۱۳۹۰ دی ۳, شنبه

لمور

از: دانش‌نامه‌ی آريانا


فهرست مندرجات

[...][...]


لمورها گروه ویژه‌ای از نخستی‌ها (پریمات‌ها) هستند که تنها در ماداگاسکار و جزایر کومورو یافت می‌شوند. ۵٠ گونه لمور وجود دارد که ۱٧ گونه از آن در لیست گونه‌های در معرض خطر قرار گرفته است.

لمورها حیواناتی اجتماعی هستند. آن‌ها دست و پایی دراز، پنجه‌ها و انگشتانی انعطاف‌پذیر و پوزه‌ای بلند دارند.


امروزه بزرگترین خطر برای لمورها از دست‌دادن زیستگاه است زیرا انسان‌ها جنگل‌های بومی آن‌ها را برای ساخت مزرعه از بین می‌برند.


[] تشریح فیزیکی

لمور یک نوع نخستی است یعنی از وابستگان انسان و میمون‌های بی‌دم می‌باشد ولی این را هرگز از ظاهر آن‌ها نمی‌توانید متوجه شوید. انواع بسیار متفاوتی از لمورها وجود دارد اکثر آن‌ها پوزه‌ای بلند و نوک ‌تیز دارند که به‌حس بویایی قدرتمند آن‌ها کمک می‌کند. هر نوع از لمورها بسیار متفاوت به‌نظر می‌رسد. آن‌ها رنگ‌های متفاوتی از قهوه‌ای مایل به سرخ تا خاکستری تیره دارند و در تمام اندازه‌ها یافت می‌شوند. کوچک‌ترین لمور، لمور موشی کوتوله است و تنها ٦٠ گرم وزن دارد اما بزرگ‌ترین لمورها یعنی ایندری و لمورهای سیفاکا به اندازه‌ی یک گربه هستند.


[] ارتباطات

لمورها از حس بویایی برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. این نخستی‌ها بر روی پای خود غده‌های عطری دارند که رایحه‌ای خاص در سطحی که لمور از آن عبور می‌کند باقی می‌گذارد. اگر لمور دیگری از آنجا عبور کند با استشمام آن رایحه متوجه می‌شود که لمور دیگری قبلاً آنجا بوده است. لمورها دم پر پشت و بلندی دارند که آن را در هوا نگاه می‌دارند و به آن موج می‌دهند که این کار به نوبه‌ی خود روش دیگری برای برقراری ارتباط به‌شمار می‌رود. این دم بزرگ همچنین به لمور این امکان را می‌دهد که در هنگام پرش از درختی به درخت دیگر بتواند تعادل خود را حفظ کند.


[] عادت‌ها

اکثر لمورها درختزی هستند و بیشتر وقت خود را بر روی درختان و بوته‌ها سپری می‌کنند. آن‌ها قدرت زیادی برای آویزان‌شدن از شاخه‌ها دارند. فقط لمور دم حلقه‌ای بیشتر وقت خود را بر روی زمین می‌گذراند. معمولا لمورهایی که در روز بیدار و فعال هستند به‌صورت گروهی زندگی می‌کنند. آن‌ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر علاوه بر رایحه و دم از ایجاد سر و صدا نیز بهره می‌برند. لمورهای شب زی که در شب فعال هستند. میل دارند تنها زندگی کنند.


[] عادت غذایی

عادت غذایی لمورها معمولا گیاهخواری است. غذای آن‌ها شامل برگ‌ها و میوه‌ها می‌شود با این حال گاه گاهی از حشرات و حیوانات کوچک‌تر نیز تغذیه می‌کنند.


[] وضعیت

در بین ۵٠ گونه‌ی متفاوت لمورها، ۱٠ گونه از آن‌ها به‌طور بحرانی در خطر هستند، ٧ گونه در خطر و ۱۹ گونه آسیب‌پذیر تشخیص داده شده‌اند.


[] تولید مثل

وقتی یک لمور متولد می‌شود تا زمانی که بتواند روی پای خود بایستد توسط مادرش حمل می‌شود. اکثر لمورها به‌مدت ۱٨ سال عمر می‌کنند.


[] محل زیست

همه‌ی لمورها تنها در ماداگاسکار (جزیره‌ای در کرانه‌ی آفریقا) و جزایر کومورو یافت می‌شوند. اما لمورها در این جزایر در مناطق مختلفی زندگی می‌کنند. برخی از آن‌ها در جنگل‌های بارانی مرطوب زندگی می‌کنند در حالی که برخی دیگر در مناطق بیابانی و خشک به‌سر می‌برند.


[] حفاظت و اکولوژی

لمورها نقش مهمی را در اکولوژی ماداگاسکار و جزایر کومورو بازی می‌کنند زیرا آن‌ها با خوردن میوه‌ها موجب پراکنده شدن دانه‌ها می‌شوند. این دانه‌ها می‌توانند به‌شکل گیاهان جدید رشد کنند و این بسیار مهم است زیرا جنگل‌های ماداگاسکار در سطح وسیعی نابود شده است.

لمورها به‌شدت در خطر هستند زیرا محل سکونت آن‌ها در حال نابودی است. مردم ماداگاسکار درختان جنگل را برای تهیه‌ی هیزم و افزایش محصولات کشاورزی در آن محل قطع می‌کنند. در واقع ٨٠ در صد از زیستگاه‌های طبیعی لمورها نابود شده است. لمورها اگرچه خودشان به پراکنده شدن دانه‌ها و رشد گیاهان جدید کمک می‌کنند اما انسان‌هایی که جنگل‌ها را قطع می‌کنند نمی‌توانند آن‌ها را تحمل کنند.


جمعیت لمورها هم‌چنین از طریق شکار آسیب دیده است. خوشبختانه همه‌ی انواع لمورها به‌وسیله‌ی CITES محافطت شده‌اند. این سازمان شکار لمورها را جز برای تحقیقات علمی و نگهداری در باغ وحش غیر قانونی اعلام کرده است. این قوانین به‌خوبی اجرا شده‌اند و لمورها برای مدت زیادی در مرکز تلاش‌های حفاظتی قرار داشته‌اند.

اگرچه لمورها در گذشته برای مدت زیادی شکار نشده‌اند ولی هنوز بقای آن‌ها در خطر است.[۱]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط برشتۀ تحرير درآمده است.[] پيوست‌ها

پيوست ۱:
پيوست ٢:
پيوست ۳:
پيوست ۴:
پيوست ۵:
پيوست ۶:[] پی‌نوشت‌ها

[۱]-
[٢]-
[٣]-
[۴]-
[۵]-
[٦]-
[٧]-
[٨]-
[۹]-
[۱٠]-
[۱۱]-
[۱٢]-
[۱٣]-
[۱۴]-
[۱۵]-
[۱٦]-
[۱٧]-
[۱٨]-
[۱۹]-
[٢٠]-[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها
[] پيوند به بیرون

[1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20]