۱۳۹۵ بهمن ۷, پنجشنبه

آمیزش جنسی دردناک

از: دانشنامه‌ی آریانا

آمیزش جنسی دردناک


فهرست مندرجات
پزشکی زناناختلالات جنسی

آمیزش دردناک یا دردآمیزش یا دیسپارونیا (به انگلیسی: Dyspareunia)، به وضعیتی گفته می‌شود که در آن زن یا مرد از آمیزش جنسی لذت نمی‌برند و انجام این کار برای آن‌ها دردناک است. آمیزش جنسی دردناک، ناشی از علل پزشکی (جسمی) یا روانی است و دلایل آن گوناگون می‌تواند از علل جسمانی مانند تنگی مهبل گرفته تا علل روانی مانند انقباض غیرارادی ماهیچه‌های مهبل به‌دلیل عدم آمادگی روحی زن - برای آمیزش - باشد. درد عمدتاً می‌توانید بر روی سطح خارجی دستگاه تناسلی (یک بخش کوچک در ناحیه‌ی فرج یا واژن، و یا در سراسر سطح خارجی دستگاه تناسلی)، و یا عمیق‌تر در ناحیه‌ی لگن (به سبب فشار شدید بر دهانه رحم) احساس شود. به‌هر حال، درک زمان، مکان، و ماهیت درد در شناسایی علل آن مهم است.


واژه‌شناسی

«دیسپارونیا» (Dyspareunia)، که طبق واژه‌های مصوّب فرهنگستان ادب فارسی در ایران (تا پایان دفتر یازدهم فرهنگ واژه‌های مصوّب) «دردآمیزش» معنا شده است، از ترکیب دو واژه‌ی یونانی «δυσ-» (دیس به‌معنای «بد») و «πάρευνος» (پاریونوس به‌معنای «هم‌خواب» یعنی bedfellow) ساخته شده که از نظر لغوی به‌معنای «بد جفت» (badly mated) است. اما از نظر اصطلاح پزشکی، به‌معنای: «آمیزش جنسی دردناک» یا «دردآمیزش» است.


علائم و نشانه‌ها
آمیزش جنسی دردناک

مقاربت دردناک یا دیسپارونیا، اصولاً عارضه‌‌ای است که زنان را گرفتار می‌کند، اما گاهی در مردان هم رخ می‌دهد. آمیزش جنسی یک تجربه‌ای لذت‌بخش است؛ اما ممکن است، یک پنجم زنان زمانی در طول زندگی خود به آمیزش جنسی دردناک دچار آن شوند.

یکی از مهم‌ترین علایم و نشانه‌ی بیماری دیسپارونیا، این است که بیمار طی نزدیکی احساس درد می‌کند.


سبب‌شناسیتشخیصدرمان[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها

کاهش درد در رابطه‌ی جنسی، از بخش دانش بی‌بی‌سی
...


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها │ پزشکی │ پزشکی زنان │ اختلالات جنسی │ بیماری‌های مقاربتی