۱۳۹۲ فروردین ۲۵, یکشنبه

بتونیر (مخلوط‌کن بتن)

از: دانشنامه‌ی آریانا

فهرست مندرجات

[مهندسی عمران][ماشین آلات ساختمانی]


مخلوط‌کن بتن یا میکسر بتن یا بتونیر (به انگلیسی: Concrete mixer؛ به آلمانی: Betonmischer) دستگاهی است که سیمان، شن، ماسه و آب را به‌طور همگن ترکیب می‌کند تا بتن به‌دست آید. در این دستگاه، محفطه مدوری که مواد بتن در آن ریخته می‌شود جام یا دیگ نام دارد. ترتیب افزودن مواد متشکله بتن در مخلوط‌کن، نقش مهمی را در یک‌نواختی بتن خواهد داشت.

باید از اضافه بارکردن مخلوط‌کن پرهیز کرد، به ویژه در مورد سنگ‌دانه‌های بسیار سنگینی همچون ذرات پانچی فولادی اندازه محموله را باید تا حدود ۵۰٪ ظرفیت اسمی مخلوط‌کن کاهش داد. از آنجا که برخی سنگدانه‌ها کاملاً ترد و شکننده‌اند، باید برای جلوگیری از شکسته شدن سنگ‌دانه‌ها که تاثیرات زیان‌بخشی بر کارایی و آب‌اندازی بتن دارد، از مخلوط کردن زیاد بتن پرهیز کرد[۱].


[] ساختار
[] انواع

مخلوط‌کن بتن (میکسر بتن)، معمولاً در کارهای مختلف ساختمانی، جاهایی که به بتن نیاز باشد، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. این دستگاه نظر به ظرفیت مفید بارگیری دیگ، نوع موتور گردانندۀ دیگ، سرعت گردش دیگ، قدرت موتور گرداننده، نحوه انتقال و جابجایی دستگاه، مکانیزم گردش دیگ، و مکانیزم بارگیری و تخلیۀ مصالح، انواع مختلف دارد و اغلب در انواع برقی، بنزینی و دیزل و در ابعاد ۱۵٠ تا ٢٠٠٠ لیتری عرضه می‌گردند.


[٢]
[٣]
[۴]
[۵]
[٦]
[٧]
[٨]
[۹]
[۱٠]
[۱۱]
[۱٢]
[۱٣]
[۱۴]
[۱۵]
[۱٦]
[۱٧]
[۱٨]
[۱۹]
[٢٠]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی برشتۀ تحرير درآمده است.[] پيوست‌ها

پيوست ۱:
پيوست ٢:
پيوست ۳:
پيوست ۴:
پيوست ۵:
پيوست ۶:[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- مخلوط‌کن بتن، از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
[٢]-
[٣]-
[۴]-
[۵]-
[٦]-
[٧]-
[٨]-
[۹]-
[۱٠]-
[۱۱]-
[۱٢]-
[۱٣]-
[۱۴]-
[۱۵]-
[۱٦]-
[۱٧]-
[۱٨]-
[۱۹]-
[٢٠]-[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها
[] پيوند به بیرون

[1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20]