جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ آذر ۲۰, پنجشنبه

شکنجه‌گران سیا

از: بی‌بی‌سی

شکنجه‌گران سیا

گزارش سنا و واکنش‌ها
گزارش سنا از شکنجه توسط سیا

۱۹   آذر   ۱۳۹۳
گزارش مهم کمیته‌ی اطلاعاتی سنای آمریکا درباره‌‌ی کاربُرد احتمالی شکنجه در بازجویی سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) از مظنونان در «جنگ علیه تروریسم» بعد از مدت‌ها تأخیر منتشر شد. گزارش منتشر شده صرفاً خلاصه‌ای از تحقیق ‌٦۷۰۰ صفحه‌ای این کمیته است.

تهیه‌کنندگان گزارش نتیجه گرفته است که این شیوه‌ها به «اطلاعات مهم و قابل پیگیری» منجر نشده و جزییات به‌دست آمده از این بازجویی‌ها در دفاع از امنیت ملی آمریکا کلیدی نبوده است.

گزارش سنا از شکنجه توسط سیا منتشر شد

رئیس کمیته اطلاعاتی سنا، سناتور دیان فاین‌ستاین امروز (۹ دسامبر ٢٠۱۴) همزمان با انتشار نتیجه تحقیق ۵ ساله‌ی این کمیته گفت گزارش نتیجه بررسی دست‌کم ۱۹ بازداشتگاه مخفی سی‌آی‌ای در کشورهای ثالث و بازجویی دست‌کم ۱۱۹ نفر با شیوه‌های خشن که در مواردی به شکنجه تبدیل شده است.

گزارش با نتیجه‌گیری‌های تکان‌دهنده‌ای که حاصل ماه‌ها ملاقات با سازمان مرکزی اطلاعات و امنیت آمریکا و دسترسی به میلیون‌ها صفحه مکاتبات و اسناد داخلی این سازمان بوده می‌گوید:

  • شیوه‌های بازجویی خشن این سازمان به اطلاعات کلیدی برای دفاع از امنیت ملی آمریکا منجر نشده است.
  • سی‌آی‌ای مستمراً اطلاعات غلطی درباره‌ی اجرای این بازجویی‌ها و تأثیر آن به سیاستمداران و مردم آمریکا داده است و آن‌ها را گمراه کرده است.
  • مدیریت سی‌آی‌ای بر برنامه «بازجویی‌های خشن» به‌شدت ناکافی و مخدوش بوده است.
  • شیوه‌های به کارگرفته شده به مراتب از آنچه سی‌آی‌ای به سیاستمداران و مردم آمریکا گفته‌اند خشن‌تر بوده است.

جان برنان رئیس سیا گفته «اطلاعاتی که از راه این برنامه جمع‌آوری شده برای درک ما از القاعده حیاتی بود و تلاش‌های ضدتروریستی امروزمان نتیجه آگاهی‌های آن‌زمان است.»

با این وجود سازمان سی‌آی‌ای اشتباه‌هایش را در اجرای این برنامه به خصوص عدم آمادگی‌ در عملیاتی در این مقیاس برای بازجویی و بازداشت زندانیان تصدیق می‌کند.

برنامه بازجویی از مظنونان تروریستی که درون سازمان سیا با عنوان «تفسیر، بازداشت و بازجویی» مشهور است، از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ در دوران ریاست جمهوری جورج بوش اجرا می‌شد و پس از روی‌کار آمدن باراک اوباما به‌دستور او متوقف شد.


لکه ننگ

سناتور فاین‌ستاین گفته است شیوه‌های ظالمانه‌ی سی‌آی‌ای، «لکه ننگی در تاریخ آمریکا و ارزش‌هایش خواهند بود».

باراک اوباما در واکنش به انتشار این گزارش گفت که این شیوه‌ها به موضع آمریکا در جهان «ضربه‌ای جدی» وارد کرده است و تأکید کرده آمریکا دیگر از این شیوه‌ها استفاده نخواهد کرد.

اوباما سه‌شنبه شب به‌وقت آمریکا به شبکه تله موندو هم گفت: «پس از حملات ۱۱ سپتامبر کشور دچار شوک شدید روحی و وضعیتی لغزنده و نامطمئن در مورد تکرار آن حملات بود و و روشن است که سیا شتابزده و برنامه‌ای بدون اندیشه زیاد درباره‌ی عواقب احتمالی آن طراحی کرد.»

او گفت در آن برنامه حد و مرزها و این‌که دقیقاً چه کسی مسئول و پاسخگوی برنامه است به‌خوبی مشخص نشد.

اوباما قبلاً هم گفته است که به‌نظر او سیا در آن دوران تحت «فشار عظیمی» برای جلوگیری از حملات دیگری از نوع ۱۱ سپتامبر بود و برای همین دچار خطا شد.

با این حال، او گفت هرچند نگران واکنش‌های احتمالی علیه آمریکایی‌ها در جهان است اما این گزارش باید منتشر می‌شد تا اطمینان حاصل شود که این اشتباهات تکرار نشود.

در مقابل برخی جمهوری‌خواهان سنا نیز در واکنش به انتشار این گزارش گفته‌اند اطلاعات به‌دست آمده از بازجویی‌ها در دستگیری «تروریست‌ها» از جمله اسامه بن لادن موثر بوده است.

سناتور میچ مک کانل، رهبر جمهوری‌خواه سنا و سناتور سکسبی چمبلیس از اعضای ارشد کمیته اطلاعاتی سنا در بیانیه‌ای مشترک گفته‌اند ادعاهای گزارش منتشر شده توسط حزب دموکرات در کمیته اطلاعات غلط است گفته‌اند انتشار آن تبعات جدی برای امنیت ملی آمریکا خواهد داشت.

