جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۴ آبان ۱۷, یکشنبه

کتاب مقدس

از: دانشنامه‌ی آریانا

کتاب مقدسفهرست مندرجات

.


عهد عتیق عهد جدید

کتاب‌مقدس (به انگلیسی: The Bible، با تلفظ آمریکایی: The Bible)، به مجموعه کتاب‌های اطلاق می‌گردد، که الهی خوانده می‌شوند. به‌طور کلی، این کتاب شامل ٦٦ کتاب است و به دو بخش «عهد عتیق» و «عهد جدید» تقسیم می‌شود. عهد عتیق از ۳۹ کتاب و عهد جدید از ۲۷ کتاب تشکیل شده‌ است. یهودیان تنها «عهد عتیق» را به‌عنوان کتاب آسمانی قبول دارند. اما بیشتر مسیحیان کل کتاب را به‌عنوان کتاب آسمانی پذیرفته‌اند. این كتاب در مدتی بیش از ۱۵۰۰ سال و به‌وسیله چهل نویسنده مختلف، نوشته شده است.


واژه‌شناسی

«کتاب مقدس»، در زبان فارسی دری ترجمه‌ی واژه‌ی انگلیسی «The Holy Bible» است که واژه‌ی «Bible» برگرفته از «biblia» زبان لاتین است؛ که این واژه خود از زبان لاتین قرون وسطی سرچشمه گرفته و در نهایت ریشه آن در یونانی کوینه (Koine Greek) است («τὰ βιβλία» با تلفظ انگلیسی: «ta biblia»، به معنای «کتاب»). با این حال، واژه‌ی «βιβλίον» که صورت مفرد کلمه‌ی «βιβλία» است؛ خود برگرفته از واژه‌ی «Papyrus» (پاپیروس به‌معنای کاغذ) در زبان مصریان عهد باستان است، که بعدها توسط یهودیان هلنی برای توصیف کتاب مقدس خود (هفتادگانی) مورد استفاده قرار گرفته است.

کتاب مقدس، در زبان انگلیسی «The holy scriptures» (نوشته‌های مقدس) نیز خوانده می‌شود.


سیر تاریخی

کتاب‌مقدس یکی از کهن‌ترین کتاب‌های موجود در جهان است که قدیم‌ترین بخش آن ۱۵٠٠ سال قبل از تولد عیسی مسیح و جدیدترین قسمت آن ۱۹٠٠ سال پيش به نگارش درآمده است.

واضح است که در طی مدت ۱٦٠٠ سال نگارش کتاب‌مقدس نویسنده این کتاب یک شخص نبوده است. کسی دقیقاً نمی‌داند که چند نفر در نوشتن کتاب مقدس سهیم بوده‌اند. اما تعداد نویسندگان اين کتاب به‌طور تقریب به ۴٠ نفر تخمین‌زده شده است.

یهودیان کار جمع‌آوری کتاب‌مقدس را به‌زبان عبری، پيش از تولد عيسی مسیح کاملاً به‌اتمام رسانده بودند. این کتب، در واقع، شامل ٣۹ کتاب است که به کتاب‌های عهد عتیق مشهور هستند.

پس از عیسی میسح، کتاب‌های دیگری نيز به‌نگارش درآمد و برخی از این کتاب‌ها وقايع تاریخی مربوط به‌زندگی مسیح و پیروانش را ثبت کرده است و بعضی دیگر نامه‌هایی هستند که از طرف رسولان مسیح به کلیساها به‌منظور یادآوری تعالیم عیسی مسیح و تشویق مسیحیان به‌زندگی پاک و مقدس نوشته شده‌اند. تعداد این کتب ۲۷ عدد است که بعدها به‌نام کتاب‌های عهد جدید ناميده شدند.

كتاب مقدس درباره خود ادعا می‌كند كه تمام اين كتاب کلام خدا است. بنابر این، كتاب مقدس مدعی است: اشخاصی كه كتاب مقدس را نوشتند «به روح‌القدس مجذوب شدند و تحت تأثیر روح‌القدس بودند».


باستان‌شناسیعهد قدیم

عهد عتيق يا تنخ (کتاب مقدس یهودیان)، در مسیحیت منظور بخش اول از دو بخش کتاب مقدس مسیحیان است. قسمت بيشتر اين نوشته‌های مقدس به‌زبان عبری و بخشی به زبان آرامی نگاشته شده است. در واقع، به‌گفتۀ هنری هَلی، عهد عتیق شرح حال یک «قوم» است.[راهنمای کتاب مقدس، ص ۱٠]


عهد جدید

عهد جدید، دومين بخشی از مجموعه کتاب مقدس است، که تنها مسیحیان به آن ايمان دارند و یهودیان آن را جزئی از کتاب مقدس خود نمی‌دانند. این بخش دربردارنده کتاب‌ها و رساله‌هایی است که از نظر محتوا، تاریخ نگارش و نویسنده متنوع اند. نکته جالب توجه درباره این مجموعه آن است که علاوه بر این که منبع اصلی اعتقادات و باورهای مسیحی است، منبع منحصر به‌فرد زندگی‌نامه و سیره عيسی مسيح و نیز تاریخ این دین تا پایان قرن اول است؛ به‌گونه‌ای که برای حوادثی که در سده اول مسیحی برای این دین پیش آمده، هیچ منبع دیگری غیر از عهد جدید در دسترس نیست.[سلیمانی، عبدالرحیم، عهد جدید تاریخ نگارش و نویسندگان، مجله هفت آسمان، ج ٣ و ۴] از این روی، هنری هَلی در «راهنمای کتاب مقدس» می‌نویسد:

    «عهد جدید شرح حال یک «انسان» است. خدا «قوم» را آفرید و تقویت کرد تا از طریق آن، «انسان» را به جهان بفرستد.

    خدا، خود «انسان» شد تا مردم بتوانند تصویری کامل و ملموس از خدا در یک شخص داشته باشند. خدا مانند عیسی است. عیسی خدای مجسم شده در شکل انسان است.

    ظهور او بر زمین مهم‌ترین رویداد در سراسر تاریخ است. عهد عتیق دنیا را برای ظهور او آماده می‌کند، عهد جدید آن را شرح می‌دهد.»[راهنمای کتاب مقدس، ص ۱٠]نقد کتاب مقدس

...


[] يادداشت‌ها
[] پی‌نوشت‌ها
[] سرچشمه‌ها

متن برگرفته از ترجمه‌ی تفسیری کتاب مقدس