جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۶ بهمن ۳, سه‌شنبه

پاکستان

از: دانشنامه‌ی آریانا

پاکستان


فهرست مندرجات
کشورهای جهانکشورهای آسیایی

پاکستان (به انگلیسی: Pakistan، با تلفظ آمریکایی: Pakistan)، با نام رسمی «جمهوری اسلامی پاکستان» (به زبان اردو: اسلامی جمهوریۂ پاکستان؛ به انگلیسی: Islamic Republic of Pakistan)، کشوری در جنوب غربی آسیا با ۸۰۳٬۹۴۰ کیلومتر مربع وسعت است، که بر پایه سرشماری سال با بیش از ۱۹۹ میلیون نفر جمعیت ششمین کشور پُرجمعیت دنیاست. این کشور در سال ۱۹۴۷ به‌عنوان یک کشور-دولت جدید از هند مستقل شد و از زمان استقلال، دوره‌های رشد نظامی و اقتصادی و هم‌چنین بی‌ثباتی را همگام با جدا شدن بنگلادش از خود، تجربه کرده‌ است. با این حال، در سال ۱۹۷۱ جنگ داخلی به جدایی پاکستان شرقی با نام بنگلادش از این کشور منجر شد.

نوع حکومت پاکستان، جمهوری پارلمانی فدرال است و از ۴ ایالت و چهار قلمرو فدرالی تشکیل می‌شود. این کشور، هم از نظر زبانی و قومی و هم از نظر جغرافیایی کشور متنوع است و در شهریور ماه ۱۳۹۴ دیوان عالی پاکستان با صدور حکمی، زبان اردو را به‌عنوان زبان اداری این کشور اعلام کرد.

اسلام‌آباد پایتخت و کراچی بزرگترین شهر پاکستان و دین رسمی آن اسلام است و در میان کشورهای اسلامی، دومین کشور از نظر تعداد مسلمانان محسوب می‌شود. از لحاظ بزرگی نیروهای مسلح، هفتمین کشور جهان است و از قدرت‌های هسته‌ای برخوردار بوده و تنها کشور اسلامی دارنده جنگ‌افزار هسته‌ای می‌باشد.


...

...


...

...


...[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها


...


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها │ گیتاشناسی │ کشورهای جهان