جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ شهریور ۳۰, یکشنبه

اشرف غنی احمد‌زی رئیس جمهور افغانستان‌ شد

گزارش از: بی بی سی

اشرف غنی احمد‌زی رئیس جمهور افغانستان‌ شد

فهرست مندرجات

[قبل][بعد]


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج دور دوم انتخابات را بدون ذکر جزئیات از جمله تعداد آرا و درصدی آن اعلام کرد.

احمدیوسف نورستانی رئیس این کمیسیون در نشست مطبوعاتی: «کمیسیون مستقل انتخابات جناب دکتر محمداشرف غنی احمدزی را به‌عنوان رئیس جمهوری اسلامی افغانستان اعلام می‌کند.»

نورستانی نگفت که احمدزی چقدر رای برده است. رئیس کمیسیون هم‌چنین از عبدالله عبدالله دیگر نامزد انتخابات به‌عنوان «رئیس اجرایی» نام برد و به هر دوی آن‌ها تبریک گفت.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در سخنان خود از مشکلات امنیتی، بی‌ثباتی سیاسی، نبود فهرست رای‌دهندگان و شناسنامه‌های الکترونیک یادآور شد و افزود که این مشکلات وضعیت را برای برگزاری انتخابات شفاف دشوار کرد.

او افزود: «بنا بر دلایل یادشده، در انتخابات دور دوم ریاست جمهوری (۲۴ جوزا / خرداد) تقلباتی که از جوانب مختلف به‌عمل آمده بود و هر دو تیم انتخاباتی آن را مطرح کردند، موجب مشکلات فراوان برای ملت عزیز ما گردید.»

رئیس کمیسیون انتخابات تأکید کرد که اگرچه بررسی آرای انتخابات «همه‌جانبه و معتبر» و «از لحاظ مقیاس و تدقیق بی‌سابقه بود» نتوانست باعث رفع همه موارد تقلب شود.

او افزود که نتایج ۱۱۹۴۵ محل رای‌گیری که هر کدام یک صندوق داشت، معتبر دانسته شده و نتایج ۱۲۶۰ محل دیگر ابطال شده است.

به گفته او، نتایج ۹۶۷۷ محل دیگر بازشماری شد که در نتیجه، روند بررسی آرا با ابطال «صدها هزار» رای از هر دو نامزد به پایان رسید.

ساعاتی قبل از اعلام نتیجه انتخابات از سوی نورستانی، هر دو نامزد در حضور رئیس جمهوری، رهبران جهادی و دیپلمات‌های خارجی توافق‌نامه تشکیل دولت وحدت ملی را امضا کردند.

این دو نامزد توافق کردند که نتایج انتخابات بدون ذکر جزئیات آماری از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شود.

آن‌ها در توافق‌نامه سیاسی خود تصریح کردند به آنچه که از سوی کمیسیون انتخابات به این صورت اعلام شود، احترام بگذارند.


[] پیام حامد کرزی

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به اشرف غنی احمدزی که از سوی کمیسیون انتخابات رئیس جمهور اعلام شد، تبرک گفته است.

در خبرنامه‌ای که از سوی ریاست جمهوری به رسانه‌ها فرستاده شد، آمده است که حامد کرزی از «شکیبایی بی‌مانند مردم افغانستان که با صبر و حوصله خرد سیاسی خود را به نمایش گذاشتند» قدردانی کرده است.[۱]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- اشرف غنی احمد‌زی رئیس جمهور افغانستان‌ شد، وب‌سایت فارسی بی بی سی برای افغانستان، یک‌شنبه ٢۱ سپتامبر ٢٠۱۴ - ۳۰ شهریور ۱٣۹٣[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی بی سی برای افغانستان