جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ آذر ۳۰, یکشنبه

شکنجه‌گران سیا

از: دویچه‌وله فارسی

شکنجه‌گران سیا

گزارش سنا و واکنش‌هاگزارش مهم کمیته‌ی اطلاعاتی سنای آمریکا درباره‌‌ی کاربُرد احتمالی شکنجه در بازجویی سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) از مظنونان در «جنگ علیه تروریسم» بعد از مدت‌ها تأخیر منتشر شد. گزارش منتشر شده صرفاً خلاصه‌ای از تحقیق ‌٦۷۰۰ صفحه‌ای این کمیته است.


شکنجه‌های مخوف سازمان سیا

۱٨   آذر   ۱۳۹۳
حاصل پنج سال تحقیق کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا در این مجلس ارائه شد. گزارش سازمان سیا را به‌دلیل رواج شکنجه و شیوه‌های وحشتناک بازجویی محکوم می‌کند. باراک اوباما گفت که شکنجه برخلاف ارزش‌های امریکا است.

اعضای کمیته‌ی اطلاعاتی سنا گزارش تحقیق درباره‌ی استفاده از شکنجه در سازمان سیا را روز سه‌شنبه (۹ سپتامبر، ۱۸ آذر) در نشست مجلس سنا ارائه کردند.

گزارش مفصل ۶ هزار و ۲۰۰ صفحه‌ای کمیته‌ی اطلاعاتی سنای آمریکا بعد از ۵ سال تحقیق درباره‌ی عملکرد و شیوه‌های سازمان سیا بعد از وقایع ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و شروع مبارزه‌ی همه‌جانبه با گروه‌های تروریستی در خاورمیانه تنظیم شده است.

برای این گزارش با دست‌کم ۱۰۰ تن از متهمان و مجرمان نیز گفت‌وگو شده و بیش از ۴۰ میلیون دلار بودجه برای تهیه‌ی آن خرج شده است.

گزارش تاکید دارد که رفتار با زندانیان در یک دهه‌ی گذشته در زندان‌های تحت نظارت آمریکا «بسیار فاجعه‌بارتر از اطلاع‌رسانی دولت به کنگره» و «خارج از تصور» بوده است.

دایان فین‌استاین، سناتور عضو حزب دموکرات و رئیس کمیته‌ی اطلاعاتی سنا به‌هنگام ارائه گزارش تاکید کرد: «با هر معیار و تعریفی از سوی هر باور سیاسی، زندانیان به دست ماموران سیا شکنجه شدند و در تکرار مداوم شکنجه به دست سیا هیچ شکی نیست.»

برپایه این گزارش ماموران برای هفته‌ها به برخی زندانیان اجازه‌ی خواب نمی‌دادند، کتک زدن رویه‌ی رایجی بوده، برخی زندانیان در صندوق‌های کوچک که توان تکان خوردن نداشتند محبوس می‌شدند و بارها به مرگ تهدید شدند.

دست‌کم سه تن از زندانیانی که با آن‌ها برای تهیه‌ی این گزارش گفت‌وگو شده با شیوه‌ی شکنجه‌ی وحشتناک تلاش برای غرق کردن نمایشی در آب مواجه شده‌اند.

بسیاری از زندانیان با دست‌وپای شکسته ناشی از شکنجه‌ها ساعت‌ها و گاه روزها به حال خود در سلول رها شدند. بسیاری از زندانیان به تجاوز جنسی تهدید شده و گاه خشونت‌های جنسی را نیز تجربه کردند.

گزارش تاکید می‌کند که تقریبا همه‌ی زندانیان با انواع مشکلات روحی جدی مواجه شده و گاه ناچارند تا پایان عمر با عواقب سهمگین این تجربه‌های هولناک سر کنند.


شیوه‌های بی‌نتیجه و بی‌حاصل

کمیته‌ی اطلاعاتی سنا می‌گوید این شیوه‌های وحشیانه در بسیاری موارد نتیجه‌بخش هم نبوده و منجر به این نشده که ماموران سیا «اطلاعاتی را که می‌خواهند» به‌دست آورند.

دایان فین‌استاین: رفتار سیا با زندانیان فاجعه‌بار بوده است

این در حالی است که سازمان سیا پیش از این بارها مدعی شد که اعمال این شیوه‌ها برای «دفاع از امنیت شهروندان آمریکایی» اجتناب‌ناپذیر است.

گزارش اما تاکید دارد که بررسی دقیق آن‌ها نشان می‌دهد میزان موفقیت در جلوگیری از اقدامات تروریستی، کشف افراد و گروه‌های تروریستی یا کسب اطلاعات با این شیوه‌های خشن ناچیز بوده است. این گزارش سازمان سیا را در بخش نتیجه‌گیری به شدت محکوم می‌کند.


اوباماٰ: اجازه‌ی تکرار چنین شیوه‌هایی را نخواهم داد

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، در واکنش به گزارش کمیته‌ی اطلاعاتی سنا درباره‌ی رواج شکنجه در سازمان سیا، در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که شکنجه برخلاف «ارزش‌های آمریکا» است.

باراک اوباما در این بیانیه وعده داد که اجازه نخواهد داد این شیوه‌های بازجویی و شکنجه و آزار بار دیگر از سوی ماموران سیا، تکرار شود.

رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ی خود خطاب به سنا که اعضایش بیشتر از حزب جمهوری‌خواه و منتقد اوباما هستند، نوشت: «بگذارید به جای این‌که بار دیگر با یکدیگر بر سر اختلاف‌نظرها بحث کنیم، با همکاری هم اطمینان حاصل کنیم که چنین شیوه‌های غیرقابل‌قبولی دیگر تکرار نشود.»

باراک اوباما ٦ سال پیش در اولین هفته‌های کاری خود به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا طی فرمانی استفاده از شکنجه در سازمان سیا و زندان‌های تحت نظارت آن را ممنوع اعلام کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ی خود تاکید کرد که اعمال چنین شیوه‌هایی از سوی سازمان سیا «منافع آمریکا در خارج از کشور» را با تهدید و خطر مواجه و به فعالیت‌های مبارزه با تروریسم در خارج از کشور نیز آسیب جدی وارد کرده است.

در آستانه‌ی انتشار این گزارش مهم، تدابیر امنیتی پیرامون مراکز دیپلماتیک آمریکا تشدید شد. کاخ سفید اعلام کرد که بررسی‌ها نشان داده انتشار گزارش می‌تواند تهدید علیه مراکز دیپلماتیک این کشور را افزایش دهد و بسیاری از نیروهای امنیتی آمریکا از ۲۴ ساعت قبل از انتشار گزارش در حالت آماده‌باش به‌سر می‌برند.


[] يادداشت‌ها
[] پی‌نوشت‌ها

گزارش شکنجه‌های مخوف سازمان سیا منتشر شد، وب‌سایت فارسی دویچه‌وله: سه‌شنبه ٠۹ دسامبر ٢٠۱۴ - ۱٨ آذر ۱۳۹۳


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی دویچه‌وله (صدای آلمان)