جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۵ اردیبهشت ۱۲, یکشنبه

سکس غیرعادی، خوب؟ بد؟ زشت؟

از: امید حبیبی‌نیا (روزنامه‌نگار و روان‌شناس بالینی)

سکس غیرعادی، خوب؟ بد؟ زشت؟


فهرست مندرجات

.سکس غیرعادی، خوب؟ بد؟ زشت؟

انحرافات جنسی

انحراف جنسی یا نابهنجاری جنسی یا پارافیلیا (به انگلیسی: Paraphilia یا Parasexuality یا Sexual anomaly)، یک واژه‌ی زیست‌پزشکی برای تعریف برانگیختگی جنسی توسط اشیا، اشخاص و موقعیت‌ها به‌صورت ناهنجار می‌باشد. یک پارافیلی دارای انحرافات جنسی همراه با حس لذت نسبت به موقعیت‌های غیرمعمول و افراطی است. واژه‌ی پارافیلی برای اولین‌بار در سال ۱۹۲۰ و توسط ویلهم استکل، روان‌شناس اتریشی به‌کار گرفته شد. اختلالات پارافیلی به‌وسیله‌ی تکانه‌ها، خیال‌پردازی‌ها یا اعمال جنسی‌ای که غیرمعمول، انحرافی یا غریب هستند، مشخص می‌گردد. پارافیلی در مردان شایع‌تر از زنان است. علت بروز پارافیلی تا کنون به‌طور دقیق مشخص نشده است. روش‌های درمانی به‌کار گرفته‌شده برای درمان پارافیلی تنها به‌میزان متوسط موفقیت‌آمیز بوده‌اند، برخی از آن‌ها عبارتند از: روان درمانی بینش‌مدار، رفتار درمانی و دارو درمانی.[۱]

در هنگام رابطه‌ی جنسی چه کاری مجاز و چه کاری ناپسند است؟ روان‌شناسان بالینی سکس درمانگر سال‌هاست که در حال پاسخگویی به این پرسش هستند اما به‌نظر می‌رسد که اکنون این مجادله با به چالش کشیده‌شدن طبقه‌بندی انحرافات جنسی وارد مرحله نوینی شده است.

«بعد از چند ماه سکس با همسرم برایم جذابیتش را از دست داده و همیشه در آن حال، خیال‌پردازی‌های دیگری دارم که حتی خودم هم نمی‌توانم با آن‌ها کنار بیایم چه برسد که بخواهم آن‌ها را به شوهرم بگویم».

روان‌شناسان بالینی و سکس درمانگران ایرانی نظیر این گفته‌ها را بارها از مراجعان خود شنیده‌اند، به‌ویژه که برخی از این اعمال و خیال‌پردازی‌ها هنوز رسماً برچسب انحراف می‌خورند و در میان اکثر ایرانیان، چه در داخل و چه در خارج از کشور حتی سخن گفتن از آن‌ها پسندیده تلقی نمی‌شود.

اما اکنون برخی از روان‌شناسان بالینی سکس درمانگر می‌گویند که این‌گونه تمایل‌ها باید از طبقه‌بندی اختلالات جنسی حذف شود، شاید استقبالی که از کتاب و فیلم «هزار چهره آقای گری» شد بار دیگر این بحث را در بین سکس درمانگران و سکس‌شناسان تشدید کرد که مرز هنجار و ناهنجار در سکس باید بازنگری شود.

بسیاری از مردم نه فقط در ایران بلکه در اروپا نیز که رفتار جنسی در قیاس با آمریکای شمالی و آسیا کمتر محافظه‌کارانه به‌نظر می‌آید، هنوز در باره‌ی این‌که برخی از رفتارها، تمایلات یا تخیلات جنسی از جمله نقش بازی‌کردن، میل به تسلط یا زیر سلطه قرار گرفتن یا نمایش‌گری خوب است یا بد یا زشت تردید دارند.

دکتر کریستین جویال، روان‌شناس بالینی و استاد دانشگاه کبک می‌گوید: «هر کاری که در سکس موجب رضایت و ارضای دو طرف بشود، موجب آزار دیگران نشود و مشکل قانونی ایجاد نکند، مجاز است.»

«انحرافات جنسی» (پارافیلیا) به‌دسته‌ای از تمایلات و رفتارها گفته می‌شود که خارج از چارچوب رابطه‌ی معمول جنسی تلقی می‌شود و دسته‌بندی کردن آن‌ها در راهنمای آماری و تشخیص بالینی اختلالات روانی (DSM-5) سبب شده است که برخی از افراد برچسب «منحرف» بخورند.

