۱۳۹۲ مهر ۷, یکشنبه

آخندزاده، ملا محمدعمر

از: دانشنامه‌ی آریانا

فهرست مندرجات

[...][...]


محمدعمر آخندزاده معروف به مُلّا عمر (زادۀ ۱٣٣٨ خ - )، رهبر مذهبی طالبان افغانستان است که از سال ۱۹۹۶ تا اواخر سال ۲۰۰۱ میلادی حکومت را در افغانستان در اختیار داشت و به‌عنوان امیرالمؤمنین امارت اسلامی افغانستان شناخته می‌شد[۱].

با حمله ائتلاف بین‌المللی به رهبری ناتو در سال ۲۰۰۱ به افغانستان، حکومت طالبان سقوط کرد و ملا محمدعمر، پس از آن در اختفا به رهبری طالبان ادامه می‌دهد[٢]. آمریکا او را تروریست می‌داند و برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری یا قتل او شود ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است[٣].


[] زندگی‌نامه

محمدعمر، در سال ۱٣٣٨ خورشیدی (۱٩۵٩ میلادی) در قريه سنگسار مربوط شهرستان پنچوايی استان قندهار زاده شد[۴]. به گفتۀ مولوی سمیع‌الحق حقانی؛ در مدرسه شبکه حقانی در پاکستان دورۀ حدیث را خواند اما نتوانست آن را به پایان برساند. مدتی در کویته درس دینی خواند و سپس وارد جهاد علیه شوروی شد. او عضو حزب اسلامی مولوی خالص بود[۵].

زمانی که افغانستان در اشغال ارتش سرخ شوروی قرار داشت، وی بر ضد شوروی در جهاد مردم افغانستان شرکت کرد و گفته می‌شود که در جريان جهاد سه بار زخمی شد. پس از آن، شامل مدارس دينی پاکستان گرديد[٦]. به گفتۀ ژنرال پرویز مشرف، زمانی‌که به‌عنوان یک عضو عادی در گروه‌های جهادی فعالیت داشت به‌مدت دو هفته به پاکستان آمد. او در طول جهاد افغانستان در گروه‌های مختلف جهادی عضویت داشت[٧].

نقل می‌کنند که در جریان یکی از جنگ‌ها و درگیری‌ها بر اثر اصابت ترکش یکی از چشمان ملا عمر آسیب جدی دید و وی بدون این‌که چشمش را ضد عفونی کند آن‌را با چاقو در آورده و پلک‌هایش را بهم دوخت[٨]. برخی هم این‌گونه نقل می‌کنند که وی پس از مجروحیت به بیمارستانی در پیشاور منتقل و چشم وی در بیمارستان تخلیه شد[۹].

پس از عقب نشینی ارتش شوروی از افغانستان، بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۴ ملا عمر امام مسجدِ یک روستا در شهرستانی در غرب قندهار شد. در اکتبر ۱۹۹۴ ملاعمر، امیر یا رهبر طالبان شد.


[] ...
[۱٠]
[۱۱]
[۱٢]
[۱٣]
[۱۴]
[۱۵]
[۱٦]
[۱٧]
[۱٨]
[۱۹]
[٢٠]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی برشتۀ تحرير درآمده است.[] پيوست‌ها

پيوست ۱:
پيوست ٢:
پيوست ۳:
پيوست ۴:
پيوست ۵:
پيوست ۶:[] پی‌نوشت‌ها

[۱]-
[٢]-
[٣]-
[۴]- در ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد آمده: «محمدعمر در سال ۱۹۵۹ در روستای نوده ولایت قندهار زاده شد.» (رجوع شود به: محمدعمر، ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد)
[۵]-
[٦]-
[٧]-
[٨]-
[۹]-
[۱٠]-
[۱۱]-
[۱٢]-
[۱٣]-
[۱۴]-
[۱۵]-
[۱٦]-
[۱٧]-
[۱٨]-
[۱۹]-
[٢٠]-[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها
[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]