۱۳۹۳ آذر ۲۱, جمعه

کلیسای مقبره مقدس

از: دانشنامه‌ی آریانا

کلیسای مقبره مقدس


فهرست مندرجات
[اورشلیم][کلیساها]

کلیسای مقبره مقدس (به انگلیسی: Church of the Holy Sepulchre؛ به لاتین: Sanctum Sepulchrum)، هم‌چنین در برخی زبان‌ها، مشهور به کلیسای رستاخیز (به یونانی: Ναός της Αναστάσεως، به عربی: کنیسة القیامة)، نام یکی از مقدس‌ترین اماکن مذهبی مسیحیان است که در انتهای خیابان ویا دولوروسا، در بخش باستانی شهر و بر فراز دره‌ی جلجتا قرار گرفته است.

بر باور مسیحیان، در جایی‌که اکنون کلیسای مقبرۀ مقدس بر روی آن قرار گرفته، مصلوب گشته و از آن‌جا به آسمان عروج کرده است. در زیرزمین کلیسای مقبرۀ مقدس، مکانی قرار دارد که بر پایه داده‌های کتاب‌های عهد جدید، قبر عیسی مسیح درآن‌جا واقع شده است.

کلیسای مرقد مقدس که از بناهای با اهمیت مذهبی است، به‌دستور ‎، امپراتور روم که به آئین مسیح گروید، در بنا شد و سالیانه میلیون‌ها زائر مسیحی از سراسر جهان برای زیارت به این مکان مقدس سفر می‌کنند.


پیشینه‌ی تاریخی

، حدود سال سی و سه میلادی، در زمان استان‌داری ، حاکم رومی یهودیه، «خارج‌ از شهر»، در مكانی كه‌ به‌ «جمجمۀ سر» مسما بود، به‌‌صليب‌ كشيده‌ شد. به نوشتۀ کتاب «راهنمای مطالعۀ کتاب مقدس»، اطراف‌ شهر اورشليم‌، تنها يك‌ مكان‌ وجود دارد كه‌ از ايام‌ قديم‌ تا کنون نامش‌ تغيير نكرده‌ و به‌ «تپۀ جلجتا» معروف‌ است‌. اين‌ بخش‌ تقريباً بيرون‌ ديوار شمالی، نزديك‌ دروازۀ دمشق‌ قرار گرفته‌ است‌. تپۀ جلجتا به‌صورت‌ يك‌ لبه‌ی سنگی و پُر صخره‌‌ به‌ ارتفاع‌ تقريبی ۹ متر است‌ كه‌ در بالای «مغاره‌ی ارميأ» قرار گرفته‌ و به‌طور كلی شکل جمجمۀ انسان‌ را دارد. این کتاب می‌نویسد:

    محل‌ مصلوب‌‌شدن‌ عيسی همان‌ جايی است‌ كه‌ در حال‌ حاضر كليسايی است‌ كه‌ به‌‌نام‌ آرامگاه‌ مقدس‌ معروف‌ است‌. اين‌ بخش‌ درون‌ ديوار قرار گرفته‌ است‌. بر حسب‌ عقيده‌ی شايع‌ بين‌ عموم‌ باستان‌شناسان‌، اين‌ ديوار درست‌ در جايی قرار گرفته‌ كه‌ در ايام‌ زندگانی عيسی قرار داشت‌ و مكانی كه‌ عيسی بر آن‌ مصلوب‌ شد، دقيقاً تپۀ جلجتا است‌.

مسیحیان اولیه به محلی که به باور آن‌ها، عیسی مسیح در آن‌جا مصلوب شد و از آن‌جا به آسمان عروج کرد و قبر او نیز در همان‌جا واقع است، احترام داشتند. بعدها ‎، امپراتور روم، در آن‌جا، یک معبد بت‌پرستی ساخت.

اما امپراتور ، زمانی که به مسیحیت گروید، در سال ٣٢٦ میلادی، این معبد را تخریب کرد و به‌جای آن، برای نخستین‌بار، کلیسای مسیحیان را بنیاد نهاد.

سیصد سال بعد از ، گنبد سنگی با شکوه برای آرامگاه عیسی مسیح ساخته شد. اما در سال ۱٠٠۹ میلادی، این کلیسا کاملاً به‌دست مسلمانان تخریب شد و در سال ۱۱٠٠ میلادی، پس از تسلط صلیبیون بر اورشلیم، کلیسای مقبرۀ مقدس توسط آنان دوباره بازسازی شد. در ضمن، این کلیسا، در تاریخ پر از فراز و نشیب خود، چند بار توسط زلزله و آتش‌سوزی نیز قسماً تخریب گردید.

با این حال، در این مکان، طی هزار و هفتصد سال گذشته همواره کلیسا وجود داشته است. با آن‌که در دوران‌های مختلف، این کلیسا بارها تخریب شده، اما برخی گوشه‌های کلیسا، بی‌شک خیلی قدیمی هستند.

امروزه، شش گروه مختلف مسیحی: کاتولیک لاتین، یونانی ارتدوکس، ارمنی ارتدوکس، سوری، قبطی، و اتیوپی هر یک قسمتی از این کلیسای مقدس را در اختیار داشته و همواره همراه با رشک و حسادت از بخش در اختیار خود دفاع و مراقبت کرده‌اند.


ساختار معمارینگارخانه

پایان

[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها

...
...


[] پی‌نوشت‌ها

...
۲۴ ساعت پرسه در کوچه پس‌کوچه‌های اورشلیم، وب‌سایت فارسی دویچه‌وله: ۱٢ آپریل ٢٠۱۴
...
...
يوحنا ۱۹: ۱٧ و ٢٠، عبرانيان‌ ۱٣: ۱٢
متی ٢٧: ٣٣، مرقس‌ ۱۵: ٢٢، لوقا ٢٣: ٣٣، يوحنا ۱۹: ۱٧
هنری هلی، راهنمای کتاب مقدس، ص ۵٠٨
The Church of the Holy Sepulchre, Holy Land Pilgrimages: February 3, 2014
...


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها
[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها:مکان‌های مقدسکلیساکلیساهای اورشلیم