جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۸۹ تیر ۳۱, پنجشنبه

ایران در دوره نوسنگی

از: دکتر صادق ملک شهمیرزادی


فهرست مندرجات
[] ایران در دوره نوسنگی

در پایان آخرین مرحله­ی پارینه سنگی که قبلا دوران میان سنگی خوانده می­شد و امروزه در نامیدن آن به فراپارینه سنگی توافق همگانی وجود دارد، دوران جدیدی آغاز شد که با تحولاتی که در صنایع و روش زندگی صورت گرفت، آن را دوران نوسنگی می­نامند.

تمامی حوادث و اتفاقاتی که به‌وقوع پیوست تا انسان برای ادامه­ی حیات دست از جمع‌آوری غذا و شکارورزی و صید بردارد و با تولید غذا وارد مرحله­ی نوینی از زندگی فرهنگی گردد، که ما امروز ادامه­ی آن را می­گذرانیم، از همین دوران فرهنگی که اصطلاحا نوسنگی نامیده شده، آغاز گردید است.

این دوران در خاورمیانه و ایران زودتر از ۹٠٠٠ سال قبل شروع نشده است، در حالیکه در دیگر قسمت­های جهان گاهی چند هزار سال بعد از آن آغاز گردید.

در ایران حدود ۹٠٠٠ سال قبل، گروه­هایی از جوامع انسانی با استقرار در یک منطقه و در نهایت یک محل، دوره­ی کوچ دایم از منطقه­ای به منطقه­ای دیگر و از محلی به محلی دیگر را پشت سر گذاشتند و دوره­ی تولید غذا و سکونت در یک محل را آغاز کردند.


این دوران نسبت به سایر ادوار فرهنگی دارای چندین ویژگی است که از جمله­ی آنها تغییراتی است که در شکل ظاهری برخی از ابزارهای سنگی به‌وجود آمد تا عملکرد آنها را تغییر دهد و در جهت نیازهای فنی خود، آنها را به ابزارهای کارآمدتری تبدیل کند.

ابزارهای سنگی به‌سرعت تخصصی شدند. انواع تیغه‌ها، خراشنده‌ها و رنده‌ها، اسکنه‌ها و مته‌ها برای کاربردهای خاص ساخته شدند و ابزارهایی خاص متناسب با تولیدات کشاورزی نیز، به آنها اضافه گردید. این گروه را بیشتر هاون‌های سنگی، دسته هاون‌ها، ساینده‌ها و ساتورهای سنگی برای خرد کردن ساقه­ی حبوبات و غلات و نظایر آنها، تشکیل می‌دادند.

دوران نوسنگی در ایران را می­توان به چند دوره­ی کوتاه­تر بر اساس تحولات صنعتی ابزارسازی و یا نحوه­ی زندگی، تقسیم کرد. آنچه رایج بوده است، تقسیم این دوران به دو "دوره نوسنگی قبل از تولید و استفاده از سفال"، و "دوره نوسنگی توام با تولید غذا و استفاده از سفال" بوده است. این تقسیم‌بندی را اگر برای منطقه­ی محدود خاور نزدیک و خاورمیانه بتوان پذیرفت، با توجه به فرهنگ انسان در سطح جهان غیر قابل قبول است.

به‌عنوان مثال در ژاپن دوره­ی نوسنگی از حدود ده‌هزار سال قبل شروع شده و از همان آغاز با تولید سفال که به سفال نوع "جامون" (jamon) مشهور است، همراه بوده است. مردم دوره­ی جامون علاوه بر سفال، از ظروف سنگی و همچنین تیر و کمان نیز استفاده می‌کردند و در محوطه‌های کوچک به‌سر می‌بردند. این مردم غذای مورد نیاز خود را از طریق جمع­آوری و شکار صید تامین می­کردند. نخستین تولیدکنندگان غذا در حدود قرن سوم پیش میلاد در ژاپن از طریق کشت برنج به تامین نیازهای غذایی پرداختند که با دوره­ی "یایوی" (Yayoi) آغاز شد.

برای ایران در دوران نوسنگی، یعنی در دورانی که پایان آن استقرار کامل در روستاها و آغاز شهرنشینی است، نگارنده با توجه به مطالعات انجام شده­ی انسان‌شناسی و باستان‌شناسی تقسیم‌بندی زیر را پیشنهاد کرده است:

    الف) دوره جمع‌آوری غذا
    ب) دوره گردآوری و ذخیره غذا
    پ) دوره تولید و استقرار در روستاها

به‌موجب این تقسیم‌بندی، دوران نوسنگی ایران با جمع‌آوری غذا و شکار صید، که ادامه­ی روش زندگی در دوره­ی فراپاینه‌سنگی است، ادامه پیدا کرد، ولی با این تفاوت که تحولات و تغییرات چشمگیری در فن ابزارسازی به‌وجود آمد. از ریز تیغه­ها به مراتب بیشتر از دوران قبلی استفاده می­شد و ادوات سنگی تخصصی دیگری که در دوران قبلی سابقه نداشت، ساخته و به‌کار گرفته شد.

آثار این دوره در غارها و پناهگاه­های سنگی در قسمت­های مختلف ایران، شناسایی شده­اند که آثار موجود در غارهای "علی تپه"، "هاتو" و "کمربند" مشخص‌ترین آنها هستند که تا کنون گزارش گردیده­اند.

