۱۳۹۴ دی ۱۷, پنجشنبه

زراعت را مهاجران اولیه از شرق ترکیه به اروپا بردند

از: هلن بریگز (خبرنگار علمی بی بی سی)

تاریخ کشاورزی اروپا

(زراعت را مهاجران اولیه از شرق ترکیه به اروپا بردند)پیدایش کشاورزی

نمونه انسان دوران نوسنگی در آناتولی

انقلاب کشاورزی یکی از نقاط عطف در تاریخ بشر است. بین ۸۵۰۰ تا ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد، در هلال حاصلخیز، انسان شروع به پرورش سیستماتیک گیاهان و حیوانات کرد. این شیوه زندگی از یک سو به سرعت به مناطق همسایه گسترش و توسعه یافت، و از سوی دیگر به صورت مستقل در نقاط دیگر زمین به وجود آمد تا سرانجام هوشمندترین زندگی‌های یکجانشینی به عنوان کشاورزی در مناطق نزدیک به آب پدید آمد. با گسترش راه‌های ارتباطی میان جوامع و پیدایش مفهوم تجارت و حمل و نقل، این واحدهای کوچک و جداگانه به مرور به یکدیگر پیوسته و واحدهای بزرگتری را تشکیل دادند. چنین رشدی در سایه امنیت نسبی و افزایش تولید ناشی از گسترش کشاورزی ممکن شد.


زراعت را مهاجران اولیه از شرق ترکیه به اروپا بردند

مطالعات با کمک دی‌ان‌ای انسان کهن موید آن است که زراعت با سیل مردمانی که از آنچه اکنون شرق ترکیه است می‌آمدند در سراسر اروپا رواج یافت.

به گفته پژوهشگران بین‌المللی بسیاری از اروپایی‌های امروزی قد بلندشان را مدیون همان کشاورزان اولیه - و بعد مهاجران سواره عصر برنز - هستند.

در این مطالعه که نتایج آن در نشریه علمی نیچر چاپ شده، محققان ژن‌های ۲۷۳ انسان باستانی را که از حدود ۸۵۰۰ تا ۲۵۰۰ سال قبل در غرب اروپا و آسیا زندگی می‌کردند تحلیل کردند. از میان آن‌ها، ۲۶ نفر بخشی از جمعیتی بودند که باعث ظهور اولین کشاورزان اروپا شد.

پروفسور ران پیناسی از دانشکده‌ی باستان‌شناسی دانشگاه کالج دوبلین که از محققان ارشد این مطالعه گفت:‌ «ما اکنون اولین شواهد روشن از این موضوع را داریم که زراعت در اروپا با اولین کشاورزان مهاجری شروع شد که از همان‌جایی که اکنون ترکیه امروز است می‌آمدند.»

او می‌افزاید: «این خیلی جالب است چون در ۴۰ سال اخیر جدلی بر سر این‌که آیا این نظریه درست است یا نه در جریان بوده، و بعضی استدلال کرده‌اند که این (پیدایش کشاورزی در اروپا) حاصل تکثیر و گسترش ایده‌ها بود نه مهاجرت مردم. ما اکنون شواهدی داریم که عملاً با مهاجرت انسان همراه بوده است.»

دی‌ان‌ای ۲۳۰ انسان کهن اوراسیایی استخراج و نقشه‌برداری شد

این مطالعه بر مجموعه شواهدی می‌افزاید که حاکی‌ست دو رویداد ماقبل تاریخی، تاثیری عمده‌ی بر ترکیب ژنتیکی اروپایی‌های مدرن داشته است. اولی ورود «قبیله» اجدادی کشاورزان اولیه از آناتولی در حدود ۸۵۰۰ سال قبل بود. ورود اخیرتر قبیله‌ای از سواران گله‌دار در عصر برنز نیز به ژن‌های اروپایی‌های امروزی شکل داد.

هر دو گروه در شکل‌گیری ژن‌های موثر در رنگ پوست، رنگ چشم و آسیب‌پذیری در برابر انواع بیماری‌ها در تاریخ دور اروپا نقش داشتند.

این دو گروه هم‌چنین حدود ۵۰۰۰ سال قبل بر قامت اروپایی‌هایی که در اوکراین و روسیه امروز زندگی می‌کنند اثر گذاشتند.

پروفسور پیناسی به بی‌بی‌سی گفت:‌ «کشاورزان اولیه وقتی به اروپا رسیدند بلندقامت بودند. ریشه بخشی از قد بلند امروز مردم - برای مثال در شمال مرکزی اروپا - به اولین کشاورزانی که از ترکیه به اروپا آمدند می‌رسد.»


قبایل کهن

بیشتر اروپایی‌های مدرن دارای ترکیبی ژنتیکی هستند که نشان می‌دهد آن‌ها احتمالاً از سه «قبیله» کهن می‌آیند: شکارچی-گردآوران غربی، کشاورزان اولیه اروپایی و «سواران» معروف به یامنایا.

لایه اولیه اجداد اروپایی، شکارچیان-گردآوران، پیش از عصر یخ که ۴۰ هزار سال قبل روی داد وارد اروپا شدند.

اما ۷ هزار سال قبل، موج مهاجران از خاورمیانه از راه رسید که کشاورزی را به اروپا معرفی کرد و دو هزار سال بعد بود که مهاجرت یامنایاها روی داد.


[] يادداشت‌ها
[] پی‌نوشت‌ها

هلن بریگز، زراعت را مهاجران اولیه از شرق ترکیه به اروپا بردند، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: سه‌شنبه ٢۴ نوامبر ٢٠۱۵ - ۳ آذر ۱۳۹۴


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی