جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۲ تیر ۳, دوشنبه

فرانک زین

از: دانشنامه‌ی آریانا

فهرست مندرجات

[بدن‌سازی][قهرمانان پرورش اندام]


فرانک زین (به انگلیسی: Frank Zane) (ژادۀ ٢٨ ژوئن ۱۹۴٢ م - )، آموزگار و بدن‌ساز حرفه‌ای آمریکایی است[۱] که از سال ۱۹٧٧ تا سال ۱۹٧۹ میلادی، ٣ بار عنوان مستر المپیا (Mr. Olympia) را دریافت کرده است[٢].


[] زندگی‌نامه

فرانک زین در ٢٨ ژوئن ۱۹۴٢ میلادی، در شهر کینگستون ایالت پنسیلوانیا به‌دنیا آمد[٣]. در سال ۱۹٦۴ میلادی، در رشته آموزش، از دانشگاه «ویلکس» در شهر «ویلکس بار»، ایالت پنسیلوانیا، مدرک لیسانس (Bachelor of Science degree) دریافت کرد. سپس ۱٣ سال، در رشتۀ ریاضی و شیمی در فلوریدا، در ایالت کالیفرنیا، به تدریس پرداخت[۴]. او همچنین، در حدود سال ۱۹٦٧ به مدت دو سال، در دبیرستان «ان ج» (NJ) در منطقه‌ای «واچنوگ هیلز»، ریاضیات تدریس کرد[۵]. پس از آن، در سال ۱۹٧٧، یک مدرک لیسانس دیگر (Bachelor of Arts degree) در رشته روان‌شناسی از دانشگاه «کَل استیت ال ای» به‌دست آورد[٦]. در نهایت، در سال ۱۹۹٠، مدرک فوق‌لیسانس در رشته روان‌شاسی تجربی از دانشگاه «کَل استیت اس بی»، در ایالت کالیفرنیا، به او اعطا شد[٧].

اواخر سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ میلادی، جهان شاهد شاهکارهای فرانک زین بود[٨]. وی، از سال ۱۹٧٧ تا سال ۱۹٧۹، با بدن زیبایش پشت‌سر هم سه بار عنوان آقای المپیا (مستر المپیا) را ربود[۹]. دوران او نشانگر انتقال تمرکز و اهمیت از بزرگی عضلات به زیبایی عضلات بود. فیزیک بدنی متناسب زین به این صورت بود که دور کمر او از همه کسانی که عنوان مستر المپیا را داشتند باریکتر بود که با شانه‌های پهنش، بدن V-شکل او را از دیگران متمایز می‌کرد[۱٠]. قد او ۱٧۵ سانتی‌متر، و وزن او در زمان مسابقات ۸٣ تا ۸٦ کیلوگرم بود[۱۱].

زین یکی از تنها ٣ نفری است که توانست در مسابقات بدن‌سازی، آرنولد شوارتسنگر را شکست دهد[۱٢] و به‌علاوه یکی از چند نفر اندک با وزن زیر ۹٠ کیلو است که عنوان مستر المپیا را گرفته‌اند[۱٣]. او کتاب‌های بسیاری در مورد بدن‌سازی نوشته است و جایزه‌ی مادام‌العمر آرنولد شوارتسنگر را در «آرنولد کلاسیک» سال ٢٠٠٣ به‌خاطر پشتبانی بلند مدت خود از این ورزش، دریافت کرد[۱۴].

در دهه ۸٠، فرانک صاحب و گرداننده یک باشگاه در «پام اسپرینگز» در کالیفرنیا شد[۱۵]. او تمرکزش به تمرین شخصی بود. اکنون او با همسرش «کریستین» در «سن دیگو» زندگی می‌کند[۱٦].

در سال ٢٠٠۵، فرانک زین، در فیلم »See Arnold Run« دستیار تولیدکننده بود و همچنین در نقش گوینده فدراسیون بین‌المللی بدن‌سازان بازی کرد[۱٧]. از سال ٢٠٠٦ تا کنون، فرانک زین یک وب‌سایت شخصی دارد، در سمینارها شرکت می‌کند و در برنامه خود با عنوان «تجربه زین» در سن دیگو، جلساتی در خصوص وزنه‌برداری برگذار می‌کند[۱٨].

فرانک زین از ۱۴ سالگی به ورزش پرورش اندام پرداخت و تمرینات خود را تا بیش از ٦٠ سالگی ادامه داد[۱۹]. وی خاطرات شخصی خود را از این تمرینات، در کتابی با فرنام »The Workouts: Personal Training Diaries« نوشته است[٢٠].


[] مقام‌های قهرمانی

فرانک زین، در ۱۹ سالگی، در سال ۱۹٦۱ میلادی، «آقای ایالت پنسیلوانیا» شد. در مسابقات سال‌های ۱۹٦٢ و ۱۹٦٣ مقام‌های اول و دوم کیستون را به‌دست آورد. در سال ۱۹٦۵، در مقام اول، آقای فلوریدا شد و همچنین در همان‌سال، به مقام اول، در مسابقات زیبایی اندام »IFBB« (سازمان بین‌المللی پرورش اندام و فیتنس) در رستۀ میان‌قدها در سطح جهانی (1965 IFBB Mr. Universe Medium 1st) نایل آمد.

زین، در سال ۱۹٦٦، آقای مسابقات قهرمانی »IFBB« آمریکای شمالی شد. همچنین، در سال های ۱۹٦٧، ۱۹٦٨ و ۱۹٦۹، مقام‌های آقای آمریکا (1967 - IFBB Mr. America (Medium) و 1968 - IFBB Mr. America)، آقای جهان (1968 - IFBB Mr. Universe)، آقای بین‌المللی (1968 - IFBB Mr. International و 1969 - IFBB Mr. World) مسابقات قهرمانی »IFBB« را به‌دست آورد.

افزون بر این، در مسابقات زیبایی اندام «انجمن ملی بدن‌سازان آماتور» (NABBA)، در سال‌های ۱۹٧٠ تا ۱۹٧٢، به مقام قهرمانی جهانی (Pro Mr. Universe و Mr. Universe) رسید.

سرانجام زین، بین سال‌های ۱۹٧٧ تا ۱۹٧۹، سه بار مقام اول «مستر المپیا» مسابقات جهانی پرورش اندام »IFBB« را از آنِ خود کرد. البته پس از آن نیز، بین سال‌های ۱۹٨٠ تا ۱۹٨٣ به مقام‌های دوم، سوم و چهارم مستر المپیا دست یافت.


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط دانیال مهدی برشتۀ تحرير درآمده است.[] پيوست‌ها

پيوست ۱:
پيوست ٢:
پيوست ۳:
پيوست ۴:
پيوست ۵:
پيوست ۶:[] پی‌نوشت‌ها

[۱]-
[٢]-
[٣]-
[۴]-
[۵]-
[٦]-
[٧]-
[٨]-
[۹]-
[۱٠]-
[۱۱]-
[۱٢]-
[۱٣]-
[۱۴]-
[۱۵]-
[۱٦]-
[۱٧]-
[۱٨]-
[۱۹]-
[٢٠]-[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها
[] پيوند به بیرون

[1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20]