۱۳۸۸ اردیبهشت ۶, یکشنبه

تنی، شهنواز

از: دانشنامه‌ی آریانا

شهنواز تنی


فهرست مندرجات
چهره‌های سیاسی افغانستانوزیران دفاع افغانستان

ژنرال شهنواز تنی (به انگلیسی: Shahnawaz Tanai) (زاده‌ی ١٣٢٨ خورشيدی -)، يکی از وزيران دفاع دولت جمهوری دموکراتيک خلق افغانستان، در زمان دکتر نجيب‌الله بود که بر ضد او کودتای نافرجام انجام داد. تنی، يکی از نامزدان انتخابات رياست جمهوری افغانستان در سال ٢٠٠۹ میلادی بود و در حال حاضر، رياست حزب سياسی «سولی غورزنگ» را به عهده دارد.


زندگی‌نامه
شهنواز تنی

شهنواز تنی فرزند عبدالعليم در سال ١٣٢٨ خورشيدی، در ولسوالی (شهرستان) تنی ولايت (استان) خوست به‌دنيا آمد. آموزش‌های ابتدايی را در مدرسه روستايی (مکتب قريه) خود به پايان رساند و پس از آن، براساس نورم و معيار تعيين شده وارد مدزسه نظامی (حربی شوونحی) شد و سپس تحصيلات عالی خود را در دانشکده‌ی افسری (حربی پوهنتون) ادامه داد. او در سال ١٣۵۰ خورشيدی از آن دانشکده در رشته‌ی پياده نظام فارغ‌التحصيل شد و به رتبه دوم بريدمن به‌عنوان قوماندان بلوك در يكی از تولی‌های كندك اول غند ۵۵ در فرقه هفت ريشخور كابل اشتغال به‌کار ورزيد.

تنی در سال ١٣۵٢ خورشيدی، در بالاحصار كابل تعليمات كوماندويی پراشوتی را آموخت و در سال ١٣۵٣ جهت فرا گرفتن تعليمات قوماندانی و مهارت مسلكی عازم اتحاد شوروی سابق شد و پس از پایان تحصيل در سال ١٣۵۶ خورشيدی، به‌سمت قوماندان تولی اول قطعه كوماندويی پراشوتی بالاحصار منصوب گرديد.

در ٧ ثور ١٣۵٧، در کودتای ثور سهم فعال داشت، پس از پيروزی کودتا ابتدا به‌عنوان رئيس دفاع زون شمال و قوماندان قوای مسلح دهدادی مزارشريف به‌کار پرداخت، سپس در سال ١٣۵٨ به‌سمت رئيس دفاع زون و قوماندان عسكری هرات به‌کار اشتغال داشت. اما زمانی که اختلافات ميان نورمحمد تره‌کی و حفيظ‌الله امين بالا گرفت، تنی به‌عنوان رئيس كشف وزارت دفاع، از هرات به کابل تبديل شد.

شهنواز تنی، در سال ١٣۵۹ خورشيدی، در زمان اقتدار ببرك كارمل، قوماندان قوای قرغه بود و بعد از آن، در سال ١٣٦۰، در مقام قوماندان تولی اردو نمبر يك، مستقر در دارالامان، گماشته شد و با حفظ سمت، وظيفه قوماندان عمومی گارنيزيون كابل را نيز بر عهده داشت. او در ضمن، عضو كميته مركزی حزب دمكراتيك خلق افغانستان نيز بود.

چندی بعد، به‌عنوان لوی‌درستيز (رئیس ستاد) قوای مسلح افغانستان منصوب گشت و در عين زمان، منشی شورای عالی دفاع وطن بود. او از لحاظ سمت حزبی نيز به‌عضويت بيروی سياسی حزب دموكراتيك خلق افغانستان پذيرفته شد. پس از آن، به‌عنوان وزير دفاع جمهوری دموكراتيك افغانستان مشغول بود. اما در ١٦ حوت ١٣٦٨، عليه رئيس‌جمهور دکتر نجيب‌الله که تحت حمايت دولت شوروی قرار داشت، اقدام به کودتای نافرجام کرد. پس از شکست کودتا، مجبور به فرار به پاکستان شد. از سال ١٣٧٢ بدين سو، بنيان‌گزار و رئيس حزب «د افغانستان سولی غورحنگ» (جنبش صلح افغانستان) است.


[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها

شهنواز تنی: فرقی بین ارتش سرخ و ناتو نمی‌بینم


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها │ افغانستان‌شناسی │ زندگی‌نامه