جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ خرداد ۱۱, یکشنبه

واژگان علمی

از: دانشنامه‌ی آریانا

واژه‌نامه‌ی علمی

  ز  


جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

فرهنگ واژگان علمی، فرهنگ اصطلاحات علمی یا واژه‌نامه‌ی علمی، مجموعۀ است که در آن معانی واژه‌های علمی، به‌طور عمومی در رشته‌های مختلف دانش بشری با توضیحات مربوط به آن‌ها، به ترتیب حروف الفبا به‌زبان فارسی دری گردآوری شده است.


زواژگان ردهٔ  « ز »

 • زادآوری
 • Procreation
  زادآوری (به انگلیسی: Procreation) یا تولید مثل (به انگلیسی: Reproduction)، فرایندی زیست‌شناختی است که در آن موجودات زنده، ارگانیسم‌های تازه، هم‌مانند و جدا از خود را به‌وجود می‌آوزند. در این فرایند، خصوصیات ژنتیکی نیز از والد یا والدین به فرزندان انتقال می‌یابد.

  موجودات زنده منفرد زاده می‌شوند و می‌میرند؛ اما تولید مثل، به دو روش: از طریق زادآوری جنسی و زادآوری غیرجنسی رخ می‌دهد که ضامن بقای گونه‌ها و تنوع جانداران است. اگر تولید مثل انجام نگیرد، نسل جانداران منقرض می‌شود.

 • زادآوری جنسی
 • Sexual reproduction
  زادآوری جنسی یا تولید مثل جنسی (به انگلیسی: sexual reproduction) به فرایندی زیست‌شناختی (تولید مثلی) گفته می‌شود که برای تولید نسل جدید گونۀ مورد نظر، به بیش از یک جنس نیاز باشد. به‌طور مثال، زادآوری در انسان‌ها به روش تولید مثل جنسی صورت می‌گیرد؛ چرا که برای تولید نسل جدید - به‌طور طبیعی - به آمیزش جنسی دو جنس نر و ماده (پدر و مادر) احتیاج است.

 • زادآوری غیرجنسی
 • Asexual reproduction
  ...

 • زغال‌سنگ
 • Coal
  زغال‌سنگ (به انگلیسی: Coal)، مواد رسوبی و سوختنی است که در طی فرایندی موسوم به زغال‌سنگ‌شدن (Coalification) و از هم فراهم آمدن بازماندگان گیاهی در مرداب‌ها، خشکی‌ها و یا در کرانه‌های دریا در اثر فرایندهای تغییرات فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و دگرگونی پدید آمده‌اند.

 • زغال‌سنگ‌شدن
 • Coalification
  زغال‌سنگ‌شدن (به انگلیسی: Coalification)، فرایندی است که در اثر آن، زغال‌سنگ از بقایای درختان، بوته‌ها و سایر گیاهان زندهٔ سال به وجود می‌آید. پس از دوره‌های فوقانی و تحتانی دوران کربونیفر (Carboniferous) یا زغال‌خیز، در حدود ۲۵۰ میلیون سال پیش، اوضاع برای رشد سرخس‌های دانه‌دار گرمسیری بسیار عظیم و درختان بدون گل غول پیکر، در باتلاق‌های وسیع فراهم شد. این گیاهان بعد از خشک‌شدن و از بین رفتن به داخل باتلاق‌ها می‌افتادند و بر اثر خروج اکسیژن، فساد بی‌هوازی تسریع می‌شد. پوشش گیاهی به ماده‌ای لجن مانند، به‌نام پیت (Peat) تبدیل شد. سپس، پیت در زیر فشار خشک و سخت شد و به زغال‌سنگ پیت (لنیت یا لیگنیت، که به زغال‌سنگ قهوه‌ای نیز موسوم است) تبدیل شد. فشار بیشتر و گذشت زمان، زغال‌سنگ قیردار را به‌وجود آورد، که هر ۶ متر ضخامت رسوب گیاهان نخستین به ۰٫۳ متر زغال سنگ تبدیل شده بود و در نهایت سخت‌ترین و مرغوب‌ترین نوع زغالسنگ، یعنی آنتراسیت (Anthracite) را به‌وجود آورد.

 • ...
 • ...
  ...


  [] يادداشت‌ها

  يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی برشتۀ تحرير درآمده است.  [] پيوست‌ها

  پيوست ۱:
  پيوست ٢:
  پيوست ۳:
  پيوست ۴:
  پيوست ۵:
  پيوست ۶:  [] پی‌نوشت‌ها

  [۱]-
  [٢]-
  [٣]-
  [۴]-
  [۵]-
  [٦]-
  [٧]-
  [٨]-
  [۹]-
  [۱٠]-
  [۱۱]-
  [۱٢]-
  [۱٣]-
  [۱۴]-
  [۱۵]-
  [۱٦]-
  [۱٧]-
  [۱٨]-
  [۱۹]-
  [٢٠]-  [] جُستارهای وابسته  [] سرچشمه‌ها
  [] پيوند به بیرون

  [۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]