۱۳۹۴ بهمن ۴, یکشنبه

دستگاه ماهیچه‌ای

از: دانشنامه‌ی آریانا

دستگاه ماهیچه‌ای


فهرست مندرجات
کالبدشناسیعضله‌شناسی

دستگاه ماهیچه‌ای یا سیستم عضلانی (به انگلیسی: Muscular system)، یکی از دستگاه‌های اندامی بدن است که ماهیچه‌های اسکلتی، صاف، و قلبی را دربر می‌گیرد. وجود این دستگاه به بدن اجازه حرکت، نگهداری وضعیت، و گردش خون در سراسر بدن را می‌دهد. البته دستگاه عضلانی را معمولاً متشکل از یک نوع عضله - عضله اسکلتی - در نظر می‌گیرند. با این حال، دو نوع دیگر از بافت عضلانی در بدن - عضله صاف و عضله قلبی - اجزای مهم دستگاه‌های دیگر بدن به‌شمار می‌آیند.

دستگاه ماهیچه‌ای در مهره‌داران توسط دستگاه عصبی کنترل می‌شود؛ گرچه برخی ماهیچه‌های (مانند ماهیچه‌های قلبی) می‌توانند کاملاً مستقل باشند.

این دستگاه، بیشتر در ارتباط با دستگاه اسکلتی که (Musculoskeletal system) را تشکیل می‌دهند، زمینه برای حرکت‌های مختلف بدن، از راه‌رفتن، دویدن، انتقال اشیا و کاربرد ابزار توسط دست‌ها گرفته تا لبخند در صورت و جویدن غذا را فراهم می‌آورد.


ماهیچه‌ی اسکلتی

عضله اسکلتی بخش اعظم بافت عضلانی را در بدن تشکیل می‌دهد (در بدن انسان حدود ٦۳۹ ماهیچه‌ی اسکلتی وجود دارد، که حدود ۴۰٪ کل وزن بدن است). این نوع ماهیچه از دسته‌های موازی الیاف بلند و چند هسته‌ای با نوارهای عرضی تشکیل شده، قادر به انقباضات قوی است، و اعصاب (ارادی) و حرکتی برانکیال را دریافت می‌کند.

این عضله برای حرکت دادن استخوان‌ها و دیگر ساختارها به‌کار می‌رود که تکیه‌گاه و شکل به بدن می‌دهد.

نام‌گذاری هر یک از عضلات اسکلتی مبتنی است بر شکل (مانند عضله‌ی رومبویید بزرگ)، اتصالات (مانند عضله‌ی استرنوهیویید)، عملکرد (مانند عضله‌ی فلکسور دراز شست)، موقعیت (مانند عضله‌ی بین‌استخوانی پالمار)، یا جهت‌گیری الیاف (مانند عضله‌ی مایل خارجی).

  • چگونگی تولید حرکت‌ بدن توسط ماهیچه‌های اسکلتی: حرکت بدن از انقباض و انبساط ماهیچه‌ها حاصل می‌شود. ماهیچه‌های اسکلتی برای تولید حرکت، به تاندون‌ها، که عضله‌ها را به استخوان‌ها متصل می‌نمایند، نیرو وارد می‌کنند. تاندون‌ها، این نیرو را به شکل فشار یا کشش بر استخوان‌ها یا ساختارهای دیگر (مانند پوست) منتقل نموده، و در نتیجه حرکت حاصل می‌شود.
    برای حرکت دادن یک استخوان، اغلب دو ماهیچه درگیر می‌باشد. یکی از این ماهیچه‌ها باعث تا شدن استخوان شده و دیگری، باعث بازگشتن به حالت اولیه می‌شود. بنابراین، حركت بدن توسط نيروی ماهيچه‌ها به كمك استخوان‌ها صورت می‌گيرد. به سخن ديگر، استخوان‌ها اهرم‌هایی هستند كه با نيروی ماهيچه‌ها حركت می‌كنند.


ماهیچه‌ی صاف

عضله صاف (بدون حالت مخطط) از الیاف طویل یا دوکی‌شکل تشکیل شده که قادر است انقباضات کند و پیوسته انجام دهد. این نوع ماهیچه در قسمت‌های: دیواره‌ی عروق خونی (لایه‌ی مدیا)، به همراه فولیکول‌های مو در پوست، در کره‌ی چشم، و در دیواره‌ی ساختارهای مختلف دستگاه‌های گوارش و تنفس و ادراری - تناسلی یافت می‌شود. عضله‌ی صاف را دریافت می‌کند.


ماهیچه‌ی قلبی

عضله‌ی قلبی، عضله‌ی مخططی است که فقط در دیواره‌ی قلب (میوکارد) و در برخی عروق بزرگی در نزدیکی الحاق به قلب یافت می‌شود. این نوع ماهیچه، از شبکه‌ای منشعب ار تک‌تک سلول‌ها تشکیل شده که به لحاظ الکتریکی و مکانیکی به شکل یک واحد عمل می‌کنند. انقباضات آن از انقباضات عضله‌ی اسکلتی ضعیف‌تر و در برابر خستگی مقاوم هستند. عضله‌ی قلبی را دریافت می‌کند.


[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها


...


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها:...