جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۲ آبان ۳۰, پنجشنبه

موافقت‌نامه امنیتی افغانستان و آمریکا

از: دانشنامه‌ی آریانا

فهرست مندرجات

[...][...]


موافقت‌نامه امنیتی افغانستان و آمریکا (BSA) که به‌طور رسمی توسط وزارت امور خارجه افغانستان، به‌نام «قرارداد همکاری‌های امنیتی و دفاعی میان جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده امریکا» نامیده شده است[۱]، توافق‌نامه‌ی دوجانبه است که شرایط حضور برخی از نیروهای آمریکایی در افغانستان را پس از پایان سال ٢٠۱٣ میلادی مهیا می‌کند[٢].

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ٢٠ نوامبر ٢٠۱٣ میلادی، گفت: «ما درباره متن نهایی‌موافقت‌نامه امنیتی دوجانبه که قرار است فردا در لویه‌جرگه به بحث گذاشته شود، به توافق رسیده‌ایم.»[٣]

عصر همان روز، وزارت امور خارجه افغانستان نیز پیش‌نویسی از این موافقت‌نامه را منتشر کرد که به نیروهای آمریکایی باقی‌مانده بعد از پایان‌ سال ۲۰۱۳، مصونیت قضایی می‌دهد.[۴] با این حال، حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، می‌گوید که با کشورهای زیادی در مورد ادامه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان رایزنی کرده است. او گفت: «روسیه، آسیای میانه، ترکیه، چین، هند و پاکستان از این قرارداد ما با آمریکا حمایت می‌کنند. تنها کشوری که واضح و روشن به ما گفته که با این قرارداد مخالف است، ایران است.»[۵] بررسی این موافقت‌نامه در دستور کار لویه‌جرگه بود که در روز پنج‌شنبه ۳۰ عقرب ۱٣۹۲ خورشیدی، در شهر کابل برگزار شد[٦].


[] موضع افغانستان

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در آغاز جرگه مشورتی در کابل گفت که حتی اگر جرگه مشورتی و پارلمان افغانستان به امضای توافق‌نامه امنیتی با آمریکا رای مثبت دهد، این توافق‌نامه تنها پس از برگزاری انتخابات سالم امضا خواهد شد. اما وی افزود: در صورتی که امضای توافق‌نامه امنیتی با آمریکا، صلح و امنیت را برای افغان‌ها تضمین کند، از امضای آن حمایت می‌کند.


[] موضع ایالات متحدۀ آمریکا

جان‌کری، وزیر خارجه آمریکا ناوقت شب - پنج‌شنبه ۳۰ عقرب ۱٣۹۲ خورشیدی - به وقت افغانستان اعلام کرد که آمریکا درباره متن موافقت‌نامه امنیتی دوجانبه با مقامات افغان به توافق رسیده است.


[٧]
[٨]
[۹]
[۱٠]
[۱۱]
[۱٢]
[۱٣]
[۱۴]
[۱۵]
[۱٦]
[۱٧]
[۱٨]
[۱۹]
[٢٠]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی برشتۀ تحرير درآمده است.[] پيوست‌ها

پيوست ۱: پیش‌نویس موافقت‌نامه امنیتی افغانستان و آمریکا، از: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان
پيوست ٢: اختلاف آمریکا و افغانستان درباره موافقت‌نامه امنیتی، از: بی بی سی
پيوست ۳: متن نامه باراک اوباما به دولت افغانستان، از: بی بی سی
پيوست ۴: ایوب آروین، کُشتی نرم کرزی و آمریکا
پيوست ۵:
پيوست ۶:[] پی‌نوشت‌ها

[۱]-
[٢]-
[٣]-
[۴]-
[۵]-
[٦]-
[٧]-
[٨]-
[۹]-
[۱٠]-
[۱۱]-
[۱٢]-
[۱٣]-
[۱۴]-
[۱۵]-
[۱٦]-
[۱٧]-
[۱٨]-
[۱۹]-
[٢٠]-[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها
[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]