جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۵ بهمن ۹, شنبه

کاهش درد در رابطه‌ی جنسی

از: بخش دانش بی‌بی‌سی

کاهش درد در رابطه‌ی جنسی


فهرست مندرجات

.



سکس برای یک دهم زنان دردناک است

بر اساس یک مطالعه گسترده حدوداً از بین هر ۱۰ زن در بریتانیا، یک نفر سکس را تجربه‌ای دردناک می‌داند.

آمیزش دردناک یا دردآمیزش یا دیسپارونیا (به انگلیسی: Dyspareunia)، به وضعیتی گفته می‌شود که در آن زن یا مرد از آمیزش جنسی لذت نمی‌برند و انجام این کار برای آن‌ها دردناک است. دلایل گوناگون آمیزش جنسی دردناک، می‌تواند از علل جسمانی مانند تنگی مهبل گرفته تا علل روانی مانند انقباض غیرارادی ماهیچه‌های مهبل به‌دلیل عدم آمادگی روحی زن - برای آمیزش - باشد.[دانشنامه‌ی آریانا]

بر اساس یک مطالعه گسترده حدوداً از بین هر ۱۰ زن در بریتانیا، یک نفر سکس را تجربه‌ای دردناک می‌داند.

نتایج یک بررسی بر روی هفت هزار زن ۱٦ تا ۷۴ ساله در ژورنال بریتانیایی زنان و زایمان حاکی از آن است که این مشکل پزشکی با نام دیسپارونیا (Dyspareunia) در بین همه رده‌های سنی زنان شایع است.

طبق این مطالعه، بیشترین احتمال دچار شدن به این مشکل، متعلق به زنانی است که در پایان دهه ۵۰ و ابتدای دهه ٦۰ عمر خود هستند. پس از آنان، زنان بین ۱٦ تا ۲۴ سال بیشترین احتمال را به خود اختصاص می‌دهند.

پزشکان می‌گویند که اگر زنان به دنبال مشاوره بروند، راه‌هایی برای مقابله با این مشکل وجود دارد. اما نتایج این بررسی نشان می‌دهند که بسیاری این موضوع را تابو محسوب می‌کنند و از بیان آن شرم دارند.

سکس دردناک به شدت با دیگر مشکلات جنسی مرتبط بود؛ از جمله خشکی واژن، احساس اضطراب هنگام سکس و فقدان لذت بردن از سکس. بعضی از زنان عنوان کردند که مانع از دخول می‌شدند زیرا از دردش وحشت دا‌شتند.

مشکل کارن به‌جایی رسید که از تست دهانه‌ی رحم نیز وحشت داشت

□ خیلی درد داشت

کارن ٦۲ ساله و اهل لندن است. او می‌گوید که مشکلش حوالی ۴۰ سالگی آغاز شد.

«احساس کردم میل جنسی‌ در من به طور قابل توجهی پایین آمده. زمان برانگیختگی‌ام طولانی‌تر شده، و با وجودی که شوهرم ماجرا را درک می‌کرد، با نزدیک شدن او به خودم دچار وحشت می‌شدم... حدسم این بود که مثل هر ماهیچه دیگر، هرقدر کمتر آن را به کار بگیرید بدتر می‌شود.»

کارن استفاده از ژل لوبریکانت را امتحان کرد، ولی هنوز با مشکل مواجه بود. او در آن شرایط دچار معضل دیگری به‌نام «» (Vaginismus) نیز شد؛ عارضه‌ای که هنگام دخول، به‌شکل انقباض‌های غیر ارادی در ماهیچه‌های اطراف واژن نمود پیدا می‌کند.

«قضیه تنها محدود به رختخواب نبود. وقتی لازم شد تست دهانه‌ی رحم بدهم هم این مشکل را داشتم. می‌خواستم از روی تخت پرستار فرار کنم چون خیلی درد داشت.»

کارن با دکترش در این باره صحبت کرد که او نیز به وی کرم‌های استروژن و شیاف‌های واژینال برای خشکی واژن و هم‌چنین پمادهای شل‌کننده عضلانی برای مقابله با انقباض غیر ارادی تجویز کرد.

او می‌گوید: «زنان باید بدانند که در ارتباط با این‌گونه مشکلات می‌توانند کمک بگیرند. نباید مجبور شوند رابطه‌ی جنسی را از دهه ۵۰ عمر خود به بعد، کسر کنند.»

ژل‌های لوبریکانت می‌توانند به حل مشکل خشکی واژن کمک کنند، اما درد مداوم باید توسط پزشک مورد بررسی و مداوا قرار گیرد

از بین کسانی که گفتند سکس دردناک دارند (۷،۵ درصد جمعیت مورد پرسش)، یک چهارم‌شان در طول شش ماه گذشته با این مشکل به‌طور مدام و در هر بار تلاش برای برقراری سکس مواجه بودند. یک سوم از این زنان گفتند که از زندگی جنسی‌شان رضایت ندارند. این نسبت برای زنانی که سکس دردناک نداشتند، یک دهم است.

دکتر کریستین میچل، پژوهشگر ارشد تحقیق می‌گوید که دلایل زیادی می‌توانند فرد را دچار دیسپارونیا کند. به گفته او، در زنان جوان‌تر ممکن است یکی از دلایل بروز این عارضه، این باشد که آنان در حال شروع زندگی جنسی‌شان هستند و می‌خواهند با خواسته‌های شریکشان کنار بیایند؛ در حالی که آن خواسته‌ها لزوماً خود این زنان را دچار برانگیختگی نمی‌کند یا این‌که ممکن است به دلیل تازه‌کار بودن، عصبی باشند و با شریک‌شان ۱۰۰ درصد احساس راحتی نکنند.

سکس دردناک، می‌تواند به دلیل ناراحتی‌های جسمی دیگر، از جمله امراض مقاربتی نیز پدید آید که باید مورد تشخیص و مداوا قرار گیرد. زنانی که در آستانه سن یائسگی هستند، ممکن است به سبب خشکی واژینال سکس دردناک را تجربه کنند.[۱]


روش‌های ساده برای کاهش درد در رابطه جنسی

نگرانی بابت درد کشیدن هنگام رابطه‌ی جنسی، یکی از دلایلی است که می‌تواند میزان درد را افزایش دهد. چنان‌که در بالا بیان شد، بر اساس یک مطالعه گسترده حدودا از بین هر ۱۰ زن در بریتانیا، یک نفر سکس را تجربه‌ای دردناک می‌داند.

ادی موریس از کالج سلطنتی زنان و زایمان در بریتانیا می‌گوید در صورتی که نگران درد کشیدن هنگام رابطه‌ی جنسی هستید وقت آن رسیده که «تغییرات اساسی» در زندگی خود به‌وجود آورید. این توصیه برای افرادی است بین ۱٦ تا ۲۴ سال که می‌خواهند برای اولین‌بار آمیزش جنسی را تجربه کنند.

□ با هم صحبت کنید

یکی از دلایل بروز درد هنگام سکس، وجود انتظارات متفاوت از آمیزش است. ادی موریس می‌گوید نزدیکی عاطفی به شریک جنسی خود بسیار حائز اهمیت است زیرا می‌توانید با او راجع به این موضوع و نگرانی‌های خود صحبت کنید.

«در مورد سکس باز صحبت کنید، برای آن وقت بگذارید و از صمیمیتی که به‌وجود می‌آورد لذت ببرید؛ این‌ها به شما کمک می‌کند.»

□ درباره روش‌های جلوگیری صحبت کنید

نگرانی از ابتلا به امراض مقاربتی و یا باردار شدن می‌تواند به ترس شما از اولین رابطه جنسی دامن بزند. اما این تنها زنان نیستند که نگران این مسائل هستند.

ادی موریس باز این توصیه را تکرار می‌کند که بهتر است «باهم حرف بزنید تا ببینید چه چیزی برای هر دوی شما کار می‌کند».

«هر دو از تصمیم خود در مورد روش جلوگیری اطمینان حاصل کنید و حتما از روش‌های حفاظتی مثل کاندوم هم برای جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی استفاده کنید.»

□ نگران نباشید

گفتنش از عمل کردن به آن آسان‌تر است اما سعی کنید هنگام آمیزش نگران نباشید.


«اگر درد هنگام سکس فقط یک یا دو بار رخ دهد، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، به‌ویژه آن‌که به‌نظر برسد درد کاهش یافته است. اما اگر هر بار که رابطه‌ی جنسی دارید درد می‌کشید باید به دکتر مراجعه کنید.»[٢]


[] يادداشت‌ها

يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.


[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- سکس برای یک دهم زنان دردناک است، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: چهارشنبه ٢۵ ژانویه ٢٠۱٧ - ٦ بهمن ۱٣۹۵
[٢]- روش‌های ساده برای کاهش درد در رابطه جنسی، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: پنج‌شنبه ٢٦ ژانویه ٢٠۱٧ - ٧ بهمن ۱٣۹۵


[] جُستارهای وابسته




[] سرچشمه‌ها

وب‌‌سایت بی‌بی‌سی