جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۰ مهر ۱۴, پنجشنبه

روزنگار جنگ (شوروی) در افغانستان

از: دانشنامه‌ی آریانا

روزنگار جنگ در افغانستان


فهرست مندرجات

.در ٦ جدی ۱٣۵٨ خورشیدی، ارتش سرخ شوروی سابق افغانستان را به اشغال در آوردند. این تجاوز که به‌منظور حمایت از حاکمیت چپگرای افغانستان و به‌دنبال کودتای هفت ثور (اردیبهشت) سال ۱٣۵٧ خورشیدی صورت گرفت، سرآغاز تحولات عمده‌ای شد که بدون شک، مسیر زندگی بسیاری از افغان‌ها را عوض کرد و آتش جنگی را شعله‌ور ساخت که هنوز پس از سه دهه، همچنان در نقاط مختلف این کشور قربانی می‌گیرد.


روزنگار جنگ (شوروی) در افغانستان

جنگ در افغانستان ٢٢٣٨ روز به‌طول انجامید. مبارزه بر سر کنترل کامل سیاسی بر کل خاک این کشور انجام شد.

مراحل استقرار نیروهای نظامی شوروی در افغانستان و عملکرد نظامی آن‌ها:


۱از دسامبر ۱۹٧۹ تا فوریه‌ی ۱۹٨٠

ورود نيروهای نظامی شوروی به افغانستان، استقرار آن‌ها در پادگان‌ها، سازماندهی پست‌های حفاظتی محل استقرار و تأسيسات مختلف.

شرکت‌کنندگان مناقشه: جنگ در افغانستان با شرکت نيروهای مسلح دولت جمهوری دمکراتيک افغانستان با حمايت نيروهای اشغالگر شوروی سابق (که نيروهای محدود شوروی خوانده می‌شد)، در يک طرف و اپوزيسيون مسلح (مجاهدين افغان) با حمايت کارشناسان نظامی آمريکا، برخی از کشورهای اروپايی عضو ناتو و نيروهای امنيتی پاکستان در جانب مقابل جريان داشت.


٢از مارس ۱۹٨٠ تا آپريل ۱۹٨۵

انجام عمليات نظامی.


٣از مه‌ی ۱۹٨۵ تا دسامبر ۱۹٨٦

حمايت از عملکرد نيروهای نظامی افغانستان با کمک نيروهای هوايی، يگان‌های توپخانه و کارشناسان مين‌روب شوروی.


۴از ژانویه‌ی ۱۹٨٧ تا ۱۵ فوريه‌ی ۱۹٨۹

شرکت در سياست مقامات افغانی در خصوص آشتی ملی، ۱۴ آپريل ۱۹٨٨ با ميانجيگری سازمان ملل وزرای خارجه افغانستان و پاکستان پيمان ژنو در خصوص حل سياسی اوضاع در جمهوری دمکراتيک افغانستان را امضأ کردند. پس از آن، تا ۱۵ فوريه ۱۹٨۹ کليه نيروهای نظامی شوروی از افغانستان خارج شدند.


ترکیب نیروهای شوروی در افغانستان

در اين جنگ نابرابر ترکيب نيروهای شوروی در افغانستان چنين بود: ۴ هنگ جنگنده (شامل مدرن‌ترين هواپيماهای ميگ)، ۴ لشکر، ۵ تيپ مستقل، ۴ هنگ مستقل، ٣ هنگ بالگرد (هليکوپتر)، تيپ‌های مهندسی، پشتيبانی، لُجستيکی و غيره.


تلفات جنگ

اين اشغال نظامی تلفات سنگين نيز در بر داشت: تعداد تلفات ارتش سرخ شوروی ۱۴ هزار و ۴٢٧ نفر، اعضای ک گ ب ۵٧٦ نفر، از وزارت کشور ٢٨ نفر و تعداد زخمی‌ها بيش از ۵٣ هزار نفر اعلام شده است. و تعداد کل قربانيان جنگ افغانستان بين ۱ تا ٢ ميليون نفر برآورد می‌شود.[۱]


[] يادداشت‌ها

يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی برشته‌ی تحرير درآمده است.


[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- روزنگار جنگ (شوروی) در افغانستان، ریانووستی (خبرگزاری روسيه): سال ٢٠٠۹


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها

ریانووستی (خبرگزاری روسيه)