جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ آذر ۱۵, شنبه

هوش مصنوعی تهدیدی برای بشر

از: بی‌بی‌سی

هوش مصنوعی

آینده ترسناک بشر


فهرست مندرجات

هوش مصنوعی (به انگلیسی: Artificial intelligence)، به سیستم‌هایی گفته می‌شود که می‌تواند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از جمله درک شرایط پیچیده، شبیه‌سازی فرایندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آن‌ها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسایل را داشته باشند. به‌سخن ساده‌تر، هوش مصنوعی به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد، گفته می‌شود.

بیشتر نوشته‌ها و مقاله‌های مربوط به هوش مصنوعی، آن را به‌عنوان «دانش شناخت و طراحی عامل‌های هوشمند» تعریف کرده‌اند. یک عامل هوشمند، سیستمی است که با شناخت محیط اطراف خود، شانس موفقیت خود را پس از تحلیل و بررسی افزایش می‌دهد. جان مکارتی که واژه هوش مصنوعی را در سال ۱۹۵٦ استفاده کرد، از آن به‌عنوان «دانش و مهندسی ساخت ماشین‌های هوشمند» یاد کرده‌ است. تحقیقات و جستجوهایی انجام شده برای رسیدن به ساخت چنین ماشین‌هایی با بسیاری از رشته‌های علمی در ارتباط و همکاری است، مانند علوم رایانه، روان‌شناسی، فلسفه، عصب شناسی، علوم ادراکی، تئوری کنترل، احتمالات، بهینه‌سازی و منطق.


هوش مصنوعی تهدیدی برای انسان است

پروفسوراستیون هاوکینگ، دانشمند برجسته‌ی بریتانیایی گفته است تلاش‌ها برای آفریدن هوش مصنوعی، تهدیدی برای وجود بشر است. او به بی‌بی‌سی گفته است که توسعه‌ی کامل تکنولوژی هوش مصنوعی می‌تواند پایان نژاد بشر باشد.

هاوکینگ که برای صحبت کردن از تکنولوژی هوش مصنوعی استفاده می‌کند، نسبت به ساخت وسیله‌ای که واقعاً هوشمند باشد هشدار داده است.

هشدار این دانشمند در واکنش به سئوال درباره تکنولوژی‌ای است که خود او نمونه‌ای ساده از آن را برای برقراری ارتباط استفاده می‌کند. اما دیگران کمتر نگران چشم‌انداز آینده هوش مصنوعی هستند.

این نظریه‌پرداز فیزیکدان که به دلیل ابتلا بیماری ای‌ال‌اس (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک)، امکان تحرک ندارد، از سیستم جدیدی که با استفاده از هوش مصنوعی تولید شده برای صحبت کردن استفاده می‌کند. بیماری ای‌ال‌اس باعث تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم دستگاه عصبی مرکزی فرد می‌شود.

شرکت بریتانیایی «سویفت کی» در ساخت این دستگاه مشارکت داشته است. تکنولوژی هوش مصنوعی این شرکت که در حال حاضر به‌عنوان اپلیکیشن صفحه کلید در تلفن‌های هوشمند به‌کار گرفته می‌شود، یاد می‌گیرد که پروفسور هاوکینگ چطور فکر می‌کند و بر این اساس واژه‌ای را پیشنهاد می‌دهد که این دانشمند قصد استفاده از آن را دارد.

هاوکینگ می‌گوید نسخه‌های ابتدایی هوش مصنوعی که تاکنون ابداع شده‌اند مفید بوده‌اند با وجود این، از تبعات خلق تکنولوژی که بتواند با انسان برابری کند یا از او پیشی بگیرد ابراز نگرانی کرده است. «چنین موجودی می‌تواند روی پای خودش بایستد هر بار با شتابی بیشتر خود را از نو طراحی کند. بشر که به‌دلیل محدودیت‌های بیولوژیک سرعت کمتری دارد بدون توانایی رقابت عقب خواهد ماند.»