دامنه‌‌ی این اختلالات از تحریک جنسی با چکمه یا سکس مخفیانه در اماکن عمومی تا تمایل دائمی به ارتباط جنسی با افراد مسن‌تر یا جوان‌تر متفاوت است. حال آن‌که بحث و مجادلات فراوانی در بین سکس درمانگران در باره بخش مهمی از آن‌ها وجود دارد و گروهی از متخصصان معتقدند که برخی رفتارهایی که انحرافی خوانده می‌شوند، اما سلامت روانی و جسمانی فرد و جامعه یا اطرافیان و هم‌چنین سایر موجودات زنده را به‌خطر نمی‌اندازند و مغایرتی با قانون ندارند، باید از نسخه‌ی جدید و بازبینی شده این کتابچه تشخیص بالینی حذف شوند.

یافته‌های تحقیقی که اخیراً در کانادا انجام شده و انعکاس وسیعی هم در رسانه‌ها داشته، نشان می‌دهد که تقریباً نیمی از زنان هم تخیلات جنسی «غیرمعمول» دارند و بیش از یک سوم آن‌ها عملاً این کارها را انجام می‌دهند که دامنه وسیعی از نمایش بدن به دیگران تا تماشای مخفیانه رابطه‌ی جنسی، بستن دست‌ها و یا لذت بردن از درد خفیف در هنگام معاشقه را شامل می‌شود.

دکتر جویال که به‌همراه جولی کارپنتیر، جرم‌شناس، نتایج پژوهش خود را در مجله تحقیقات سکس منتشر کرده، توضیح می‌دهد: «آن‌چه باید انحراف تلقی شود بسیار نادر است زیرا کسانی که از سکس غیرمعمول لذت می‌برند و مشکلی برای خود و دیگران ایجاد نمی‌کنند را نباید منحرف نامید.»

از دکتر جویال پرسیدم که اگر واقعاً نیمی از مردم چنین رفتارهایی را بروز می‌دهند پس تعریف بهنجاری و نابهنجاری در راهنمای تشخیصی بیماری‌ها و اختلالات روانی چه می‌شود؟

وی پاسخ داد که نخستین مشکلی که با تعریف انحرافات در ویرایش پنجم راهنما وجود دارد، آن است که تلاش می‌کند سکس بهنجار را تبیین کند که خود این تلاش را هم می‌توان اختلال هنجارطلبی تلقی کرد. اما واقعیت آن است که دامنه سکس معمولی بسیار وسیع‌تر از این‌هاست.

دومین مشکل آن است که در این راهنما خیال‌پردازی‌های جنسی را مبنایی برای تشخیص بیماری‌های روانی تلقی کرده است و مشکل سوم هم به همسو قلمداد کردن خیال‌پردازی با تمایل منجر به عمل بازمی گردد در حالی که همان‌طور که این تحقیق نشان داده، بسیاری از مردم، به ویژه زنان، نسبت به بعضی تمایلات خود مثل تمایل به سکس با افراد متنوع یا تمایل به تحت تسلط درآمدن، اصولاً خودآگاه نبوده‌اند.

دکتر جویال گفت: من معتقدم هر گونه سکسی که مشکلی برای طرف مقابل ایجاد نکند طبیعی است، تنها مواردی در زمره آسیب‌‌شناسی قرار می‌گیرند که موجب رنج و بدون رضایت طرفین (مانند بچه‌خواهی، تجاوز) باشد و باعث آزار دیگران یا سایر طرفین (مانند رابطه با حیوانات یا جسد) شود.

نظر یک سکس درمانگر را در تهران در این باره جویا شدم. او گفت: وقتی بین زوجین توافقی در باره‌ی هر گونه رابطه جنسی وجود داشته باشد تا وقتی هر دو از این رابطه حتی اگر غیرمعمول به‌نظر بیاید راضی هستند مشکلی وجود ندارد، اما مشکل اصلی اینجاست که مردان ایرانی گاه از این‌که همواره آن‌ها باید شروع‌کننده رابطه‌ی جنسی باشند دلزده می‌شوند و هنوز این باور در ذهن بسیاری از زنان ایرانی هست که مرد باید فاعل باشد. مشکل شایع دیگر هم آن است که بین رابطه‌ی جنسی پنهانی و قبل از ازدواج آن‌ها با رابطه‌ی جنسی بعد از ازدواج تفاوت کمی و کیفی بسیاری پیش می‌آید که سبب بروز اختلافات بسیار می‌شود و ممکن است به‌صورت پارافیلیا یا سردی جنسی یا هم‌چنین سایر اختلالات روانی و مشکلات اجتماعی خود را نشان دهد.

دکتر جویل و گروهی از روان‌شناسان بالینی معتقدند که دست یافتن به یک تعریف جامع از رابطه‌ی جنسی طبیعی بسیار دشوار است و بهتر است که تصمیم‌گیری در مورد آن را تا وقتی لذت‌بخش و بدون مشکل است به زوجین واگذار کرد.[٢]


[] يادداشت‌ها

يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.


[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- انحراف جنسی، از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
[٢]- امید حبیبی‌نیا، سکس غیرعادی، خوب؟ بد؟ زشت؟، بی‌بی‌سی: یک‌شنبه ٠۱ مه ٢٠۱٦ - ۱٢ اردیبهشت ۱٣۹۵


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها

وب‌‌سایت بی‌بی‌سی