جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ شهریور ۲۰, پنجشنبه

مزیت ژن‌های انسان نئاندرتا‌ل برای انسان اروپایی

از: بخش دانش و فناوری دویچه وله فارسی

مزیت ژن‌های انسان نئاندرتا‌ل

برای انسان اروپایی

فهرست مندرجات

[قبل][بعد]


زیست‌شناسان عقیده دارند انسان‌هایی که ردیف‌های ژنتیکی نئاندرتال‌ها را در ریخته‌ی ژنتیکی خود دارند، احتمالأ در طول تکامل از مزیت‌های بیشتری برخودار بوده‌اند. این ردیف‌های ژنتیکی در سوخت‌وساز چربی‌ها موثر هستند.


[] مزیت ژن‌های انسان نئاندرتا‌ل

یک تیم بین‌المللی تحقیقاتی از مرکز «انسان‌شانسی تکاملی» موسسه ماکس پلانک در لایپزیگ، با همکاری موسسه «زیست‌شناسی محاسباتی» شانگهای در چین به این نتیجه رسیده است که اروپایی‌ها بیشتر از انسان‌های آسیایی یا آفریقایی دارای ردیف‌های ژنتیکی نئاندرتا‌ل هستد.

پژوهشگران این تیم بین‌المللی در جستجوی ردیف‌های ژنتیکی نئاندرتال، ریخته ژنتیکی ۱۱ نژاد انسانی پرجمعیت ساکن آفریقا، آسیا و اروپا را بررسی کردند.

نتیجه این تحقیق که در مجله تخصصی «ارتباطات طبیعت» منتشر شده، نشان می‌دهد که ژن‌های نئاندرتال‌ها در ژنوم انسان‌های اروپایی سه برابر بیشتر از آن چیزی است که در ژنوم نژادهای آسیایی و آفریقایی انسان‌های مدرن امروزی یافت می‌شود.

این ردیف‌های ژنتیکی سوخت‌وساز چربی را کنترل می‌کنند. پژوهشگران می‌گویند انسان‌های که نمونه‌های بیشتری از ژن‌های نئاندرتال را در ژنوم خود دارند، احتمالأ مزیت‌های بیشتری در "انتخاب طبیعی" در طول تکامل داشته‌اند.


[] هماهنگی بیشتر با طبیعت، شانس بالاتر برای بقا

بر اساس اصل «انتخاب طبیعی» در دانش زیست‌شناسی، گونه‌هایی که سازگاری بیشتری با طبیعت و محیط اطراف خود دارند، کمتر در معرض خطر انقراض هستند و با گذشت زمان تکامل بیشتری پیدا می‌کنند.

فیلیپ کایتویچ، یکی از پژوهشگرانی که در این تحقیق شرکت داشته، تأکید می‌کند که ژن‌های نئاندرتال مزیت‌هایی برای انسان‌های مدرن داشته است اما هنوز کاملأ روشن نیست که این مزیت‌ها چه بوده است.

پژوهشگران اکنون در این مسئله تحقیق می‌کنند که ژن‌های نئاندرتال چگونه سوخت‌وساز چربی را در بدن انسان‌های مدرن تحت تأثیر قرار داده است.

این ژن‌ها به ویژه در انسان‌های اروپایی، تغییراتی در ذخیره‌ی چربی و ساخت آنزیم‌های متابولیک در مغز به وجود آورده‌اند.

فیلیپ کایتویچ در این مورد می‌گوید: «ما نمی‌دانیم که این چربی تغییر غلظت یافته چه تأثیری بر مغز دارد. اما این واقعیت که ژن‌های نئاندرتال‌ها ممکن است ساختار مغز ما را تغییر داد‌ه باشد، بسیار جالب توجه است.»

ژانویه سال جاری (بهمن ماه) نیز نتیجه دو تحقیق منتشر شد که حاکی از تأثیر ژن‌های نئاندرتا‌‌ل‌ها در تکامل انسان بود. بر اساس این تحقیقات، این ژن‌ها احتمالأ به اجداد انسان‌های مدرن کمک کرده‌اند تا خود را با سرمای طبیعت، پس از خروج از قاره آفریقا، تطبیق دهند.

بر اساس این تحقیقات ژن‌های نئاندرتا‌ل‌ها در انسان‌های مدرن اروپایی و شرق آسیا در بخش‌های از ژنوم یافت می‌شوند که رشد و ساختار پوست و مو را تنظیم می‌کند.[۱]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- مزیت ژن‌های انسان نئاندرتا‌ل برای انسان اروپایی، وب‌سایت دویچه وله فارسی: ٢ آوریل ٢٠۱۴[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت دویچه وله فارسی