جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۰ مرداد ۳۰, یکشنبه

پیروزی ناپلئون در نبرد اوسترلیتز

از: بهرام افتخاری


فهرست مندرجاتدر روز ٢ دسامبر سال ١٨٠۵ میلادی ناپلئون اول، امپراتور فرانسه درست یک سال پس از تاجگذاری‌اش در نبرد اوسترلیتز به درخشان‌ترین پیروزی جنگی خود دست یافت.


در این جنگ و در یک روز آفتابی که در اواخر فصل پاییز منظره دلپذیری داشت، ناپلئون اول فقط در چند ساعت ارتش‌های ٢ امپراتور دیگر، فرانتز دوم، امپراتور اتریش و الکساندر اول، امپراتور روسیه را درهم شکست. به‌همین دلیل اوسترلیتز به جنگ ٣ امپراتور نامیده می‌شود.


[] پیروزی ناپلئون در نبرد اوسترلیتز

در سال ١٨٠۵ میلادی سومین اتحادیه علیه ناپلئون به تحریک انگلستان تشکیل شده بود.

ناپلئون که به دلیل از دست دادن نیروی دریایی‌اش نمی‌توانست به خاک انگلستان که به منزله سر این اتحادیه بود حمله کند، تصمیم گرفت به بازوی آن اتریش ضربه بزند.

بنابراین، ناپلئون با ارتش خود آماده مقابله با ارتش‌های اتریش و روسیه شد. او سپاه اتریش به فرماندهی ژنرال ماخ را در اولم در روز ٢٠ اکتبر سال ١٨٠۵ میلادی شکست داد.

سپس با تعقیب بقایای سپاه اتریش، ناپلئون اول پیروزمندانه وارد وین، پایتخت امپراتوری اتریش شد. این نخستین بار در تاریخ وین پایتخت سلسله‌ هابسبورگ بود که باید در مقابل یک فاتح تسلیم می‌شد.

در روز ١٩ نوامبر، ارتش فرانسه به برون (برنو، مرکز موراویا واقع در جمهوری چک امروزی) رسید.

در مقابل ارتش فرانسه، ارتش روسیه و اتریش تحت فرماندهی ژنرال روس کوتوزوف صف کشیده بودند. دو سپاه چند بار دست به نبردهای کم دامنه‌ای زدند.

ناپلئون اول که یک استراتژیست بزرگ بود، تصمیم گرفت با یک مانور نیروهای دشمن را غافلگیر کند.

بنابراین، او در مقابل حیرت عمومی مارشال‌هایش در روز ٢٨ نوامبر دستور داد ارتش فرانسه عقب نشینی کرده و بلندی‌های پراتزن که از لحاظ تاکتیکی حائز اهمیت بودند را رها کند. ارتش متحدین این عقب‌نشینی را به‌عنوان نشانه ضعف ناپلئون تلقی کردند.

در روز ٣٠ نوامبر، ناپلئون با پرنس دالگورکی ملاقات کرد و پیشنهاد آتش بس داد اما روس‌ها توقعات زیادی را مطرح کردند و مذاکره قطع شد.

بنابراین نبرد قطعی به نظر می‌رسید و ناپلئون در منطقه‌ای حضور داشت که برای نبرد ایده‌آل بود و نیروهای اتریش و روسیه فرصت کافی برای تحکیم مواضع خود نداشتند.

ارتش فرانسه باردیگر بر بلندی‌های پراتزن تسلط یافت و ارتش دشمن را زیر آتش توپخانه گرفت.

سواره نظام فرانسه و سواره نظام روسیه دست به یک دوئل زدند که کمتر از نیم ساعت طول کشید و در جریان آن سواره نظام روسیه در مقابل دیدگان الکساندر اول، تزار روسیه شیرازه‌اش از هم پاشید.

به این ترتیب، در روز ٢ دسامبر سال ١٨٠۵ میلادی، ناپلئون اول امپراتور فرانسه در یک هوای فرح بخش پاییزی ارتش‌های ٢ امپراتور اتریش و روسیه را در اوسترلیتز درهم شکست و به یکی از بزرگترین فتوحات خود دست یافت.[۱]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- بهرام افتخاری، پیروزی ناپلئون در نبرد اوسترلیتز، روزنامه جام جم: پنجشنبه ۱۱ آذر ۱٣٨۹[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها

روزنامه جام جم