جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ شهریور ۳۰, یکشنبه

زندگی‌نامه بسم‌الله محمدی از زبان خودش

از: صفحۀ فیسبوک بسم‌الله محمدی

زندگی‌نامه بسم‌الله محمدی

از زبان خودش

فهرست مندرجات

[قبل][بعد][] زندگی‌نامه

ستر جنرال بسم‌الله محمدی در سال ۱۹۵٨ میلادی در یک خانواده متدین و روشنفکر در قریه شیخان ولسوالی رخه، ولایت پنجشیر، چشم به جهان کشود. وی تحصیلات ثانوی را در سال ۱۹٧۹ به اتمام رسانده و در اوایل سال ۱۹٨٠ به صف مجاهدین، جنگجویان آزادیخواه علیه قشون سرخ شوروی سابق پیوست.

در سال ۱۹٨٢ جنرال محمدی شامل پوهنتون نظامی جمعیت گردیده و در سال ۱۹٨٣ از آن‌جا فارغ‌التحصیل گردید. با در نظرداشت استعداد و توانایی‌های رهبری که از خود به‌نمایش گذاشته بود، وی به‌یکی از مبارزین برجسته در سال‌های جهاد مبدل گشت، و تا سال ۱۹٨٦ بسیار نزدیک با شهید احمدشاه مسعود، قهرمان ملی افغانستان، کار نمود. به‌دلیل توانایی عالی در رهبری، وی در سال ۱۹٨٦ به‌عنوان معاون فرماندهی زون مرکزی و هماهنگ‌کننده فعالیت‌های رزمی مجاهدین در شمال کابل منصوب گردید که تا سال ۱۹۹٢ در همین مقام ایفای وظیفه نمود.

با سقوط رژیم کمونیستی در سال ۱۹۹٢ وی به‌عنوان قوماندان عمومی فرقه ۴٠ بگرام تعیین گردیده و درعین حال هماهنگی فعالیت‌های نیروی هوایی را انجام می‌داد. او در این مقام تا سال ۱۹۹٦ خدمت نمود. جنرال محمدی هم‌چنان به‌عنوان قوماندان عمومی گارد ملی و رزمندگان مجاهدین در ولایات پروان و کاپیسا در شمال کابل ایفای وظیفه نموده و تا سال ٢٠٠۱ در این موقف باقی ماند.

در نتیجه فرماندهی موفقانه ایشان در عملیات علیه طالبان و القاعده در چندین جبهه در دوران مقاومت، جنرال محمدی از اعتبار، احترام و اعتماد استثنایی در بین مردم افغانستان، به‌خصوص مجاهدین سابق برخوردار می‌باشد.

بعد از سقوط طالبان و تأسیس حکومت موقت در افغانستان، جنرال بسم‌الله محمدی منحیث معین ارشد وزارت دفاع و قوماندان عمومی گارنیزیون کابل تعیین گردید. در این دوره وی هماهنگی تمام فعالیت‌های مجاهدین و هم‌چنان سوق و اداره بخش امنیتی کابل را بر عهده داشت.

بعد از اصلاحات در وزارت دفاع و تشکیلات آن در سال ٢٠٠٣، جنرال محمدی به‌عنوان لوی درستیز اردوی ملی افغانستان منصوب گردید.

جنرال محمدی درماه جولای سال ٢٠۱٠ به‌حیث وزیر امور داخله و در ماه سپتامبر ٢٠۱٢ به‌حیث وزیر دفاع ملی تقرر حاصل نموده است

جنرال محمدی متاهل و دارای دو پسر و چهار دختر می‌باشد.[۱]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- زندگی‌نامه ستر جنرال بسم‌الله محمدی وزیر دفاع ملی، از صفحۀ شخصی بسم‌الله محمدی در فیسبوک[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها

صفحۀ شخصی بسم‌الله محمدی در فیسبوک