۱۳۹۲ دی ۵, پنجشنبه

سکس دهانی

از: دانشنامه‌ی آریانا

آمیزش دهانی


فهرست مندرجات
سکسولوژیآمیزش جنسی

آمیزش دهانی (به انگلیسی: Oral sex یا Oral intercourse)، نام گونه‌ای از آمیزش جنسی در انسان است که به آن «رابطه‌ی جنسی دهانی» یا «سکس دهانی» نیز گفته می‌شود. در این گونه آمیزش جنسی، معمولاً تلاش می‌شود تا اندام شریک جنسی فرد به‌وسیله دهان‌ (با کمک دندان‌ها، زبان و حلق) تحریک شود. برخی این رفتار جنسی را برای عشق‌بازی و پیش از دخول یا در میانه‌ی آمیزش جنسی به‌کار می‌برند.


واژه‌شناسی

آمیزش دهانی یا سکس دهانی، برگردان فارسی واژه‌ی انگلیسی «Oral sex» است که در آن، مرد برای زن و یا زن برای مرد و یا هر دو به‌طور همزمان اندام جنسی طرف مقابل را به‌وسیله دهان‌شان تحریک می‌کنند. واژه‌های شناخته‌شده برای این گونه از رفتار جنسی، در زبان فارسی به ترتیب، کیرخوری (Fellatio) یا ساک‌زدن (گرفته شده از فعل انگلیسی Suck به‌معنای مکیدن) و کس‌لیسی (Cunnilingus) است. افزون بر این، کون‌لیسی یا مقعدلیسی (Anilingus)، نیز نوعی سکس دهانی است که میان دو فرد انجام می‌گیرد. در این عمل، فردی به‌وسیله دهان، لب، زبان و دندان خود مقعد فرد دیگری را تحریک می‌کند. مقعدلیسی، که لذت آن به‌علت وجود میزان زیاد پایانه‌های عصبی در بخش مقعد است، شامل انواع مختلفی از تکنیک‌ها مانند بوسیدن، حرکت زبان روی باسن و بین شکاف آن و لیسیدن بیرون و داخل مقعد می‌باشد.


پیشینه‌ی تاریخی

پیشینه‌ی آمیزش جنسی دهانی، به‌درستی شناخته شده نیست؛ اما در هر حال، پدیده‌ی بسیار کهن است که حتی در برخی از جانوران دیگر هم دیده شده است. بنابراین، ریشه‌ی آن را می‌توان در پیش از تاریخ دانست.

از لحاظ تاریخی، در آثار یونان باستان، به تحریک دهانی آلت تناسلی مرد، به‌عنوان «بازی فلوت» (playing the flute) اشاره شده است و در کاما سوترا، یک فصل با فرنام «اوپرشتاکا» (auparishtaka) یعنی «کنگره دهان» (mouth congress) وجود دارد که سکس دهانی را توضیح می‌دهد. در واقع، کاما سوترا در هند باستان، از قرن اول میلادی، به توصیف مفصل رابطه جنسی دهانی پرداخته است.

آمیزش دهانی، در سنگ‌نگاره‌ای هند باستان

هم‌چنین، نقاشی‌های که از هند، چین و روم باستان به‌جا مانده، آمیزش دهانی در آن‌ها مشاهده می‌شود. به‌طور نمونه، یک نقاشی دیواری مربوط به دوران امپراتوری روم، یک مرد را در حال تحریک اندام جنسی زن به‌وسیله‌ی آمیزش دهانی نشان می‌دهد.

آمیزش دهانی، در نقاشی دیواری مربوط به دوران امپراتوری روم

با این وجود، این رفتار جنسی در بسیاری از فرهنگ‌ها از جمله در روم باستان تابو بوده، و به تصویر کشیدن آن هرزه‌نگاری پنداشته می‌شده است.

نقاشی آبرنگ از آشیل دورییا، نقاش فرانسوی که به نمایش یک صحنه‌ی اروتیک سکس دهانی پرداخته‌ است. در این اثر مردی در جریان یک مهمانی رسمی در حال تحریک اندام جنسی یک زن است.

از لحاظ مذهبی، در کتاب مقدس و قرآن درباره‌ی سکس دهانی چیزی بیان نشده است. اما در یک روایت آمده، «شخصی به امام جعفر صادق اظهار می‌دارد که آیا مرد می‌تواند، اندام تناسلی و فَرج همسر خود را ببوسد، امام می‌گوید: اشکالی ندارد ولی این چه کاری است؟» هر چند با این جمله، وی کراهت خود را از این‌گونه رفتار نشان داده؛ اما از روایت استفاده می‌شود که سکس دهانی به‌طریق اولی و با قیاس اولویت مورد توجه ائمه نبوده است. افزون بر این، رابطه جنسی دهانی بین زن و شوهر از نظر شرعی از روابط غیر متعارف نمی‌باشد و بر عکس از روابطی است که اشکال شرعی در صورتی که ترشحات آلت تناسلی مردانه و زنانه خورده نشود به آن وارد نیست. چنان‌که درباره‌ی حکم خوردن آلت همسر، پاسخ برخی از دفاتر مراجع عظام تقلید، چنین است: آیت‌الله خامنه‌ای: «فی نفسه اشکال ندارد، ولی باید از خوردن خبائث و منی اجتناب گردد»؛ آیت‌الله مکارم شیرازی: «شرعاً حرام نیست»؛ و آیت‌الله صافی گلپایگانی: «فی نفسه اشکال ندارد.»

به هر صورت، امروزه در فرهنگ مدرن غربی، رابطه‌ی جنسی دهانی به‌طور گسترده‌ای در میان نوجوانان و بزرگ‌سالان نیز متداول است.


ویژگی‌ها و روش‌ها

آمیزش دهانی، ﻧﻮﻋﯽ از رفتار جنسی است که ﺑﻪ‌واﺳﻄﻪ ﻟﯿﺴﯿﺪن (Lick) ﯾﺎ ﻣﮑﯿﺪن (Suck) آﻟﺖ ﺗﻨﺎﺳﻠﯽ زﻧﺎﻧﻪ و ﻣﺮداﻧﻪ اﻧﺠﺎم ﻣﯽ‌ﭘﺬﯾﺮد و بخشی از آمیزش جنسی می‌باشد. این گونه آمیزش می‌تواند در میان تمام گونه‌های گرایش جنسی: دوجنس‌گرایی (Bisexuality)، همجنس‌گرایی (Homosexuality) و دگرجنس‌گرایی (Heterosexuality) وجود داشته باشد.

در برخی زوج‌ها از این روش برای جلوگیری از بارداری و گاهی به‌عنوان یک آمیزش جایگزین استفاده می‌شود. زیرا، این‌گونه از آمیزش، به تنهایی هرگز منجر به بارداری نخواهد شد.[] در شرایط معمولی هیچ ارتباطی میان دستگاه گوارش و دستگاه تناسلی وجود ندارد[] و در اثر این آمیزش این احتمال وجود ندارد که اسپرم مرد وارد رحم و لوله‌ی رحم زن شود. اسپرم در صورت ورود به معده در اثر اسید معده و پروتئین موجود در روده باریک کشته و شکسته می‌شود و پس از شکسته شدن همراه با دیگر مواد خوراکی جذب بدن می‌شود.[]

سکس دهانی وقتی برای یک زن انجام شود، به «کس‌لیسی» معروف است و اگر به‌منظور تحریک دهانی آلت تناسلی مرد توسط شریک جنسی وی انجام گیرد، «کیرخوری» گفته می‌شود. به‌هر حال، «کیرخوری» و «کس‌لیسی» می‌تواند به شیوه‌های گوناگون صورت پذیرد، که هدف اصلی از آن لذت‌جویی است. در واقع، لذت‌بردن از آمیزش دهانی علت فیزیولوژیکی و روانی دارد:

از لحاظ فیزیولوژیکی، جمع‌شدن خون در سر آلت تناسلی مردان که در اثر مکیده شدن در رابطه‌ی جنسی دهانی ایجاد می‌شود،‌ منجر به ایجاد فشار و حالتی لذت‌بخش و آرام‌کننده در آنان می‌گردد. هم‌چنین حرکت ورود و خروج آلت در دهان و فشار لب‌ها بر آن می‌تواند بر افزایش لذت و حالت برانگیختگی مردان موثر باشد. از طرف دیگر، لیسیدن و مکیدن کلیتوریس (یا چوچوله، اندام جنسی اسفنجی قابل تحریکی در آلت تناسلی زنان است که دارای رگ‌ها و اعصاب فراوان می‌باشد) و لبه‌های بیرونی فرج می‌تواند برای زنان لذت‌بخش باشد و در تحریک و ارگاسم آنان، بدون دخول موثر باشد. به‌ویژه در مورد افرادی که واژن آن‌ها ترشح معمول را ندارد و به‌عبارتی دچار خشکی واژن هستند رابطه‌ی جنسی دهانی پیش از دخول می‌تواند علاوه بر تحریک، عمل دخول را نیز تسهیل بخشد.

لذت‌بردن از رابطه‌ی جنسی،‌ عامل روانی برای مردان قوی‌تر از عامل فیزیکی است؛ تا این حد که مردان این توانایی غیرارادی را دارند تا بدون عمل فیزیکی رابطه‌ی جنسی به انزال دست یابند (این اتفاق معمولاً در خواب برای آن‌ها رخ می‌دهد و دلیل آن نیاز بدن مرد به تخلیه منی برای سلامت پروستات و دفع بهتر ادرار است). هم‌چنین حس برانگیختگی مردان می‌تواند با یک جرقه ذهنی، پس از چند ثانیه به اوج برسد. علاوه بر موارد ذکر شده، رابطه‌ی جنسی دهانی از این حیث برای مردان لذت‌بخش است که به آن‌ها حس برتری دست می‌دهد و هم‌چنین عمل شریک جنسی خود را فداکارانه و برگرفته از حس دوست داشتن محسوب می‌کنند. اثر روانی و ذهنیت‌‌پردازی در مردان آن‌قدر قوی است که حتی بدون تجربه لذت آن، بر این باور هستند که این رابطه حتماً برای آن‌ها لذت‌‌بخش خواهد بود چرا که فکر به آن برای آن‌ها لذت‌بخش است؛ در نتیجه مغز آن‌ها به این عمل واکنش مثبت نشان می‌دهد.

زنان نیز مانند مردان از خیال‌‌پردازی و تصور رابطه‌ی جنسی دهانی لذت می‌برند. سکس دهانی در زنان لذت‌بخش است و از نظر روانی باعث ایجاد احساسی خوشایند نسبت به شریک جنسی آنان می‌شود. باور این موضوع که شریک وی به او این لذت را می‌دهد، در پرورش حس تعلق درونی موثرتر است. اما در یک رابطه‌ی جنسی مردان باید به این نکته توجه داشته باشند که زنان علاوه بر رابطه‌ی دهانی، برای تحریک جنسی به دو فاکتور احساس و لمس نیز نیاز دارند.

در واقع، کليتوريس مهم‌ترين اندام جنسی زن است. بدون توجه کافی به کليتوريس زن هيچ لذتی از سواژن (آمیزش دهانی) نمی‌برد. زنان در مورد تحريک کليتوريس‌ خود احساس و درک متفاوتی دارند. عده‌ای عاشق آن هستند که کليتوريس‌ آنان به‌سختی مکيده شود؛ اما ممکن است اين کار برای برخی دیگر دردناک باشد. تحريک با زبان ليسيدن و مکيدن ورودی واژن زن را به اوج لذت می‌رساند.

معمولاً «کس‌لیسی» را از ليسيدن واژن آغاز می‌شود و به‌سمت کليتوريس ادامه می‌یابد. در این حالت، شریک جنسی در يک طرف لب بزرگ و کوچک واژن را با دو لب خود گرفته و زبان خود را شل کرده بين آن دو می‌کشد. سپس زبان را داخل واژن برده و موقع بيرون آوردن به دورادور آن می‌کشد.

با این حال، لب خارجی را با دست کشيده و با زبان به آن محکم ضربه می‌زند. بعد زبان را کاملاً روی آن کشيده و دوباره به‌سوی کليتوريس بر می‌گردد. انجام اين عمل زن را از خود بی‌خود کرده و حتی ممکن است به ارگاسم برساند.

پس از آن، کليتوريس را به دهان برده و خيلی کوتاه و سريع می‌مکد و با زبان به اطراف آن ضربه می‌زند. گاهی در همين موقع فرو کردن انگشت در واژن می‌تواند باعث ارگاسم شديدی شود. اگر اين عمل در وضعيت 69 انجام گیرد، لذت بیشتر خواهد داشت. بهترين راه به ارگاسم رساندن زن از طريق سواژن دهانی استفاده از ضربات ريتميک و پشت‌سر هم زبان به کليتوريس است.

