۱۳۹۲ آذر ۲۴, یکشنبه

مسجدالاقصا

از: دانشنامه‌ی آریانا

فهرست مندرجات

[اورشلیم][مسجد]


مسجدالاقصا (به عربی: المسجد الأقصی، به‌معنای دورترین مسجد[۱]؛ به عبری: מסגד אל-אקצא؛ به انگلیسی: Al-Aqsa Mosque)، مسجدی‌ است که نام آن در آیه اول سوره اسرأ آمده‌، در حالی‌که، بنیان‌گذار آن، عمر بن خطاب، خلیفه دوم صدر اسلام[٢]، و کامل‌کننده آن ملک مروان پسر حکم بوده‌ است[٣].


[] واژه‌شناسی
[] پیشینه‌ی تاریخی

مسجدالاقصا که در بخش شرقی شهر بیت‌المقدس (اورشلیم) قرار دارد، در سال ۷۱۰ ساخته شد. در حالی که این مسجد، در قرآن نام برده شده است. در آیه اول سوره اسرأ، که اشاره به معراج و سیر شبانه پیامبر اسلام از مسجدالحرام به مسجدالاقصی دارد، آمده‌ است: «سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلًا مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ» (منزه است آن [خدايی] كه بنده‏‌اش را شبانگاهى از مسجدالحرام به‌سوى مسجدالاقصا كه پيرامون آن‌را بركت داده‏‌ايم، سير داد تا از نشانه‏‌هاى خود به او بنمايانيم كه او همان شنواى بيناست).

این آیات در سال ٦۲۱ میلادی یعنی حدود ۹۱ سال پیش از ساخت مسجدی با همین نام در بیت‌المقدس یا اورشلیم نازل شده‌ است.

برخی از یهودیان ساکن بیت‌المقدس (اورشلیم) اعتقاد دارند که بقایای معبد «هیکل» (معبدی که سلیمان نبی به‌دستور خداوند ساخت و شرح آن در کتاب مقدس، بخش عهد عتیق آمده‌ است)، در زیر مسجدالاقصا قرار دارد و برای تخریب این مسجد و احیای آن معبد تلاش می‌کنند.[توفیقی، حسن، آشنایی با ادیان بزرگ، چاپ نهم، ص ۸۸]


[۴]
[۵]
[٦]
[٧]
[٨]
[۹]
[۱٠]
[۱۱]
[۱٢]
[۱٣]
[۱۴]
[۱۵]
[۱٦]
[۱٧]
[۱٨]
[۱۹]
[٢٠]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی برشتۀ تحرير درآمده است.[] پيوست‌ها

پيوست ۱:
پيوست ٢:
پيوست ۳:
پيوست ۴:
پيوست ۵:
پيوست ۶:[] پی‌نوشت‌ها

[۱]-
[٢]-
[٣]-
[۴]-
[۵]-
[٦]-
[٧]-
[٨]-
[۹]-
[۱٠]-
[۱۱]-
[۱٢]-
[۱٣]-
[۱۴]-
[۱۵]-
[۱٦]-
[۱٧]-
[۱٨]-
[۱۹]-
[٢٠]-[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها
[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]