جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۴ خرداد ۲۴, یکشنبه

جهنم

از: دانشنامه‌ی آریانا

جهنم


فهرست مندرجات
دینآخرت‌شناسی

جهنم یا دوزخ (به انگلیسی: ، با تلفظ آمریکایی: ؛ به عبری: גיהנום)، در بسیاری باورهای مذهبی و اسطوره‌ای - به‌ویژه ادیان سامی - مکانی برای مجازات و عذاب ابدی گناهکاران در زندگی پس از مرگ است.

اعتقاد به جهنم در بسیاری از کشورها رواج دارد؛ برای مثال، در ایالات متحده آمریکا، نتیجه‌ی نظرسنجی گالوپ که در سال ٢٠٠٧ صورت گرفت، نشان داد که ٧٠ درصد از نظردهندگان به جهنم معتقدند. حتی در کشورهایی که اکثر مردم اعتقادات مذهبی ندارند، چنین اعتقادی رایج است. چنان‌که نظرخواهی گالاپ در سال ٢٠٠۴ نشان داد که در کانادا ۴٢ درصد از مردم به عذاب جهنم باور دارند و در بریتانیا این آمار به ٣٢ درصد می‌رسد. همچنین، بر اساس تحقیقی که در سال ٢٠٠۵، محققی در رشته‌ی الهیات در دانشگاه سنت اَندرو در اسکاتلند، به عمل آورد، یک سوم روحانیون اسکاتلند بر این عقیده‌اند آنانی که از خدا دور شده‌اند، در جهنم دچار «عذاب روحی ابدی» خواهند شد. یک پنجم نیز معتقد بودند چنین افرادی در جهنم عذاب جسمی خواهند شد.

بسیاری از روحانیون دیگر در جهان مسیحیت، اعتقاد به جهنم آتشین را تعلیم نمی‌دهند؛ بلکه تعریفی مشابه آنچه در کتاب تعلیمات مقدماتی کلیسای کاتولیک چاپ سال ۱۹۹۴ آمده است، ارائه می‌دهند. این کتاب آموزش می‌دهد که «بیشترین عذاب در جهنم جدایی ابدی شخص از خداست.»

با این حال، بسیاری از مسیحیان و مسلمانان قویاً معتقدند جهنم مکانی است برای عذاب جسمی گناهکاران، و آنانی که این تعلیم را رواج می‌دهند ادعا می‌کنند، این تعلیم بر اساس کتاب مقدس و قرآن است. در این میان، آلبرت مولر، رئیس سمینار کلیسای باپتیست جنوبی صریحاً اعتقاداتش را چنین بیان می‌کند: «این تعلیم، حقیقتی است بر پایه‌ی نوشته‌های مقدس.»


واژه‌شناسی

...


پیشینه‌ی تاریخی

...


جهنم در کتاب مقدسجهنم در قرآننقد و نظر[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها

مهدیزاده کابلی، جهنم، نسخه‌ی قدیم دانشنامه‌ی آریانا
مهدیزاده کابلی، پاپ منکر جهنم شد


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها:دین‌شناسیاسطوره‌شناسیآخرت‌شناسی