جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ آذر ۲۹, شنبه

گزارش محرمانه‌ سیا

از: دویچه‌وله فارسی

گزارش محرمانه‌ سیا

در مورد چگونگی کشتن رهبران طالبانگزارش محرمانه‌ سیا

٢٨   آذر   ۱۳۹۳
با انتشار گزارش «موثرترین شیوه‌های مبارزه با شورشیان»، نکات تازه‌تری از روش‌های سازمان سیا در مقابله با شبکه‌ تروریستی طالبان آشکار می‌شود. این گزارش بر پایه تجربه‌‌های ۱۲ کشور جهان در ۱۰ سال گذشته تنظیم شده است.

در گزارش سیا که روز سه‌شنبه (۱۸ دسامبر) در پایگاه اینترنتی «ویکی‌لیکس» منتشر و در اختیار رسانه‌های آلمانی مانند «اشپیگل» و «زود دویچه تسایتونگ» گذاشته شده، جنبه‌های مثبت و منفی کشتن هدفمند رهبران شبکه‌ تروریستی طالبان بررسی شده است. این گزارش هنگامی تهیه شده که لئون پانه‌تا هنوز در مقام رئیس سیا انجام وظیفه می‌کرد و باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا، در صدد تسریع روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بود.


مبارزه‌ی پیچیده‌تر

در این گزارش ۱۸ صفحه‌ای که در سال ۲۰۰۹ تنظیم شده، آمده است که عملیات نظامی و استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای حمله‌های هدفمند به مواضع طالبان و کشتن رهبران آن، نتایج مطلوبی به‌بار نیاورده است. به‌نظر نویسندگان این گزارش، دلیل این امر آن است که این شبکه به‌راحتی قادر است وظایف رهبران کشته‌شده را به اعضای «کارآمد» دیگری واگذار کند.

گزارش‌گران سیا از آن‌گذشته معتقدند که کشتن هدفمند رهبران شبکه، خارج از کابل و بدون حمایت دولت افغانستان، به‌دشواری امکان دارد. در گزارش تاکید شده که پشتیبانی دولت پاکستان از این شبکه‌ تروریستی، مبارزه علیه آن را بیش از پیش «پیچیده‌تر» کرده است.

به‌نظر نویسندگان گزارش، عملیات نظامی و به‌کارگیری هواپیماهای تجسسی، در عین حال سبب شد که بن‌لادن به «مخفی‌گاهی دور افتاده»، نقل مکان کند و به این ترتیب نتواند با فرماندهان و اعضای تشکیلات خود رابطه‌ گسترده‌ و مستقیمی داشته باشد.


استفاده از هواپیماهای تجسسی

به‌کارگیری هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی که تا کنون به کشته‌شدن ده‌ها رهبر و صدها جنگجوی القاعده و طالبان در پاکستان، یمن و افغانستان منجر شده، همواره بحث‌برانگیز بوده است. برخی از کارشناسان استفاده از این پهپادها را، از آن جا که باعث مرگ غیرنظامیان در این مناطق نیز شده، موردانتقاد قرار می‌دهند. آمریکا، ولی بی‌اعتنا به اعتراض‌هایی که در این زمینه وجود دارد، به حملات هوایی خود علیه نیروهای تروریستی ادامه می‌دهد. باراک اوباما با پشتیبانی از اجرای این عملیات، همواره آن‌ها را «هدفمند و موثر» توصیف کرده است. این حملات نه از سوی ارتش، بلکه از سوی سازمان سیا صورت می‌گیرد.


گزارشی بر پایه‌ تجربه‌‌های جهانی

به‌نوشته‌ «اشپیگل آنلاین»، گزارش «موثرترین شیوه‌های مبارزه با شورشیان»، نه بر پایه‌ تجربیات مستقیم سازمان سیا، بلکه بر اساس ارزیابی‌های نمونه‌وار از رویدادهایی تنظیم شده که در ۱۰ سال گذشته در کشورهای افغانستان، الجزیره، کلمبیا، عراق، اسرائیل، پرو، ایرلند شمالی، سریلانکا، چچن، لیبی، پاکستان و تایلند رخ داده‌اند.

سازمان سیا به‌خاطر اعمال شکنجه‌های «خارج از تصور» مورد انتقاد «کمیته‌ی اطلاعاتی سنای آمریکا» قرار گرفته است

گفته می‌شود که ماموران با تجربه‌ سیا در تهیه‌ این گزارش با ماموران محلی همکاری داشته‌اند.

این سازمان به‌خاطر اعمال شکنجه‌های «خارج از تصور» مورد انتقاد «کمیته‌ اطلاعاتی سنای آمریکا» قرار گرفته است. این کمیته، ۵ سال پیش مامور بررسی چگونگی به‌کارگیری شکنجه در سازمان سیا شده است. دایان فاینستاین، سناتور عضو حزب دموکرات و رییس این کمیته‌، ‌هنگام ارائه‌ گزارش به مجلس در ۹ سپتامبر ۲۰۱۴ تاکید کرد که:«این زندانیان به‌دست ماموران سیا شکنجه شدند.»

شواهد و مدارک این ارزیابی در گزارش ۶ هزار و ۲۰۰ صفحه‌ای کمیته گنجانده شده است. در این گزارش آمده است که رفتار با زندانیان در یک دهه‌ گذشته در زندان‌های تحت نظارت آمریکا «بسیار فاجعه‌بارتر» از آنی است که از سوی دولت به‌اطلاع کنگره رسیده است.[۱]


[] يادداشت‌ها
[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- گزارش محرمانه‌ سیا در مورد چگونگی کشتن رهبران طالبان منتشر شد، وب‌سایت فارسی دویچه‌وله: جمعه ۱۹ دسامبر ٢٠۱۴ - ٢٨ آذر ۱۳۹۳


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی دویچه‌وله (صدای آلمان)