غار هاتو، دهانه­ی غار دو

در دوره­ی بعد، یعنی دوره­ی گردآوری و ذخیره­ی غذا که گاهی نیز با تولید نوعی سفال ساده همراه بوده است، انسان علاوه بر جمع­آوری و شکار و صید برای تامین غذای مورد نیاز فوری، قسمتی از برداشت خود را نیز به‌صورت ساده و ابتدایی برای مدت کوتاهی ذخیره می­کرده است تپه­ی "گنج دره" در نزدیکی هرسین کرمانشاه و "تپه سراب" در شش کیلومتری شرق کرمانشاه، نمونه­های از این دوره­ی فرهنگی را ارایه می­کنند.

در دوره­ی بعدی که تولید غذا آغاز شد، انسان علاوه بر تولید بخش مهمی از نیازهای غذایی خود، موفق گشت تا با ایجاد سرپناه­های ساده در معماری نیز قابلیت­های فرهنگی خود را ظاهر سازد و روستاهای کوچک موقت و در نهایت روستاهای دایمی را پدید آورد که خود مقدمه­ای بر شهر نشینی محسوب می­شود.

در ایران، تمامی مراحلی را که انسان پیموده است تا از زندگی کوچ‌روی و خانه‌به‌دوشی دایمی به مرحله­ی آغاز شهرنشینی وارد گردد، می­توان با استنادات و شواهد عینی حاصل از بررسی­ها و حفریات انسان­شناسی مورد مطالعه قرارداد. چنین مطالعه­ای در سایر مناطق خاورمیانه به آسانی ایران امکان ندارد. با توجه به این مهم است که باید خاورمیانه و خاور نزدیک، منطقه­ای کلیدی برای بررسی تحولات فرهنگی انسان تصور کرد و آن را گاهواره و مهد فرهنگ و تمدن نامید.

با وجود تغییراتی که در هر دوره نسبت به دوره­ی پیش پدید می­آمد، تمام یا جنبه­هایی از نحوه­ی فرهنگ­های پیشین باقی ماندند که امروز با مطالعه­ی آنها می‌توان با سابقه­ی فرهنگی برخی از گونه‌های فرهنگی انسان در خاور نزدیک نیز آشنا شد. به‌عنوان مثال، در تپه "گوران" در دره­ی هلیلان (هـُـلیلان) که در حدود ٦٠ کیلومتری جنوب کرمانشاه واقع شده است، باستان شناسان موفق به شناسایی چگونگی بقایای نخستین مرحله­ی استقرار موقت در آن محل شده­اند که می­توان آن را پیشینه­ای بر زندگی کوچ روی تصور کرد.

در ایران که تاثیر ویژگی‌های فرهنگی منطقه­ای و محلی در نحوه‌ی ساخت ادوات و ابزارهای سنگی به‌دلیل چند گونگی وضعیت طبیعی و اقلیمی از دوره‌ی پارینه‌سنگی جدی آغاز شده بود، در دوران نوسنگی با وضوح بیشتری قابل بررسی است. به‌همین دلیل، در بررسی ادوار مختلف دوران سنگی در ایران، تحولات فرهنگی هر منطقه باید به‌طور مستقل مورد بررسی قرار گیرد. در مطالعه­ی حاضر، فقط به‌صورت بسیار فشرده به‌تغییراتی که در دوران نوسنگی در مناطقی که پژوهش­های باستان‌شناسی آن مناطق بیش از سایر قسمت­ها صورت گرفته است، پرداخته خواهد شد.

اهم این مناطق عبارتند از: جنوب غربی ایران، غرب ایران، منطقه فلات مرکزی و شمال شرقی ایران.

متاسفانه، هنوز گزارش کامل حفریات و بررسی­های باستان‌شناسی انجام شده در سایر مناطق ایران منتشر نگردیده و اطلاعات موجود از حدود خبرنامه‌های کوتاه تجاوز نمی‌کند. به‌همین سبب، ارایه‌ی نمونه‌های مشخص از تحولات و تغییرات فرهنگی ایران در دوران نوسنگی به مناطقی در جنوب غربی و غرب، فلات مرکزی و شمال شرقی ایران در این مختصر محدود می­باشد.

بنابراین، به اجمال ویژگی­های فرهنگی این دوران را در چندین محل باستانی فهرست‌وار نام می­بریم.

در نقشه­ها نیز، محل­های تقریبی باستانی را که گزارش بررسی و حفریات آن­ها چاپ و منتشر شده است (هر چند به‌صورت خبرنامه­های کوتاه) تعیین می­نماییم.[۱]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهديزاده کابلی از کتاب "ايران پيش از تاريخ" که توسط دکتر صادق ملک شهميرزادی برشتۀ تحرير درآمده، از سايت اينترنتی پایگاه پژوهشی آریابوم بازنويس شده است.[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- ملک شهمیرزادی، صادق، ایران در دوران پیش از تاریخ، "ایران در دوره نوسنگی"، پایگاه پژوهشی آریابوم[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها

ملک شهمیرزادی، صادق، ایران در دوران پیش از تاریخ، تهران: انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۷۸ خ


[برگشت به بالا] [گفت و گو و نظر کاربران در بارهٔ مقاله]