جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۵ اردیبهشت ۳۰, پنجشنبه

گرایش جنسی سیال در زنان

از: بخش دانش بی‌بی‌سی

گرایش جنسی در زنان سیال‌تر از مردان


فهرست مندرجات

.گرایش جنسی در زنان

به دلیل تکاملی، بسیار سیال‌تر از مردان است

برخی تحقیقات تاریخی از شواهد چند همسری حکایت دارند

دکتر ساتوشی کانازاوا (Satoshi Kanazawa)، متخصص روان‌شناسی تکاملی و استاد مدرسه اقتصاد لندن، معتقد است گرایش جنسی در زنان به دلیل تکاملی، بسیار سیال‌تر از مردان است

او، در مقاله‌ای با عنوان «Possible evolutionary origins of human female sexual fluidity» که در نشریه بیولوژیکال ریویو (بررسی‌های زیست‌شناختی) منتشر کرده این نظریه را مطرح کرده که «زنان می‌توانند میل و هویت جنسی خود را از همجنس‌گرا به دوجنس‌گرا یا دگرجنس‌گرا و بالعکس تغییر دهند» چون از نظر تکاملی اینگونه طراحی شده‌اند در حالی‌که در مردان چنین نیست.

دکتر ساتوشی کانازاوا

دکتر ساتوشی کانازاوا معتقد است که در زمان‌های دور که چندهمسری در انسان رواج داشته، رابطه جنسی بین زنان یک مرد، باعث کاهش تنش و ایجاد پیوند بین آنها می‌شده که هدف تکاملی آن افزایش احتمال رابطه جنسی با شوهر و باروری و ایجاد محیط مناسب‌‌تری برای پرورش کودکان بوده است.

دکتر کانازاوا می‌گوید: «آنچه این نظریه مطرح می‌کند این است که گرایش جنسی در زنان به آن شکلی نیست که در مورد مردان معنا دارد.»

«در زنان بجای این‌که موضوع این باشد که آیا همجنس‌ یا جنس دیگر برای آن‌ها جذابیت جنسی دارد، موضوع بیشتر خود فرد، شرایط تولید مثلی او و مسائل دیگر است.»

آنچه باعث تدوین چنین نظریه‌ای شده یافته‌های تحقیقات در زمینه جنسیت و رابطه جنسی در انسان است که باعث شگفتی دانشمندان شده در حالی‌که توضیح روشنی برای آن وجود ندارد؛ از جمله این‌که به نوشته دکتر کانازاوا «زنانی که از نظر گرایش جنسی سیال‌تر هستند، فرزندان بیشتری دارند، اما در مردان چنین نیست» و «زنانی که زود ازدواج می‌کنند و بچه‌دار می‌شوند از نظر گرایش جنسی سیال‌تر هستند، اما در مردان این‌طور نیست.»

در تحقیقی که در بریتانیا بر روی دو هزار زن انجام شد، بیش از ده درصد زنان گروه سنی ۲۴ تا ۳۵ سال که اکثرا متاهل بودند یا زندگی مشترک داشتند، گفتند که از انتخاب رنگ صورتی برای دخترانشان پرهیز می‌کنند، به فرزندانشان هم اسباب‌‌بازی‌های دخترانه می‌دهند هم پسرانه و برای آن‌ها قصه‌هایی که کلیشه‌های جنسیتی دارند نمی‌خوانند

تحقیقاتی که در سال‌های اخیر انجام شده‌ نشان می‌دهد که زنان روز به روز بیشتر از دیدگاه‌های سنتی و قالبی در زمینه جنسیت و رابطه جنسی فاصله می‌گیرند.

به‌عنوان مثال تحقیق روی دو هزار زن در بریتانیا که نتیجه آن هفته گذشته منتشر شد، نشان داد که زنان بیشتر از مردان گرایش جنسی به همجنس دارند و بیشتر از مردان چنین رابطه‌ای را تجربه می‌کنند.

یک‌چهارم زنان ۱۸ تا ۲۴ ساله‌ای که در این تحقیق مشارکت داشتند و خود را دگرجنس‌گرا توصیف می‌کردند، تجربه رابطه جنسی با زن دیگری را داشتند و یک سوم آن‌ها گفتند زنان دیگر برایشان جذاب هستند، اما این رقم در زنان ۲۵ تا ۳۴ ساله به ۲۰ درصد و در زنان ۳۵ تا ۴۴ ساله به ۱۲ درصد کاهش پیدا می‌کرد.

علاوه بر این، یک سوم این زنان ازدواج را بی‌مورد دانستند و ۴۵ درصد گفتند که به بچه‌دار شدن بدون همسر یا شریک زندگی فکر می‌کنند.

تحقیقات دیگری هم نشان داده که دیدن تصاویر رابطه جنسی دو زن برای زنان از نظر جنسی برانگیزاننده‌تر از دیدن تصاویر رابطه جنسی دو مرد برای مردان است.

برای این تفاوت گرایش به همجنس بین زنان و مردان نظریه‌های دیگری هم مطرح شده است، از جمله این احتمال که تابوی اجتماعی همجنس‌گرایی در مردان در بسیاری از جوامع باعث می‌شود که در جریان تحقیقات این موضوع را بیشتر انکار کنند.

برخی از محققان هم معتقدند که چون ساختار جامعه بر اساس جنسی‌سازی زنان است، بنابراین آن‌ها به محرک‌های جنسی پاسخ‌های بسیار متنوع‌تری به نسبت مردان می‌دهند.

با این‌که برخی تحقیقات باستان‌شناسی ژنتیکی نشان داده‌اند که تعدادی از مردان روابط جنسی با زنان متعددی داشته‌اند و برخی تحقیقات تاریخی نیز از شواهد چند همسری حکایت دارند، اما هنوز نمی‌توان به یقین گفت انسان موجودی چندهمسر است یا تک همسر؛ چون برای هر دو سوی قضیه دلایل زیستی وجود دارد.[۱]


[] يادداشت‌ها

يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.


[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- گرایش جنسی در زنان به دلیل تکاملی، بسیار سیال‌تر از مردان است، بی‌بی‌سی: چهارشنبه ۱٨ مه ٢٠۱٦ - ٢۹ اردیبهشت ۱٣۹۵


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها

وب‌‌سایت بی‌بی‌سی