به‌طور کلی، برای انجام سواژن دهانی (کس‌لیسی)، زن به پشت خوابيده، مرد بين پاهای او دراز می‌کشد و پاهای زن را روی شانه خود قرار می‌دهد. يا اين‌که زن روی لبه تخت بنشيند و مرد مقابل او روی زمين زانو بزند. يک راه ديگر اين است که زن پاهايش را دو طرف سر مرد باز کند و تقريباً روی صورت او بنشيند (در اين حالت صورت مرد خيلی خيس خواهد شد). حالت‌های متعدد ديگری برای فشار دادن صورت مرد روی واژن وجود دارد که زن می‌تواند بسته به سليقه خود آن‌ها را امتحان کند.

چنان‌که گفته شد، یکی از بهترين وضعيت‌ها برای سواژن دهانی، حالت 69 است. وقتی زن به حالت وارونه روی مرد قرار بگيرد، می‌توانند هر دو يکديگر را تحريک کنند و از زبان و دستان همراهی هم استفاده کنند. گاهی این دو می‌توانند در اين وضعيت جای خود را با يکديگر عوض کنند. وضعيت 69 را می‌توان به‌صورت: مرد در بالا، زن در بالا، يا پهلو به پهلو انجام داد. خيلی از زوج‌ها راحت‌تر هستند تا سواژن دهانی را در حالتی که به پهلو کنار يکديگر خوابيده‌اند، انجام دهند. بعضی از زن‌ها علاقه دارند تا در همه‌ی اين وضعيت‌ها سواژن دهانی داشته و ليسيده شوند. عده‌ای در حالتی که مرد در بالا باشد احساس خفگی می‌کنند. هر چند در اين حالت مرد می‌تواند به‌راحتی آلت خود را در دهان زن فرو برده و لذت ببرد.

روش انجام این عمل (سواژن دهانی) چنین است که ابتدا، زبان خود دور کليتوريس کشيده شود؛ در این حالت، شریک جنسی می‌تواند زبان خود را به شکل عدد ٨ دور کليتوريس و لب‌های واژن بکشد. سپس، با زبان خود به آهستگی به کليتوريس ضربه بزند و زبان خود را داخل واژن برده و درون آن بچرخاند.

از جانب دیگر، کیرخوری که آن را ساک زدن یا قضیب‌لیسی نیز نامیده‌اند، به نوعی آمیزش جنسی دهانی به‌شکل تحریک دهانی آلت تناسلی مرد توسط شریک جنسی او گفته می‌شود. این رفتار جنسی که با فروبردن آلت تناسلی مرد در دهان شریک جنسی و عقب و جلو بردن سر به همراه مکیدن با شدت مناسب انجام می‌شود، برای بسیاری از مردان، یک عمل برانگیزاننده جنسی است که توسط شریک جنسی، به منظور شروع کردن عشق‌بازی، برانگیختگی جنسی و نهایتاً آمیزش جنسی به‌کار می‌رود.

از آن‌جا که گیرنده‌‌ی این عمل جنسی مرد است، دهنده می‌تواند مرد یا زن باشد. شخص دریافت‌کننده نباید سر طرف مقابل را گرفته یا آلت جنسی خود را در دهان او فرو کند و شخص ارائه‌دهنده باید دندان‌های خود را با لب‌هایش بپوشاند. چرا که تماس دندان‌ها می‌تواند برای شخص دریافت‌کننده دردناک باشد. وقتی گیرنده به زور آلت خود را در دهان دهنده وارد می‌کند آن را ایروماسیون می‌نامند.

اگرچه برخی افراد به خوردن منی تمایل دارند با این وجود انزال در دهان باید با توافق دو طرف انجام گیرد چرا که خوردن منی می‌تواند با مشکلاتى اعم از خفگى به‌دليل چسبناک بودن مايع انزال همراه باشد.