این در حالی است که سناتور جمهوری‌خواه جان مک کین، که خود در طول اسارت در ویتنام به‌شدت شکنجه شده بود، در واکنش به این گزارش از انتشار آن حمایت کرد و تأکید کرد که این شیوه‌ها به اعتبار جهانی آمریکا ضربه‌زده است.

مک کین گفت پذیرش حقیقت گاهی دشوار است، گاهی ممکن است به دشواری‌هایی برای آمریکا منجر شود اما «این حق مردم آمریکاست» که بدانند تأثیر این سیاست‌ها و حاصل آن‌چه بوده است.

این سناتور در عین حال گفت ممکن است انتشار این گزارش به خشونت در نقاط مختلف جهان علیه منافع آمریکا منجر شود، اما جهان مدت‌هاست که از به کارگیری این شیوه‌ها خبردار بوده است و جلوگیری از انتشار آن‌را به بهانه به‌خطر افتادن امنیت آمریکا بیهوده خواند.

این سناتور بانفوذ جمهوری‌خواه گفت بسیاری از این شیوه‌ها شکنجه بوده و «القأ حس خفگی» را نوعی اعدام نمایشی خواند که در آن فرد را تاپای مرگ می‌برند و باز می‌گردانند.

جورج تنت، رییس وقت سی‌آی‌ای یافته‌های این گزارش را رد کرده و گفته است برنامه بازجویی‌های خشن به دستگیری رهبران القاعده و حذف آن‌ها از میدان جنگ با آمریکا منجر شده است و «جان هزاران آمریکایی را نجات داده است». تنت یکی از افرادی‌ست که نامش در این گزارش به‌عنوان مقصر مطرح شده است.

این در حالی است که جان برنان، مدیر فعلی سازمان مرکزی اطلاعات و امنیت آمریکا، با اذعان به این که «اشتباهاتی در طول بازداشت و برنامه‌ی بازجویی» این سازمان روی داده گفته است در خصوص نتیجه‌گیری کمیته‌ی تحقیق و «بی‌تأثیر بودن اطلاعات حاصل از این بازجویی‌ها» با این کمیته‌ی اختلاف نظر دارد.


بازداشتی‌های سیا شکنجه شده‌اند

سناتور فاین‌ستاین در ارائه نتیجه‌ی گزارش گفت: «واژه‌ی شکنجه به‌هر معنای معمولش تفسیر شود، نتیجه‌ آن است که بازداشتی‌های سی‌آی‌ای، شکنجه شده‌اند».

شیوه‌های به‌کار رفته شامل: محرومیت از خواب، سیلی و کوبیدن فرد به دیوار، جای دادن بازداشتی در جعبه‌های کوچک، نگهداری فرد در انزوا و تهدید مدام به مرگ بوده است.

بر اساس این گزارش از شیوه القأ حس خفگی در بازجویی سه نفر از بازداشت‌شدگان استفاده شده است و بسیاری از بازداشت‌شدگان دچار مشکلات روانی شده‌اند.

براساس این گزارش دست‌کم درباره‌ی ۶ نفر از بازداشت‌شدگان از «آبرسانی مقعدی» استفاده شده است در حالی‌که هیچ گزارش پزشکی مبنی بر لزوم به کارگیری این شیوه یافت نشده است.

دست‌کم سه نفر در طول بازداشت به آزار اعضای خانواده‌شان تهدید شده‌اند، افسران سی‌آی‌ای به یکی از آن‌ها گفته‌اند در صورت عدم همکاری «کودکانش آزار خواهند دید» و دیگری را به «بریدن گلوی مادرش» تهدید کرده‌اند.


در اتاق‌های شکنجه

براساس گزارش کمیته سنا، «ابوزبیده» یکی از بازداشتیان که در بازداشتگاهی مخفی در تایلند نگهداری می‌شده، ۴٧ روز را بدون بازجویی در سلول انفرادی گذرانده است.

در پی این دوره، او با به کارگیری انواع شیوه‌های خشن مورد بازجویی قرار گرفته است و بعدها دچار مشکلات روانی شده است.

به جز او در افغانستان نیز بازداشتی‌ها در تاریکی و انزوا، در سلولی که تنها «یک سطل برای ادرار و مدفوع داشته» محبوس بودند.

رضا النجار، یکی از محافظان اسامه بن لادن، اولین بازداشتی در بازداشتگاه سی‌آی‌ای در افغانستان بوده است. او بعد از ماه‌ها بی‌خوابی «کاملاً درهم شکسته» با این‌همه رفتار با او بدتر شده است. بازجوها سهمیه غذای او را کاهش داده‌اند، در سرما زنجیرش کرده‌اند و به‌جای دسترسی دادن به دستشویی، به او «پوشک» بسته‌اند.

گل رحمان، بازداشتی دیگر، در حالی‌که در سرمای نقطه انجماد با یک پیرهن ساده در زنجیر کف سلول سیمانی خوابیده بوده، مرده است. پزشکی قانونی مرگ او را در اثر سرما اعلام کرده است.[۱]


[] يادداشت‌ها

يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.

[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- گزارش سنا از شکنجه توسط سیا منتشر شد، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: چهارشنبه ۱٠ دسامبر ٢٠۱۴ - ۱۹ آذر ۱۳۹۳

[] جُستارهای وابسته

[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی