جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ آذر ۹, یکشنبه

سرپرستی وزارتخانه‌ها در افغانستان

از: بی‌بی‌سی

سرپرستی وزارتخانه‌ها در افغانستان

سرنوشت مبهم کابینه‌ی دولت وحدت ملی


فهرست مندرجات

سرپرستی وزارتخانه‌ها در افغانستان

۹   آذر   ۱۳۹۳
بیش از دو ماه از آغاز به‌کار حکومت وحدت ملی افغانستان می‌گذرد، اما تمامی ادارات دولتی افغانستان از سوی سرپرست‌ها اداره می‌شوند. تأخیر در معرفی کابینه جدید به مجلس، سبب انتقادهای زیادی از رهبران دولت وحدت ملی شده است.

دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است که سران دولت وحدت ملی افغانستان روی تشکیل کابینه جدید به توافقاتی دست یافته‌اند.

محمداشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجراییه تصمیم گرفته‌اند وزرای حکومت حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین، در کابینه جدید، جایی نخواهند داشت.

نظیف‌الله سالارزی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت بر اساس توافقاتی که بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله صورت گرفته، قرار بر این است که تمامی وزرا در کابینه دولت وحدت ملی، چهره‌های جدید باشند. چهار کرسی هم به زنان اختصاص داده شده است.

سالارزی از ارائه جزئیات بیشتر در این زمینه خود داری کرد، اما گفت که توافق شده است که نامزدان وزارت‌های فنی، باید مسلکی و دانش‌آموخته همان فن باشند.

به اساس توافق جدید، وزیران سابق در کابینه جدید جایی نخواهند داشت

قرار است اشرف غنی رئیس جمهوری در پایان امروز یک‌شنبه نهم قوس (آذز) در سخنرانی که از تلویزیون دولتی پخش خواهد شد، در مورد جزئیات تشکیل کابینه صحبت کند.

رسانه‌های محلی اخیراً گزارش کرده‌اند که جنجال بر سرچگونگی تقسیم کابینه و پست‌های کلیدی امنیتی و اقتصادی سبب به درازا کشیده‌شدن معرفی کابینه شده است.

تا چهار روز دیگر هیاتی از افغانستان برای شرکت در کنفرانس لندن عازم بریتانیا خواهد شد. انتظار می‌رود شماری از نامزد وزرای کابینه جدید در این هیات حضور داشته باشند.[۱]

سرپرستی وزارتخانه‌ها به معاونان ارشد محول شد

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی که در یک برنامه‌ی زنده تلویزیونی صحبت می‌کردند، اعلام کردند که از امروز معاونان ارشد وزارت‌خانه‌ها، سرپرستی این نهادهای دولتی را به‌عهده خواهند گرفت.

رئیس جمهوری افغانستان در عین حال گفت تنها سرپرست وزراتخانه‌هایی که قرار است در کنفرانس لندن شرکت کنند هم‌چنان سرپرست این نهادها باقی خواهند ماند. اما اشرف غنی اسمی از این وزارتخانه‌ها نبرد.

عبدالله و غنی در شصتمین روز ایجاد دولت وحدت ملی اعلام کردند به تعهدات خود پایبندند

ظاهراً سرپرست‌ وزارتخانه‌های امور خارجه، دارایی، دفاع و داخله، از جمله افرادی هستند که کماکان سرپرست آن‌ها باقی خواهند ماند.

امروز نهم قوس (آذر)، دقیقاً دو ماه از آغاز به‌کار دولت وحدت ملی و روزی که رئیس جمهوری افغانستان همه وزرا را سرپرست اعلام کرد، گذشت. براساس قوانین افغانستان، هیچ‌کس نباید بیش از دو ماه سرپرست یک اداره باشد.

اشرف غنی گفت به‌دلیل رعایت قانون و پیروی از آن، «اعلام می‌کنم که از این پس سرپرستی امور وزارتخانه‌ها را معاونان ارشد به‌عهده خواهند داشت.»

اشرف غنی و عبدالله عبدالله هم‌چنین اعلام کردند که بین دو تا چهار هفته آینده، اعضای کابینه جدید به مجلس نمایندگان معرفی خواهد شد.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که «تأخیر در اعلام کابینه، آن‌گونه که شایع‌ شده به‌دلیل اختلافات میان من و آقای عبدالله نیست، بلکه، بررسی نامزدهایی که وجود دارد زمان می‌برد و ما متعهد به ایجاد کابینه‌ای کارا و موثر هستیم. در اداره کنونی افغانستان ادارات موازی زیادی وجود دارد که سبب تداخل کاری می‌شود؛ این مشکلات باید رفع شود و رفع این مشکلات به زمان نیاز دارد.»

او افزود، تلاش این است که در وزارتخانه‌های تخصصی و فنی افرادی معرفی شوند که شایستگی لازم را داشته باشند.

امضای دو قانون

رئیس جمهوری افغانستان هم‌چنین اعلام کرد که قانون دسترسی به اطلاعات و نیز قانون ثبت احوال نفوس (سرشماری جمعیتی) را که قبلاً در مجلس تصویب شده بود، امضا کرده است.

عبدالله عبدالله، نیز گفت که امضای قانون دسترسی به اطلاعات، خواست رسانه‌ها بوده و نافذ شدن آن به شفافیت بیشتر، حاکمیت قانون و نظارت بهتر نهادهای مربوط بر دولت، اثر مثبت خواهد گذاشت.

اشرف غنی هم‌چنین توافق‌نامه امنیتی افغانستان با آمریکا و توافق‌نامه مشابه افغانستان با ناتو را نیز امضا کرد. وی از مجلس نمایندگان و سنا که این توافق‌نامه‌ها را تائید کردند، تشکر کرد و آن را مطابق خواست مردم افغانستان و نیاز این کشور خواند.

رئیس جمهور غنی به حوادث و ناامنی‌های اخیر نیز اشاره کرد و گفت و صلح و تلاش برای برقراری صلح دائمی، از اولویت‌های دولت وحدت ملی است اما او گفت تنها با کسانی گفت‌وگو خواهد کرد که مخالفان سیاسی نظام هستند، نه با کسانی که کل نظام افغانستان را قبول ندارند.

او به نیروهای امنیتی اطمینان داد که حمایت‌های بین‌المللی از آن‌ها کماکان ادامه خواهد یافت و متحدان غربی افغانستان، در زمینه تأمین نیازهای آموزشی، تجهیزات و مشورت‌دهی نیروهای امنیتی افغان را کمک خواهند کرد.

اشرف غنی هم‌چنین افزود که او و عبدالله در کنفرانس ناتو در بروکسل که چند روز دیگر برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد و پس از آن برای شرکت در کنفرانس لندن به بریتانیا خواهند رفت تا روابط افغانستان با متحدان بین‌المللی را تقویت کنند.[٢]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- ریاست جمهوری افغانستان: چهار زن عضو کابینه جدید خواهند بود، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: پنجشنبه ٣٠ نوامبر ٢٠۱۴ - ٠۹ آذر ۱٣۹٣
[٢]- سرپرستی وزارتخانه‌ها در افغانستان به معاونان ارشد محول شد، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: پنجشنبه ٣٠ نوامبر ٢٠۱۴ - ٠۹ آذر ۱٣۹٣[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی