۱۳۹۲ مهر ۱, دوشنبه

ملا برادر، عبدالغنی

از: دانشنامه‌ی آریانا

فهرست مندرجات

[طالبان][...]


ملا عبدالغنی مشهور به ملا برادر (زادۀ ۱٣۴٧ خ - )، یکی از چهار نفری است که در سال ۱۹۹۴ میلادی گروه طالبان به رهبری ملا عمر را تاسیس کردند[۱]. پیروان گروه طالبان از ملا برادر به‌عنوان یکی از مغزهای متفکر این گروه یاد می‌کنند[٢]. او فرد شماره دو گروه طالبان خوانده می‌شود[٣].


[] زندگی‌نامه

عبدالغنی برادر در سال ۱٣۴٧ خورشیدی (۱۹۶۸ میلادی) در شهرستان دهراوود استان (ولایت) ارزگان در جنوب افغانستان زاده شد. گفته می‌شود که با قبیله‌‌ی پوپلزایی از قبایل پشتون قندهار[۴] نسبت دارد و در مدارس دینی پاکستان درس خوانده اما تعلیمات دینی را به پایان نرسانده است[۵].

در سال‌هایی که گروه‌های مجاهدین علیه نیروهای شوروی سابق و دولت تحت حمایتش در کابل می‌جنگیدند. ملا برادر عضو حزب اسلامی به‌رهبری مولوی یونس خالص بود[٦].

در سال ۱۹۹۴ با سه نفر دیگر از جمله ملا محمدعمر، گروه طالبان را اساس گذاشت و بعد از تأسیس این گروه، به مقام معاونیت رهبری گروه طالبان رسید[٧] و برای پیروزی این گروه در خطوط مقدم نبرد در غرب افغانستان و نیز کابل پایتخت، جنگید[٨].

در زمان حمله آمریکا و متحدانش به گروه طالبان او معاون وزارت دفاع طالبان بود. پس از سقوط گروه طالبان به‌دست آمریکا، او معاون ملا محمدعمر شد[۹].

گزارش هایی وجود دارد که ملا عبدالغنی برادر با احمدولی کرزی، برادر حامد کرزی که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ میلادی رئیس شورای ولایتی قندهار بود، در ارتباط بوده است[۱٠].

ملا برادر از فرماندهان مورد اعتماد رهبر گروه طالبان شناخته می‌شد[۱۱] که گفته می‌شود «خواهرش همسر ملا محمدعمر رهبر گروه طالبان است و همسر او خواهر ملا عمر»[۱٢].

وی، در سال ۲۰۱۰، در شهر کراچی در جنوب پاکستان بازداشت و روانه زندان شد[۱٣]. قبل از این که بازداشت شود، چندین بیانیۀ عمومی داشته است. در یک مورد دیدگاه خود را از طریق ایمیل با «نیوزویک» شریک کرده است. در آخرین اظهارات خود گفته بود که ملا محمدعمر از سلامتی کامل برخوردار است و در پاکستان نیست. او در پاسخ به ایمیل نیوزویک در مورد شرط اصلی برقراری صلح در افغانستان، خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان را شرط اصلی خوانده بود[۱۴].

مقامات افغان گفته‌اند او پیش از بازداشت در حال مذاکره مخفیانه با دولت افغانستان بوده و پاکستان برای تخریب جریان صلح و یا کنترل آن اقدام به بازداشت او کرد[۱۵]. از او به‌عنوان استراتژیست نظامی در میان مقام‌های بلندپایۀ طالبان یاد می‌شود که به گفت‌وگو با آمریکا تمایل داشت[۱٦].

افراد نزدیک به طالبان گفته‌اند در مدتی که زندانی بوده دچار «ناراحتی عصبی» شده است، میزان قند خون او هم بالاست[۱٧].

نام او در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است که حق مسافرت و استفاده از خدمات بانکی را ندارد[۱٨].

ملا عبدالغنی برادر، روز شنبه ٢۱ سپتامبر ٢٠۱٣، از زندان در پاکستان آزاد شد[۱۹]. اما هنوز مشخص نیست که وی پس از آزادی کجا خواهد رفت و یا چه کار خواهد کرد. افغانستان خواستار بازگشت او شده است اما منابع پاکستانی گفته‌اند که او احتمالاً به کشور ثالثی نظیر عربستان سعودی و یا ترکیه فرستاده خواهد شد[٢٠].


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی برشتۀ تحرير درآمده است.[] پيوست‌ها

پيوست ۱:
پيوست ٢:
پيوست ۳:
پيوست ۴:
پيوست ۵:
پيوست ۶:[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- ملا عبدالغنی برادر کیست؟، وب‌سایت فارسی بی بی سی (بخش افغانستان): شنبه ٢۱ سپتامبر ٢٠۱٣ - ٣٠ شهریور ۱٣۹٢
[٢]- همان‌جا
[٣]- پاکستان ملا غنی برادر، فرد شماره دو طالبان را آزاد کرد، وب‌سایت فارسی بی بی سی (بخش افغانستان): شنبه ٢۱ سپتامبر ٢٠۱٣ - ٣٠ شهریور ۱٣۹٢
[۴]- جایی‌که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، زاده شده است.
[۵]-
[٦]-
[٧]-
[٨]-
[۹]-
[۱٠]-
[۱۱]-
[۱٢]-
[۱٣]-
[۱۴]-
[۱۵]- ملا عبدالغنی، فرد شماره دو طالبان افغانستان از زندان آزاد خواهد شد، وب‌سایت فارسی بی بی سی (بخش افغانستان): جمعه ٢٠ سپتامبر ٢٠۱٣ - ٢۹ شهریور ۱٣۹٢
[۱٦]-
[۱٧]-
[۱٨]-
[۱۹]-
[٢٠]-[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها
[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]