آسیب‌شناسی

از نظر دانش پزشکی، بیماری‌های آمیزشی مانند کلامیدیا، پاپیلومای انسانی (HPV)، سفیلس، سوزاک، زونا، هپاتیت و دیگر بیماری‌های آمیزشی (STD) مانند ویروس اچ‌آی‌وی (HIV عامل ایدز) می‌توانند از راه آمیزش دهانی منتقل شوند.[] این‌که چرا اچ‌آی‌وی از این راه می‌تواند منتقل شود هنوز روشن نیست ولی برخی گمان می‌کنند که احتمال انتقال بیماری در این روش نسبت به دیگر آمیزش‌ها پایین‌تر است ولی صفر نیست.[] هم‌چنین انزال مرد در هنگام سکس دهانی احتمال انتقال بیماری به زن را افزایش می‌دهد. برای انتقال ویروس اچ‌آی‌وی از این طریق باید ویروس از منی، ترشحات واژنی یا خون شخص مبتلا وارد خراشیدگی‌ها و غشای مخاطی دهان و حلق طرف مقابل شود. انتقال این ویروس از طریق بزاق ممکن نیست، در نتیجه بوسه‌های دهان به دهان قابلیت انتقال ویروس را ندارند، مگر زمانی‌که خون در دهان وجود داشته باشد.[]

اگر شریک جنسی دریافت‌کننده بر روی ناحیه‌ی مهبل زخم یا بریدگی داشته باشد و یا اگر شریک دهنده، در دهانش زخم یا بریدگی باشد و یا لثه‌هایش دچار خونریزی یا آسیب باشد، در این صورت احتمال انتقال بیماری آمیزشی بسیار بالا می‌رود. هم‌چنین مسواک‌زدن دندان‌ها، کشیدن نخ دندان، انجام کار بر روی دندان‌ها، خوردن مواد خوراکی خشن مانند چیپس، در بازه‌‌ی زمانی کوتاهی پیش یا پس از آمیزش دهانی خطرناک است و احتمال انتقال بیماری‌های آمیزشی را بالا می‌برد چون تمامی این کارها ممکن است باعث ایجاد خراش در دهان و ناحیه‌ی لثه‌ها شود. این زخم حتی اگر بسیار ریز و میکروسکوپی باشند هم‌چنان خطرناک‌اند. چنین تماس‌هایی با بدن شریک جنسی باعث می‌شود تا ویروس‌ها و باکتری‌هایی که در ناحیه‌ی اندام جنسی یا پیرامون آن رشد می‌کنند و یا در آن پنهان‌اند وارد دهان و بدن فرد شوند.

ویروس اچ‌پی‌وی (HPV) می‌تواند در زنان و در مردان باعث ایجاد سرطان دهان (سرطان دهان و زبان) و سرطان حلق دهانی (حلق دهان یا قسمت میانی گلو که از لوزه‌ها تا نوک حنجره ادامه دارد) بشود. شاید افزایش در آمیزش جنسی از راه دهان، یکی از دلایل آن باشد.

در سال ۲۰۰۵، در کالج مالمو در سوئد، مطالعه‌ای صورت گرفت و روشن شد که انجام آمیزش دهانی با شریک جنسی دارای ویروس پاپیلوم، خطر سرطان دهان را بالا می‌برد. این مطالعه نشان داد ۳۶ درصد بیماران سرطانی اچ‌پی‌وی داشته‌اند، در مقایسه با یک درصد از گروهی که سلامتی این موضوع را کنترل کرده بودند.[]

مطالعه‌ای دیگر نشان داده‌است که می‌توان یک ضریب همبستگی میان گرفتاری به سرطان‌های سر و گردن و آمیزش دهانی پیدا کرد. گمان آن می‌رود که این به‌دلیل انتقال ویروس پاپیلوم انسانی میان افراد باشد. ویروس اچ‌پی‌وی ویروسی است که عامل بیشتر سرطان‌های ناحیه‌ی گردن است. پزشکان در بسیاری از مطالعات توانسته‌اند این ویروس را در بافت سرطانی حلق پیدا کنند. تحقیقات نشریه‌ی پزشکی نیو انگلند (The New England Journal of Medicine) نشان داده‌ است که افرادی که در زندگی‌شان یک تا پنج شریک آمیزش جنسی دهانی داشته‌اند نسبت به کسانی که هرگز چنین رفتاری نداشته‌اند، دو برابر در برابر خطر سرطان آسیب‌پذیر اند و کسانی که بیش از پنج شریک جنسی آمیزش دهانی داشته‌اند خطر گرفتاری‌شان به سرطان ۲۵۰ درصد بیشتر است.[]


امنیتنگارخانه[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها


...


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها:سکسولوژیآمیزس جنسیروش‌های آمیزش جنسی