۱۳۹۲ مرداد ۲۶, شنبه

ازهر، عبدالصمد

از: دانشنامه‌ی آریانا

عبدالصمد ازهر


فهرست مندرجات
[چهره‌های سیاسی افغانستان][حزب دمکراتیک خلق]

عبدالصمد ازهر (زادۀ ۱٣۱٧ خ - )، استاد جرم‌شناسی، دیپلمات و عضو ارشد حزب دمکراتیک افغانستان که تا سقوط حکومت دکتر نجیب‌الله، در سمت‌های مختلف در افغانستان خدمت کرده است.


زندگی‌نامه
عبدالصمد ازهر

عبدالصمد ازهر پسر عبدالکریم عمرخیل، در ٢۵ جدی (دیماه) ۱٣۱٧ خورشیدی (۱۵ ژانویه ۱۹٣۹ میلادی)، در چهاردهی لغمان، در یک خانواده‌ی متوسط دهاتی زاده شد. اجدادش که از تبار عمرخیل بودند، در محلی به‌نام «نرخ» در استان میدان وردگ امروزی، می‌زیستند و پسان‌تر در لغمان اقامت گزیدند.

پدرش، پس از پایان تحصیلات متداول آن‌زمان، به کار در دفاتر دولتی رو آورد و به‌طور کلی، در مناطق دورافتاده‌ی کشور انجام وظیفه می‌کرد. به‌ سبب این‌که در بسیاری از شهرستان‌های آن‌زمان مدرسه وجود نداشت، عبدالصمد ناگزیر به آموزش ادبیات و علوم دینی در مساجد پرداخت. هنگامی‌که پدرش، در حدود سال ۱۳۲٦، فرماندار (ولسوال) بامیان شد، به کلاس (صنف) دوم دبستان راه یافت و آموزش خود را در مدارس (مکاتب) ابتدایی پغمان و اندر غزنی ادامه داد.

در سال ۱۳۳۱، دوره‌ی متوسطه را در مکتب سنایی غزنی آغاز کرد و زمانی که محل خدمت پدرش از اندر به بهسود، مرکز استان میدان وردگ، انتقال یافت، عبدالصمد به کابل رفت و وارد دبیرستان غازی شد و در سال ۱۳۳٦، از این دبیرستان فارغ‌التحصیل گردید.


آثار

...[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها


...


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها:...