جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۴ شهریور ۲۱, شنبه

هومو نالدی، انسان‌گونه‌ای در آفریقای جنوبی

گزارشی از: پالاب گوش (خبرنگار علمی بی‌بی‌سی)

هومو نالدی

کشف بقایای انسان‌گونه در آفریقای جنوبیهومو نالدی

 

دانشمندان در آفریقای جنوبی استخوان‌هایی پیدا کرده‌اند متعلق به نوعی از موجودات باستانی که شبیه انسان بوده‌اند . بیش از ۱۵۰۰ تکه استخوان از ۱۵ اسکلت در ژوهانزبورگ پیدا شده که بزرگترین کشف اسکلت‌های مشابه انسان در آفریقا محسوب می‌شوند. به نظر می‌رسد این موجودات هم خصوصیات انسان و هم میمون را داشته‌اند. محققان می‌گویند این کشف ممکن است نظریه‌ها درباره تکامل انسان‌های اولیه را تغییر دهد.

در عمق یک غار، در آفریقای جنوبی، استخوان‌هایی پیدا شده‌اند که می‌توانند پرده از راز تکامل انسان بر دارند. دانشمندان از یک راهرو باریک به یک اتاق رسیدند و صدها تکه استخوان پیدا کردند. دست، پا و جمجمه‌ی ۱۵ موجود. این بزرگ‌ترین کشف اسکلت‌های مشابه انسان در آفریقا است.

مارینا ا لیوت، کارشناس تکامل انسان، می‌گوید: «هر جا سرم را می‌چرخاندم، استخوان ریخته بود. نه استخوان کامل، بلکه تکه‌های استخوان. ولی همه جا بودند و واقعاً چیزی عجیبی بود.»

از اسکلیت‌ها معلوم است که این موجودات خیلی شبیه ما بودند. اما شباهت‌های هم به میمون داشتند. دانشمندان نام این گونه‌ی جدید را «نالدی» گذاشتند؛ به معنی «ستاره».

به‌نظر می‌آید، نالدی‌ها مرده‌های‌شان را ته این غار می‌آوردند. اگر این نظر درست باشد، اولین نمونه‌ی برگزاری نوعی این مراسم به‌دست موجود انسان‌گونه بوده است. آن‌هم میلیون‌ها سال پیش از آن‌چه که قبلاً تصور می‌شد.

مدیر این تحقیق که به کمک شورای ملی جغرافیای آفریقا انجام شده، می‌گوید، در ٢۵ سالی که روی انسان‌های اولیه مطالعه می‌کرده، هرگز چنین چیزی ندیده است: «این می‌تواند پلی باشد بین موجودات دوپای اولیه و انسان‌ها. این کشف ما نشان می‌دهد که وقتی می‌خواهیم چیزی را مستقیماً به اجداد انسان ربط بدهم، باید خیلی محتاط باشیم. مشخص است که هنوز تحقیقات زیادی باید انجام شود.»

انسان‌های اولیه در آفریقا پیدا شدند. اما نظریه‌های دربارۀ پیدایش انسان به شدت تغییر کرده است. به‌نظر می‌رسد، انواع مختلف از موجودات انسان‌گونه در آن‌جا زندگی می‌کردند که بیشترشان منقرض شده‌اند. اما یک گونه زنده ماند و تکامل پیدا کرد تا به ما انسان‌ها تبدیل شد.

دانشمندان معتقدند گونه‌های بسیاری دیگری از موجودات انسان‌گونه وجود دارند که هنوز کشف نشده‌اند. شاید این کشف تنها بخش کوچکی از داستان بلند و پیچیده‌ی تکامل انسان باشد.


[] يادداشت‌ها
[] پی‌نوشت‌ها

پالاب گوش، کشف بقایای موجودی باستانی و انسان‌گونه در آفریقای جنوبی، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: پنج‌شنبه ۱٠ سپتامبر ٢٠۱۵ - ۱۹ شهریور ۱٣۹۴


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی