۱۳۹۴ شهریور ۳۰, دوشنبه

زود انزالی

از: دانشنامه‌ی آریانا

زود انزالی


فهرست مندرجات
......

زود انزالی یا انزال زودرس (به انگلیسی: Premature ejaculation؛ به آلمانی: Vorzeitiger Samenerguss)، که به آن یا ارگاسم زود هنگامنیز نامیده می‌شود، یکی از اختلالات جنسی است. هنگامی که یک مرد، قبل از آن‌که شریک جنسی‌اش ارضا شود، دچار انزال شده و از او منی خارج شود، گفته می‌شود دچار زود انزالی است. گاهی انزال زودرس طبیعی بوده و بر اثر پرهیز طولانی از مسایل جنسی به‌وجود می‌آید. اما انزال زودرس دائمی، مشکلی جدی بوده و به عدم رضایت خود شخص یا شریک جنسی‌اش منجر می‌شود. در این صورت، اگر هر دو طرف در طلب بهبودی باشند، درمان موفقیت‌آمیز است، باید به فرد مذکر اجازه داد که اطمینان رسیدن به تحریک جنسی طولانی را داشته باشد و به طرف مؤنث هم باید یاد داد که خیلی زود و به آسانی تحت تأثیر قرار گیرد.

انزال زودرس، از جمله مشکلات شایع جنسی در مردان می‌باشد. میزان شیوع این مشکل در حالات و شرایط مختلف، متفاوت است؛ اما به‌طور میانگین از هر ۳ مرد، ۱ نفر دچار انزال زودرس است و یا در روابط جنسی و زناشویی خود چندباری آن را تجربه کرده است.


پیشینه‌ی تاریخی

از آن‌جایی‌که سایر پستانداران، در طی مقاربت، به‌سرعت انزال می‌شوند، از این‌رو، در نظر زیست‌شناسان، شانس افزایش زود انزالی در جنس مذکر انسان، در نتیجه‌ی تکامل آرایش ژنتیکی آنان، به سبب انتقال ژن به نسل آینده بوده است.

مسائل مربوط به کنترل انزال، بیش از ۱۵٠٠ سال، به ثبت رسیده است. در کاما سوترا، کتاب راهنمای جنسی که به زبان سانسکریت بین سده چهارم تا ششم میلادی در هند نگارش گردیده است، آمده: «زنان مردی را دوست دارند که در طی آمیزیش جنسی، انرژی جنسی او مدت زیاد طول می‌کشد؛ و مردی را نمی‌پسندند که انرژی جنسی او به سرعت به پایان برسد؛ چرا که آمیزیش قبل از به اوج رسیدن (ارگاسم) زنان متوقف می‌شود.»

اولین توصیف علمی «انزال زودرس»، در سال ۱۹۱٧ میلادی، در مجله بین‌المللی روان‌کاوی (Psychoanalysis) ظاهر شد. در آن‌جا کارل ابراهام (Karl Abraham)، نخستین روانکاو آلمانی و از قدیمی‌ترین پیروان فروید، زیر عنوان ساده‌ی «در باره‌ی انزال زودرس» به این موضوع پرداخت. با این حال، توجه عمومی به زود انزالی، به دهه‌ی ۱۹٧٠ و اوایل دهه‌ی ۱۹٨٠ بر می‌گردد؛ زمانی‌که به‌طور گسترده در مورد سبب‌شناسی، تشخیص و راه‌های درمان آن پژوهش صورت گرفت و مطالب زیاد منتشر شد.


سبب‌شناسی

...


همه‌گیرشناسی (اپیدمیولوژی)

...


سازوکار (مکانیسم)تشخیصدرمان[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها


...


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها:...