جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ دی ۲۵, پنجشنبه

نظام پرداخت حقوق پلیس افغانستان

از: بی بی سی

گزارش سیگار

نظام پرداخت حقوق پلیس افغانستاننظام پرداخت حقوق پلیس افغانستان

۱٣ ژانویه ٢٠۱۵
سیگار، یا اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان، در گزارش تازه خود اعلام‌ کرده است که اطمینان وجود ندارد که کمک سالانه ۳۰۰ میلیون دلاری آمریکا برای پرداخت حقوق نیروهای پلیس افغانستان به‌صورت شفاف و کامل به این نیروها برسد.

این نهاد که یافته‌هایش را در مورد نحوه پرداخت حقوق ماهیانه پلیس افغانستان منتشر کرده، نوشته که اطمینان زیادی وجود ندارد که این ۳۰۰ میلیون دلار به ماموران برحال پلیس برسد.


حقوق نیروهای امنیتی افغان، پلیس و ارتش ملی، توسط آمریکا پرداخت می‌شود

براساس این گزارش شمار کارت‌های نشان‌دهنده هویت نیروهای پلیس که بر اساس آن به ماموران پلیس افغانستان حقوق داده می‌شود، دو برابر ماموران پلیس برحال است.

سیگار در مورد ۱،۳ میلیارد دلار کمک آمریکا به‌منظور پرداخت حقوق پلیس افغانستان تحقیق کرده و این گزارش را به تازگی منتشر کرده است.

براساس این گزارش برای الکترونیکی‌شدن ریاست منابع بشری (استخدام) و وزارت داخله افغانستان ۹ سال تلاش شده که هنوز هم این طرح موفق نبوده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان یافته‌های سیگار را درست نمی‌داند و به بی بی سی گفت که پرداخت حقوق بر اساس گزارش موجودیت پلیس است و کارت هویت نیز به این دلیل زیاد است که تعداد از کارمندان پلیس بعد از ختم ماموریت خود قرارداد خود را تمدید نکرده‌اند.

سیگار با اشاره به سیستم قدیمی پرداخت حقوق کارمندان دولتی که توسط افراد مشخص به‌نام معتمد یا صندوق‌دار انجام می‌شد، نوشته که بیم این وجود دارد تا ۲۰ درصد کارمندان پلیس حقوق کامل خود را دریافت نکنند. به نوشته سیگار ۲۰ درصد افراد از این طریق حقوق می‌گیرند.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان می‌گوید که پیشرفت‌های زیادی درزمینه مدرن‌سازی پرداخت حقوق کارمندان پلیس انجام شده و تنها حدود ۱۲ درصد حقوق پلیس توسط افراد معتمد پرداخت می‌شود و از حقوق پلیس چیزی گرفته نمی‌شود.

سیگار تأکید کرده که تا زمانی‌که در وزارت داخله افغانستان ظرفیت لازم ایجاد نشود که بتواند درباره تعداد نیروهای پلیس و نحوه پرداخت حقوق آنان اطلاعات بدهد و از این نظر اطمینان حاصل نشود، خطر جدی وجود دارد که ۳۰۰ میلیون دلار بودجه سالانه حقوق پلیس ضایع یا هم مورد سؤاستفاده قرار گیرد.


[] يادداشت‌ها
[] پی‌نوشت‌ها

سیگار: نظام پرداخت حقوق پلیس افغانستان قابل اطمینان نیست، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: سه‌شنبه ۱۳ ژانویه ٢٠۱۵ - ٢۳ دی ۱۳۹۳


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی