۱۳۹۲ اردیبهشت ۲, دوشنبه

امید به زندگی

از: دانشنامه‌ی آریانا

فهرست مندرجات

[جغرافیایی انسانی][جمعیت‌شناسی]


امید به زندگی (به انگلیسی: Life expectancy؛ به آلمانی: Lebenserwartung)، یک شاخص آماری است که نشان می‌دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است و یا به سخن دیگر هر عضو آن جامعه چند سال می‌تواند توقع طول عمر داشته باشد[۱].

از آنجایی که هر چه شاخص‌های بهداشتی و همچنین درمانی بهبود یابد، امید زندگی افزایش خواهد یافت؛ از این رو، این شاخص یکی از شاخص‌های سنجش پیشرفت و عقب‌ماندگی کشورهاست[٢].

امید زندگی زنان در همه جوامع چند سال (در کل جهان چهار و نیم سال) بیشتر از مردان است[٣].


[] امید به زندگی در جهان

بر اساس آمار سازمان ملل کشورهای ژاپن، هنگ کنگ، ایسلند، سویس و استرالیا به ترتیب در جهان مقام‌های اول را دارند که با حدود ۸۲ سال از میانگین جهانی ۲۲ درصد بالاتر است. کشورهای سوازیلند، موزامبیک، زیمباوه، سیرالئون و لسوتو نیز به ترتیب در پایین‌ترین رده قرار دارند. امید زندگی در این کشورها حدود ۴۲ سال است که ۳۸ درصد کمتر از میانگین جهانی و نصف کشورهای بالای جدول است[۴].


[] امید به زندگی در افغانستان

امید زندگی در افغانستان، طبق آمار سال ٢٠۱۱ میلادی، برای زنان ۴۴٫٦۱ (یا ۵۱٫٠۵)[۵]، برای مردان ۴۴٫۱۹ (یا ۴٨٫۴۵) و در کل ۴۴٫۴ (یا ۴۹٫۷٢) سال است که ٢٦ درصد از میانگین جهانی پایین‌تر است و افغانستان را در بین ٢٢۴ کشور در رتبه ٢۱۹ قرار می‌دهد[٦].

اطلاعات از بانک جهانی: ۱٧ ژانویۀ ٢٠۱٣ میلادی

گفتنی است در سال ۱۹٦٠ افغانستان، از لحاظ میانگین طول عمر جهانی، در پایین‌ترین رده قرار داشت و امید به زندگی در این کشور فقط ٣۱٫٣ سال بود[٧].

در سال‌های اخیر، امید به زندگی در افغانستان به‌سبب پشتیبانی سازمان بهداشت جهانی، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، و ایالات متحده آمریکا، از وزارت بهداشت افغانستان و همچنین، افزایش تعداد بیمارستان‌ها، پزشکان آموزش‌دیده و مراقبت‌های پزشکی بهتر، به‌طور قابل توجهی بهبود یافته است[٨]. اما هنوز، افغانستان، یکی از کشورهای است که بالاترین میزان مرگ و میر مادران و کودکان در جهان را دارد.[۹].


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی برشتۀ تحرير درآمده است.[] پيوست‌ها

پيوست ۱:
پيوست ٢:
پيوست ۳:
پيوست ۴:
پيوست ۵:
پيوست ۶:[] پی‌نوشت‌ها

[۱]-
[٢]-
[٣]-
[۴]-
[۵]- CIA World Factbook - Version März 11, 2011
[٦]-
[٧]-
[٨]-
[۹]-
[۱٠]-
[۱۱]-
[۱٢]-
[۱٣]-
[۱۴]-
[۱۵]-
[۱٦]-
[۱٧]-
[۱٨]-
[۱۹]-
[٢٠]-[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها
[] پيوند به بیرون

[1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20]