۱۳۹۲ بهمن ۱, سه‌شنبه

موزه ملی افغانستان

از: دانشنامه‌ی آریانا

موزه ملی افغانستان


فهرست مندرجات
موزهموزه‌های افغانستان

موزه ملی افغانستان یا موزیم ملی افغانستان (به انگلیسی: National Museum of Afghanistan)، بزرگ‌ترین موزه‌ی این کشور است، که در سال ۱۲۹۷ خورشیدی (۱۹۱۹ میلادی)، در منطقه‌ی باغ بالای کابل تأسیس شد و مجموعه‌ای از گنجینه‌ی آثار تاریخی و پیش از تاریخی و میراث فرهنگیِ افغانستان را نگهداری می‌کند.

این موزه، در انتهای جاده دارالامان در غرب کابل موقعیت دارد و مهم‌ترین موزه‌ی کشور درخصوص نگهداری، نمایش و پژوهش مجموعه‌های باستان‌شناختی افغانستان است، که تا پیش از جنگ‌های داخلی، یکی از غنی‌ترین موزه‌های منطقه بود.

موزیم ملی افغانستان، تا سال ۱٣٧۱ خورشیدی (۱۹۹۲ میلادی)، نزدیک به صدهزار آثار باستانی کشور و مجموعه‌ی مشهور ۳۵۰۰۰ سکه را در خود جای داده بود و یکی از جاذبه‌های توریستی مهم افغانستان به‌حساب می‌آمد. گستردگی و تنوع مجموعه اشیای موجود در موزه به گستردگی جغرافیایی کشور و دوران‌های متعدد پیش از تاریخ، تاریخ باستان و دوره‌ی اسلامی است که انسان در این سرزمین زیسته و آثاری از خود به‌جای نهاده است. این مجموعه‌ها، که از حوزه‌های سُرخ‌کوتَل، آی‌خانم، بگرام، کاپیسا، هده، مُندیگک، طلاتپه، شورتوغَی، فندقستان، بامیان، حوزهٔ باختر، شُتُرک، پایتاوه، دلبرجین‌تپه، تپه‌فُلول، تپه‌خزانه، تپه‌مرنجان، هزار سُم و ده‌ها حوزه‌ی دیگر به‌دست آمده بود، آثاری از دوران پیشاتاریخ تا قرن بیستم افغانستان را در بر می‌گرفت.

از ویژگی‌های مهم موزیم ملی افغانستان این است که تمام آثار به نمایش گذاشته شده در آن، از داخل خود این کشور کشف شده است.


پیشینه‌ی تاریخی

...


ساختار اداری

...


دپارتمان‌هاموزه‌های مرتبطآثار باستانینگارخانه[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها

موزیم ملی افغانستان، دانشنامه‌ی آریانا (نسخه‌ی قدیمی)
...


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها:افغانستان‌شناسیموزه‌های افغانستان