اما دیگران این‌قدرها هم بدبین نیستند. رولو کارپنتر که نرم افزار «کلوربوت» را طراحی کرده معتقد است انسان تا زمانی بسیار طولانی سلطه خود بر این تکنولوژی را حفظ خواهد کرد و همزمان توانایی بالقوه هوش مصنوعی برای حل کردن بسیاری از مشکلات بشری بیشتر و بیشتر درک خواهد شد. نرم افزار کلوربوت قابلیت یادگیری از گفتگوهای پیشین را داراست و میزان موفقیتش در آزمون تورینگ، آزمایش سنجش میزان هوشمندی ماشین‌ها بسیار بالا بوده است. این نرم افزار توانسته بسیاری را متقاعد کند که در حال گفتگو با یک انسان واقعی هستند.


ظهور روبات‌ها

رولو کارپنتر می‌گوید که تا داشتن قدرت محاسبه یا توسعه الگوریتمی که برای رسیدن به هوش مصنوعی کامل لازم است راه زیادی در پیش است اما پیش‌بینی کرده که در چند دهه آینده این تحول عملی شود.

به گفته آقای کارپنتر: «ما درست نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم اگر یک ماشین میزان هوش بشر را پشت‌سر بگذارد، چه اتفاقی می‌افتد. بنابراین نمی‌توانیم بدانیم این ماشین کمک حال ما خواهد بود یا نهایتاً ما را منزوی می‌کند و نادیده می‌گیرد و یا نابودمان می‌کند.»

با این‌همه، آقای کارپنتر می‌گوید به نظر او هوش مصنوعی به سمتی می‌رود که نهایتاً نیرویی مثبت باشد. استیون هاوکینگ در نگرانی از آینده هوش مصنوعی تنها نیست.

الون ماسگ هم از هوش مصنوعی می‌ترسد.

یکی از نگرانی‌ها در آینده کوتاه مدت این است که دستگاه‌های هوشمند می‌توانند با به‌عهده گرفتن وظایفی که در حال حاضر بر عهده انسان است میلیون‌ها فرصت شغلی را از میان ببرند.

الون ماسک یک کارآفرین حوزه تکنولوژی هشدار می‌دهد که هوش مصنوعی بزرگ‌ترین تهدید برای وجود ما خواهد بود.


صدای روباتی

استیون هاوکینگ در گفتگوی خود با بی‌بی‌سی درباره منافع و مضرات اینترنت هم سخن گفته است. او از قول مدیر ستاد ارتباطات دولت بریتانیا درباره این‌که اینترنت مرکز مشترک تروریست‌ها شده است هشدار می‌دهد و می‌گوید: «شرکت‌های اینترنتی باید برای مقابله با این تهدیدها بیشتر تلاش کنند اما مشکل آن‌جاست که بدون فدا کردن حریم خصوصی و آزادی بتوان این کار را عملی کرد.»

آقای هاوکینگ خود یکی از اولین مشتاقان استفاده از نوع تکنولوژی‌های ارتباطی جدید است و امیدوار است که بتواند با سیستم تاز‌ه‌اش سریع‌تر بنویسد.

با این همه صدای او که آهنگی روباتیک دارد در آخرین به روزرسانی‌ تغییری نکرده است.

پروفسور هاوکینگ اذعان می‌کند که صدایش هنوز کمی روباتی است اما تأکید می‌کند که به‌دنبال صدایی «طبیعی‌تر» نیست: «این صدا حالا به نشانه من تبدیل شده و حاضر نیستم آن را با یک صدای طبیعی با لهجه بریتانیایی عوض کنم.»

او می‌افزاید که شنیده کودکانی که به صدای کامپیوتری نیاز دارند ترجیح می‌دهند صدایی شبیه به او داشته باشند.


[] يادداشت‌ها
[] پی‌نوشت‌ها

روری سلان جونز (روزنامه‌نگار حوزه تکنولوژی)، استیون هاوکینگ: هوش مصنوعی تهدیدی برای انسان است، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: سه‌شنبه ٠٢ دسامبر ٢٠۱۴ - ۱۱ آذر ۱٣۹٣


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی