۱۳۹۲ خرداد ۳, جمعه

انسان‌سانان

از: دانشنامه‌ی آریانا

فهرست مندرجات

[فرگشت انسان][کپی‌ها]


انسان‌سا با نام علمی هومینید یا هومونید (Hominidae)، که به‌نام کَپی‌های بزرگ (Great Apes) و همچنین به‌طور کلی به‌نام «میمون آدم‌نما» نیز یاد شده‌ است، یک خانوادهٔ آرایه‌شناختی است که شامل چهار سردهٔ موجود است: انسان‌ها، شامپانزه‌ها، گوریل‌ها و اورانگوتان‌ها[۱].


[] واژه‌شناسی

«کپی بزرگ» (Great ape)، بیشتر یک نام عمومی است تا یک نام در طبقه‌بندی جانوران، و استفاده‌های آن متفاوت است. گاهی در آن انسان را در نظر نمی‌گیرند (انسان و کپی‌های بزرگ)، و گاهی در نظر می‌گیرند (انسان و کپی‌های غیرانسان).


[] تاریخچۀ کشف

در ۱۹ جولای ۲۰۰۱ میلادی، یک فسیل جمجمه با قدمت ۷ میلیون سال زیرشاخه‌ی «ساحل‌مردم چادی» با نام مستعار «تومای» به‌معنای «امید به زندگی» در چاد در قاره آفریقا کشف شد. این فسیل ممکن است قدیمی‌ترین سنگواره‌ی به‌دست آمده از انسان‌تباران باشد.

اجداد انسان‌سانان در ۱۵-۲۰ میلیون سال پیش از خانوادهٔ گیبون‌ها جدا گشته‌اند و متاخرترین نیای مشترک آنان در حدود ۱۴ میلیون سال پیش، یعنی زمانی که اورانگوتان از سه سردهٔ دیگر جدا شد، می‌زیست.


[] طبقه‌بندی علمیبرخی از سرده‌هایی که امروزه منقرض شده‌اند در زیرخانوادهٔ انسان‌سانان (انسان، گوریل، شامپانزه) دسته‌بندی می‌شوند و برخی دیگر در زیرخانوادهٔ پونگینه با اورانگوتان‌ها جای می‌گیرند.

اين مقاله نياز به ويرايش و گسترش دارد!
[٢]
[٣]
[۴]
[۵]
[٦]
[٧]
[٨]
[۹]
[۱٠]
[۱۱]
[۱٢]
[۱٣]
[۱۴]
[۱۵]
[۱٦]
[۱٧]
[۱٨]
[۱۹]
[٢٠]


[] يادداشت‌ها

يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط برشتۀ تحرير درآمده است.[] پيوست‌ها

پيوست ۱:
پيوست ٢:
پيوست ۳:
پيوست ۴:
پيوست ۵:
پيوست ۶:[] پی‌نوشت‌ها

[۱]-
[٢]-
[٣]-
[۴]-
[۵]-
[٦]-
[٧]-
[٨]-
[۹]-
[۱٠]-
[۱۱]-
[۱٢]-
[۱٣]-
[۱۴]-
[۱۵]-
[۱٦]-
[۱٧]-
[۱٨]-
[۱۹]-
[٢٠]-[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها
[] پيوند به بیرون

[1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20]