جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۷ اردیبهشت ۱۲, چهارشنبه

صلاح‌الدین ربانی

از: دانشنامه‌ی آریانا

صلاح‌الدین ربانی


فهرست مندرجات
جمعیت اسلامی افغانستانوزرای افغانستان

صلاح‌الدین ربانی (به انگلیسی: Salahuddin Rabbani) (زاده‌ی ۱۳۵۰ خ)، سیاستمدار تاجیک‌تبار افغانی و وزیر امور خارجه افغانستان و رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان است که مدتی رهبری شورای عالی صلح افغانستان را نیز به عهده داشت.


زندگی‌نامه
صلاح‌الدین ربانی

صلاح‌الدین ربانی فرزند ارشد برهان‌الدین ربانی رئیس‌جمهور سابق افغانستان، در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۵۰ خورشیدی در محله‌ی خیرخانه‌ی کابل به‌دنیا آمد. آموزش ابتدایی و متوسطه را در پاکستان به پایان برد و برای تحصیلات عالی به کشور پادشاهی عربستان سعودی رفت. او مدرک لیسانس (کارشناسی) خود را در سال ۱۳۷۴، در رشته‌ی مدیریت و بازاریابی از دانشگاه نفت و معدن ملک فهد عربستان سعودی گرفت.

پس از تحصیل، در دفتر محاسبات مالی شرکت نفت کشور عربستان سعودی استخدام شد و از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۷ خورشیدی، در یک شرکت خصوصی، در شهر شارجه کشور امارات متحده عربی کار می‌کرد. سپس، در سال ۱۳۷۸، برای ادامه‌ی تحصیل به انگلستان رفت و در رشته‌ی مدیریت بازرگانی در دانشگاه کینگستون این کشور به تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۷۹، از آن‌جا مدرک فوق‌لیسانس (کارشناسی ارشد) دریافت کرد.

در سال ۱۳۸۱، به استخدام وزارت امور خارجه افغانستان درآمد و تا سال ۱۳۸۵ در سمت مستشار سیاسی نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در نیویورک خدمت می‌کرد.

در این زمان، به‌عنوان عضو کمیته‌ی اول امنیت جهانی و خلع‌سلاح سازمان ملل متحد که یکی از کمیته‌های مهم این سازمان می‌باشد، به‌نمایندگی از افغانستان مشغول به‌کار شد. سپس، در سال ۱۳۸۵، به‌منظور ادامه‌ی تحصیلات عالی، از وزارت امور خارجه استعفا داد و دومین سند فوق‌لیسانس را - در سال ۱۳۸۷ - در رشته‌ی روابط بین‌الملل، از دانشگاه کلمبیای آمریکا به‌دست آورد.

ربانی، در سال ۱۳۸۷، به کشور باز گشت و در بخش سیاسی حزب جمعیت اسلامی افغانستان، به‌عنوان مشاور برهان‌الدین ربانی مشغول بود. او در سال ۱۳۸۹، به‌عنوان سفیر افغانستان در کشور جمهوری ترکیه منصوب شد و تا پایان شهریورماه سال ۱۳۹۰، در این سمت خدمت کرد.

صلاح‌الدین ربانی، پس از ترور پدرش، که در ۲۹ شهریور ۱۳۹۰ توسط یک مهاجم انتحاری اتفاق افتاد، در ۲٦ فروردین ۱۳۹۱، به‌عنوان جانشین او در شورای عالی صلح، از سوی رئیس‌جمهور حامد کرزی انتخاب شد. هم‌چنین او، در ۱۰ دی ۱۳۹۲، به‌عنوان رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان تعیین گردید. در تصاحب این سمت‌ها، نسبت فرزندی او با برهان‌الدین ربانی شانس اصلی او دانسته می‌شود.[*] در هر حال، همان‌زمان، صلاح‌الدین ربانی، ریاست تلویزیون نور را هم به‌عهده گرفت. این تلویزیون، از سوی اداره امنیت ملی افغانستان متهم به دریافت حمایت مالی از سوی ایران شد.[*]

در ۸ بهمن ۱۳۹۳، پس از کسب ۱۵۱ رأی موافق از سوی نمایندگان مجلس شورای ملی، سمت وزارت خارجه در دولت وحدت ملی افغانستان، به ریاست جمهوری اشرف غنی را بر عهده گرفت.

مجلس نمایندگان افغانستان در سال ۱۳۹۵ صلاح‌الدین ربانی را استیضاح کرد و به او رأی عدم اعتماد داد، اشرف غنی، رای مجلس را به‌چالش کشید و از ربانی خواست همچنان به‌عنوان سرپرست به کارش ادامه دهد.

در روز اول عقرب ۱۳۹۸، صلاح‌الدین ربانی، از سرپرستی وزارت خارجه افغانستان استعفا داد. او که از نزدیک‌ترین متحدان عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان است، با انتشار استعفانامه‌ای خود خطاب به اشرف غنی، رئیس‌جمهوری نوشته است که در مدت پنج‌سال به‌عنوان وزیر خارجه افغانستان شاهد آن بوده که با ایجاد شبه‌ساختارهای موازی و به‌حاشیه‌راندن نهادهای اساسی حکومت، ادامه کار را در حکومت به صلاح ندانسته و استعفا می‌کند. با این‌حال، اشرف غنی، بی‌درنگ استعفای او را پذیرفت.


[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها


...


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها │ ...