جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ آبان ۴, یکشنبه

اسلامِ طالبان و داعش

از: آ. جی. اهوار (A. j. Ahwar)؛ ترجمه از: آصف دادگر و جمعه مهری

اسلامِ طالبان و داعش

مقاله‌ای که باعث بازداشت چند خبرنگار شده است


فهرست مندرجات


روزنامۀ انگلیسی‌زبان «افغانستان‌اکسپرس» (The Afghanistan Express) که در کابل منتشر می‌شود، در شماره ۴۵۱ خود، به‌تاریخ ٢۴ میزان ۱٣۹٣ مطابق ۱٦ اکتبر ٢٠۱۴، مقاله‌ای را زیر عنوان «اسلامِ طالبان و داعش» (The Islam of Taliban and ISIS) در بخش «دیدگاه‌ها»، به نشر رسانیده است که توهین به اسلام و تمام امت اسلامی تلقی شده است.

مترجمان فارسی این مقاله می‌نویسند: «به‌دنبال نشر مقاله‌ی در افغانستان‌اکسپرس سرو صداهای بسیاری ایجاد شد، نویسنده تکفیر شده و خیلی‌ها را امنیت ملی دستگیر کرده است، در حالی‌که مسئولیت بررسی این مسئله، بر عهدۀ کمسیون رسیدگی بر تخلفات رسانه‌ی بود!

اما این مقاله در خود چه دارد، که این همه نگرانی ایجاد کرده است؟ من و دوستم جمعه مهری، این متن را ترجمه کرده‌ایم تا کسانی‌که هنوز این متن را نخوانده‌اند، بخوانند. این ترجمه شاید نواقصی داشته باشد، چون اولین‌باری‌ست که این کار را انجام می‌دهیم، بنابراین، از همه قبلاً پوزش می‌طلبیم.»

با این حال، آنچه در زیر آمده، ترجمه‌ی این مقاله است، که توسط دانشنامه آریانا اندکی ویرایش شده است.

متن مقاله در بخش «دیدگاه‌ها»ی روزنامه افغانستان‌اکسپرس


اسلامِ طالبان و داعش

گروه طالبان و داعش هر دو پرچمی را برافراشته‌اند که بیان می‌کند خدا و دین دیگری غیر از الله و دین اسلام وجود ندارد و محمد یگانه پیامبر است (لا إله إلا الله محمد رسول الله).

این سخن دلچسب است. کسی که مسلمان می‌شود باید اعتراف کند که خدای به‌جز خدای مسلمانان وجود ندارد. عموماً باور هر مسلمان بر این است که عیسی، خدای پدر، مریم (مادر عیسی)، و هیچ خدای دیگر در جهان قابل قبول نیستند و صرف خدای مسلمانان قابل قبول است. از این‌رو، راهی برای تفاهم وجود ندارد. برخی می‌توانند بگویند، که این مانند گفته‌های نازی‌ها است، اما به‌شکل دیگر. عدم پذیرش عقاید دیگران و انکار دگراندیشان، نه تنها یک عمل افراطی برضد همدیگرپذیری است، بلکه سبب ناامنی و تبعیض در سراسر جهان نیز می‌شود که این یک طرز تفکر غیرانسانی است.

بسیار دلچسپ است، که ببینیم مسلمانان چی‌قدر متعصب اند، زمانی که کسی را به مسلمانی می‌پذیرند یا هنگامی که یکی از اعضای خود را از دست می‌دهند. راه مسلمان‌شدن در هر جای جهان، به‌روی هر کسی باز است؛ اما هرگاه یک مسلمان دین دیگری را برگزیند، از نظر مسلمانان، این کار قابل تحمل و خوشایند نیست. محمد گفته است: «مسلمانان شما برای کشتن زناکاران، قاتلان، و مرتدان آزاد هستید.» حالا دانستم، زمانی‌که گروهی طالبان مرتکب کشتار هزاره‌ها در ولایتم غزنی شدند، آن‌ها عمل خود را چنین توجیه کردند که اجداد هزاره‌ها در زمان خلافت علی با قبول تشیع مرتد شدند، و به این دلیل کشتن آن‌ها گناه محسوب نمی‌شود. دقیقاً بعد از ٢٠ سال گروهی مشابه طالبان، در عراق به‌وجود آمد. داعش شعار طالبان را بازگو کرد و اهل تشیع را مرتد خواند، و کشتن آن‌ها را نشانه‌ی از اسلام دانست و این اعمال را که امروزه طالبان و داعش مرتکب می‌شوند، دستوراتی است که از جابت خدای آن‌ها و پیامبر آن‌ها صادر شده است.

من در این‌جا می‌خواهم با خدای آن‌ها صحبت کنم، که تو چگونه خدای هستی؟ آیا بیمار روانی هستی؟ تو ادعا داری که آفریدگار هر چیز من هستم و باز قهر و غضب می‌شوی و تمام پادشاهی خود را نابود می‌سازی. آیا تو می‌توانی بپذیری که افراد بی‌گناه کشته شوند؟ آیا تو با این عمل موافق‌ هستی؟ پس ترا چه چیزی خرسند می‌سازد؟ تو خدای قابل فهم نیستی.

من تو را در آسمان تنها می‌گذارم، شاید نویسنده‌ها و فیلسوف‌ها به‌زودی به این نتیجه برسند که تو برای ما «انسان‌ها» هرگز خدای مهربان نیستی؟ تو خود مدعی هستی (در قرآن در سورۀ لوط) که من تمام قوم لوط را تباه کردم زیرا که آن‌ها هم‌جنس‌باز بودند. تو به مسلمانان گفته‌ای یهود و مسیحیان، دشمنان مسلمانان هستند و به‌همین خاطر است که جهان پارچه پارچه شده است.

اگر تو خدا، این سخن را نگفته‌ای و تمام قرآن درست نیست و اشتباه است، پس چرا خاموش هستی؟ اگر تو طالبان و داعش را دوست نداری، پس چرا به آن‌ها فرصت میدهی تا از سخنانت سرپیچی کنند؟ در حالی‌که در کتاب مقدست به‌صراحت کامل گفته‌ای که تو از هر کسی قدرتِ بیشتر داری و هر چیزی را در هر زمانی که بخواهی می‌توانی در جهان تغییر دهی. حالا کدام سخن تو درست است؟

آن‌چه من از کودکی تا حال شاهد بوده‌ام، مرا وادار به احترام به تو نمی‌کند. تو یک مدیر خوب نیستی، اگر آن‌جا هستی. در واقع، خدایی که پروای انسان‌ها را ندارد، پس این‌هم مهم نیست که او را عبادت کنی یا خیر. حالا این داستان بسیار خسته‌کننده و قدیمی شده است. بدون خدا ما مشکلی نداریم، برای این‌که خدا نتوانست جنگ‌های جهانی را متوقف کند. صرف خود انسان‌ها بودند که به نتیجه رسیدند. امیدوارم تمام بشریت بدانند که هیچ‌چیز بالاتر از خدمت به مردم نیست. کشتن مردم برای بهشت، یا رضایت خداوند و پیامبر، تفاوت با کشتن انسان برای «هیچ» ندارد.[۱]


واکنش عبدالرب رسول سیاف

نشر این مقاله در روزنامه «افغانستان‌اکسپرس» واکنش تند عبدالرب رسول سیاف، یکی از رهبران جهادی افغانستان را برانگیخته است.

عبدالرب رسول سیاف، یکی از رهبران جهادی افغانستان، که از جانب سازمان دیده‌بان حقوق بشر به جنایات جنگی متهم شده است

در اطلاعیه‌ای که به نقل از سیاف به نشر رسیده، آمده است: «نويسنده مرتد و بی‌دين این مقاله با وقاحت بسیار و بی‌شرمی جملات گستاخانه و كفری در مورد الله جل‌جلاله، اسلام و پيغمبر صلی‌الله علیه وسلم نوشته است.»

سیاف تأکید کرده است: «ملت مسلمان افغانستان كه در راه الله جل‌جلاله و اسلام عزيز بيشتر از دو میليون قربانی داده‌اند و عقيده پاك و مقدس اسلام در عروق و شرايین فرد فرد آنان جريان دارد، به‌هيچ صورت تحمل شنيدن و يا خواندن و يا به نشر رسيدن چنين معتقدات و انديشه‌های «كفری» را در سرزمين خود نداشته و ندارند.

این رهبر جهادی از دولت خواسته که در رابطه به گرفتاری و به‌جزا رساندن اين «جنايتكاران بی‌دين و مرتد» تصمیم اتخاذ کند.

در اخیر این اطلاعیه آمده است: «در اين‌جا قابل تذكر می‌دانيم كه ما بارها گفته‌ايم و بازهم تكرار می‌كنيم كه اسلام را از منابع اصلی آن بايد شناخت؛ نه از خلال عملكرد طالبان و داعش و يا امثال‌شان.»[٢]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی گردآوری و ویرایش شده است.[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- محمدآصف دادگر، اسلامِ طالبان و داعش، سايت کابل پرس (افغانستان پرس): پنج‌شنبه ٢٣ اكتبر ٢٠۱۴
[٢]- واکنش تند استاد سیاف به نشر یک مقاله «کفرآمیز» در روزنامه‌ «افغانستان‌اکسپرس»، سایت خبرگزاری صدای افغان (آوا): دوشنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۳[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها

سايت کابل پرس (افغانستان پرس)
سایت خبرگزاری صدای افغان (آوا)