جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ اسفند ۱۸, دوشنبه

راز انقراض نئاندرتال‌ها

از: بی بی سی

نئاندرتال‌ها

بشر با کمک گرگ‌ها نئاندرتال‌ها را منقرض کردراز انقراض نئاندرتال‌ها

۱٠  اسفند  ۱۳۹۳

دانشمندان می‌گویند که به شواهدی دست پیدا کرده‌اند که می‌تواند پرده از راز انقراض نسل نئاندرتال‌ها بردارد. بشر با اهلی کردن گرگ و پرورش سگ توانست نسل نئاندرتال‌ها را در اروپا منقرض کند.

پروفسور پت شیپمن، استاد دانشگاه دولتی پنسیلوانیا، می‌گوید بشر با کمک سگ‌ها، در رقابت برای شکار از نئاندرتال‌ها پیش افتاد که در نهایت حدود چهل هزار پیش نسل آن‌ها را منقرض کرد. به گفته آقای شیپمن: «ما با گرگ‌ها متحد شدیم و این پایان کار نئاندرتال‌ها بود.»

دانشمندان معتقدند قرابت ژنتیکی زیادی بین انسان و نئاندرتال وجود دارد

نظریه پروفسور شیپمن برخلاف دیدگاه فعلی کارشناسان است که اهلی شدن گرگ‌ها را به ده هزار سال پیش نسبت می‌دهند، همزمان با آغاز عصر کشاورزی.

اما پروفسور شیپمن بر این باور است که بشر هفتاد هزار سال پیش که برای نخستین بار از آفریقا به اروپا مهاجرت کرد پرورش و اهلی کردن گرگ‌ها را آغاز کرد.

نظریه پروفسور شیپمن معمای انقراض نئاندرتال‌ها توضیح می‌دهد؛ بشر امروزی در آفریقا پا به‌عرصه گذاشت و تقریبا ۲۵ هزار سال پیش به اروپا رسید. در آن زمان نئاندرتال‌ها دویست هزار سال بود که در در اروپا زندگی کرده بودند اما چند هزار سال بعد از ورود بشر به اروپا منقرض شدند.

پوفسور شیپمن معتقد است در کنار گرگ‌ها، مهارت بیشتر در شکار و اسلحه بهتر باعث شدند که بشر تسلط خود را بر رقیب اعمال کند.

او می‌گوید: «گرگ-سگ‌ها می‌توانستند رد حیواناتی مثل گوزن و گاومیش را بگیرند و آن‌ها رم بدهند و تا وقتی که خسته شوند دنبال‌شان کنند. بعد انسان‌ها می‌توانستند آن‌ها را با گرز و تیر و کمان بکشند.»

«به این ترتیب سگ‌ها لازم نبود به این حیوانات بزرگ نزدیک شوند تا آن‌ها را بکشند، کاری که اغلب خطرناک‌ترین قسمت شکار است، انسان‌ها هم لازم نبود برای تعقیب و خسته کردن شکار انرژی صرف کنند.»

«این کار را سگ‌ها انجام می‌دادند و گوشت بین همه تقسیم می‌شد و همه منتفع می‌شدند.»

بر اساس آخرین نظریه‌ها، حدود پنج هزار سال دو گونه انسانی «بشر» و «نئاندرتال‌» همزمان در اروپا ساکن بودند و حتی بررسی‌های ژنتیکی نشان از آمیزش و بچه‌دار شدن بین آن‌ها دارد.

اما به مرور احتمالاً به‌علت رقابت بر سر منابع یا خشونت یا تغییر آب‌وهوا، نئاندرتال‌ها از بین رفتند و فقط انسان امروزی با اسم علمی «هوموساپینس» باقی ماند.


[] يادداشت‌ها
[] پی‌نوشت‌ها

بشر با کمک گرگ‌ها نئاندرتال‌ها را منقرض کرد، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: یک‌شنبه ۱ مارس ٢٠۱۵ - ۱٠ اسفند ۱۳۹۳


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی