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۴ بهمن ۲۲, پنجشنبه

تعیین جنسیت

از: دانشنامه‌ی آریانا

تعیین جنسیت


فهرست مندرجات
زیست‌شناسی جنسیتکروموزوم جنسی

تعیین جنسیت (به انگلیسی: Sexing)، به مشخص کردن جنس نوزاد در هنگام تولد گفته می‌شود. در اکثریت موارد هنگام تولد، بستگان، ماما (دایه) یا پزشک با معاینه دستگاه تناسلی نوزاد متولد شده، با مشاهده دستگاه تناسلی معمول مذکر یا مونث، با قطعیت جنسیت پسر یا دختر او را اعلام می‌کند. البته این اعلام بر مبنای دستگاه تناسلی خارجی در واقع نمودی از جنسیت زیستی شامل آناتومی درونی، غدد جنسی و کروموزوم‌های جنسی است و این تعیین جنس به‌طور ضمنی بیانگر هویت جنسیتی فرد در آینده نیز خواهد بود.

اما از هر ۵٠٠٠ تولد، در یک مورد ظاهر دستگاه تناسلی خارجی به‌صورتی است که پزشک نمی‌تواند فوراً جنس نوزاد تعیین کند. نمونه‌های معمول مانند کلیتوریس به‌طور غیرمعمول بزرگ‌شده در یک دختر طبیعی یا عدم نزول بیضه‌های دو طرفه یا هیپوسپادیاس (باز شدن منفذ مجرای ادرار در زیر آلت تناسلی) خفیف است. در این موارد معمولاً با انجام سونوگرافی برای بررسی اندام‌های تناسلی درونی، انجام آزمایش‌های هورمونی برای بررسی هورمون‌های جنسی و در برخی اوقات آزمایش کروموزمی می‌توان جنسیت نوزاد را تعیین کرد.

در موارد بسیار کمتری از نوزادان (یک در ٢٠٠٠٠ نوزاد)، ابهام جنسی به‌نحوی است که تعیین جنسیت پیچیده‌تر می‌شود، و هم شامل تعیین جنس زیستی نوزاد و هم «انتخاب کردن» بهترین جنس برای اوست.

در گذشته تصور می‌شد، در موارد ابهام جنسی شدید، کافی است با جراحی به بازسازی دستگاه تناسلی خارجی پرداخت، و از آن‌جا که تصور می‌شد، هویت جنسی صرفاً یک مشخصه اجتماعی است، تصور می‌شد که صرفا با تربیت نوزاد به‌صورت دختر یا پسر می‌توان هویت جنسی او را نیز تثبیت کرد. امروزه نتایج موارد جراحی ترمیمی ابهام جنسی، و نیز پژوهش‌های جدید در مورد نحوه تکوین هویت جنسی، بیشتر نقش مهم‌تری برای عوامل زیستی در بسیاری از جنبه‌های جنسیت انسان قائل است. بنابراین در جراحی‌های ترمیمی نیز به این عوامل نیز توجه بیشتری می‌شود.


واژه‌شناسی

...


کروموزوم‌های جنسی

...


تکنیک‌های تعیین جنسیت

به‌طور كلی، با سه روش علمی تعییین جنسیت در جانداران از جمله انسان انجام می‌شود: روش ژنتیکی (GSD)، روش محیطی (ESD) و روش رفتاری (BSD).


باورهای غیرعلمی[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها


...


[] پی‌نوشت‌ها

تعیین جنسیت چیست؟، همشهری آنلاین: جمعه ٢۵ دی ۱٣٨٨


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها:زیست‌شناسیزیست‌شناسی جنسیتخرد زیست‌شناسیخرد کشاورزیخرد ژنتیک‏کروموزوم جنسی